Евродепутатът Илхан Кючюк откри детска площадка в шуменското село Златар

С нова детска площадка се сдоби вчера шуменското село Златар, община Велики Преслав. Съоръженията  са факт, благодарение на евродепутата и председател на Младежко ДПС – Илхан Кючюк, който на 30.07 лично откри новата придобивка.

Откриването бе уважено и от народните представители от региона д-р Нигяр Джафер – зам.-председател на НС и Хамид Хамид - зам. председател на ПГ на ДПС, Айсел Руфат - областен председател на ДПС - Шумен, Мюстеджан  Шабан - общински председател на ДПС – Велики Преслав, Азиз Садула - общински председател на ДПС - Шумен, Кадир Хасан - общински председател на ДПС – Върбица, общински съветници, кметове на населени места, представители на Младежко ДПС и жители на населеното място.

„Надявам се, че децата в Златар ще се радват на тези съоръжения. Както и че в обозримото бъдеще в България няма да има населени места, чиито деца са лишени от елементарни условия. Крайно време е „голямата“ политика да спре да подминава малките населени места“, коментира Илхан Кючюк по време на откриването. 

Хамид Хамид: Министерски съвет и държавната политика липсваха от дейността на 44-тото Народно събрание

Малкото законопроекти, които бяха внесени в този парламент, бяха внесени от народни представители, Министерски съвет и държавната политика липсваха от дейността на 44-тото Народно събрание. Това заяви Хамид Хамид от ДПС:

Липсва Министерски съвет, липсва стратегия, липсва визия за управление на държавата. Работи се на принципа "проба-грешка“. Работи се на принципа на генериране на скандали и тяхното решаване, така че аз не мисля, че едно от малките добри неща – договорът за добросъседство с Македония - ще бъде символ за първата сесия. По-скоро първата сесия мина изцяло под знака на НДК и на суджукa.

За звуковия файл ТУК

(БНР,30.07.17)

Велислава Кръстева : Конструкцията на правителството е калпава като сламената къщичка на трите прасенца

Велислава Кръстева, депутат от ДПС, коментира в интервю за novini.bg отминалия политически сезон. „Работата на ПГ на ДПС беше повече от отлична. Макар 50% от групата да сме нови, успяхме с ръководството да си изградим един много категоричен профил на опозиция каквато сме, да сме последователни във всичките си действия, да сме адекватни в Народното събрание, въпреки неадекватната формула на управлението. Така че ми се струва, че ние трябва да получим една много добра оценка за своята работа, което за съжаление не може да се случи на мнозинството, към тази много компромисно съставена коалиция“, заяви Кръстева. Относно управляващите депутатката заяви: „В кабинета „Борисов 3“ не само фашисти и националисти бяха допуснати до властта, както беше в „Борисов 2“, а те бяха овластени на най-високи позиции. Отражението на тази екстравагандна позиция е състоянието на демокрацията у нас“. Велислава Кръстева напомни скандалите, които съпътстват управлението и заяви, че те са диагноза за една калпава конструкция. По думите й всичко прилича на приказката за трите прасенца и сламената къщичка, която всеки момент може да бъде издухана от вятъра. „През цялото време парламентът се занимаваше с ратификации, с гласуване на доклади и отчети, а не отразяваше политиките, които трябва да се изпълняват от Министерски съвет. И това е така, защото няма програма“, обясни народният представител. Според Кръстева твърде скоро Борисов ще прави четвърти опит за кабинет. „Те не знаят къде се намират, не знаят и къде отиват, а когато се разпусне този парламент, няма да знаят къде са били“, категорична е тя. Приоритети за новия сезон на ДПС са свързани основно с това Движението да продължи да да бъде категорична опозиция, която цели да коригира поведението на управляващото мнозинството и формулата на управление, защото тя е опасна за България и с нея няма да бъде реализиран нито един национален приоритет, обясни Велислава Кръстева. Относно договорът за добросъседство с Македония депутатката напомни, че винаги ДПС е било в основата на стабилизирането на демокрацията на България и на стабилизирането на демократичните принципи на Балканите. „Доктрината на българския етнически модел на д-р Ахмед Доган е доктрина за бъдещето на Европа и това е специалният принос на ДПС“, заключи Велислава Кръстева

(www.novini.bg,  29.07.17 г.)

Цялото видео може да гледате ТУК

 

Декларация на председателя на ДПС Мустафа Карадайъ от името на ПГ на ДПС

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ!

Приключва първата сесия на 44-ото Народно събрание, а с това и първите 100 дни на Парламента. Ако „денят се познава от сутринта“, перспективата не е добра. Необходима е трезва преценка на ситуацията и съответно – предприемане на необходимите адекватни мерки и решения. При ясен хоризонт с предстоящо председателство, България няма право на грешки, нещо повече, няма право на съмнение за грешки.

А всъщност, какво отчитаме?

Липса на ясна програма и платформа за управление. Хаос в управлението. Грешната формула за управленско мнозинство заложи грешка в изпълнението. Липса на законопроекти на мнозинството и на Министерския съвет. Налице – подмяна на вота – избирателите са излъгани. Високи пенсии? Напротив. Високи доходи? Напротив. Налице – омраза, агресия, разделение, липса на перспектива. Агресията е навсякъде – в училищата, в болниците, на улицата, по пътища и магистрали, паркове и градини. Това не е драматичен сценарий за филм, това е нашето настояще. Малкото законодателни инициативи затвърждават усещането за хаос, безпътица и липса на дългосрочна визия. Предложенията по Изборния кодекс, Закона за движение по пътищата, за плащанията в брой, клас „прослужено време“, за съдебната власт, продажбата на земеделска земя – това са все примери в тази посока. Наблюдаваме решения на парче – няма дебати по важни въпроси относно икономически растеж, нови и трайни работни места, стратегия в областта на образованието, здравеопазването, има нещо по-тревожно – тенденция за отстъпление от поети ангажименти с Договора за Европейския съюз.

Вместо да заложим на шансовете на България от членството в Европейския съюз с високо производство, утвърдени бизнес-правила, административни стандарти и европейски ценности, ние отново и отново биваме връщани в старите модели на мислене и поведение от времето на Студената война. Тъжно е, а и доста тревожно, когато това се случва 13 години след присъединяване към НАТО и 10 години членство в Европейския съюз.

Движението за права и свободи е от малкото български партии, а в сегашното Народно събрание е единствена, подкрепила твърдо натовската идея още в далечната 1990 г., като нашият почетен председател е и един от първите, а след него и цялата парламентарна група на ДПС, подписали петицията от 22 декември 1990 г. От самото начало ДПС заема твърда позиция и вече 27 години последователно провежда убедено своята евроатлантическа политика.

В началото, докато повечето политически партии колебливо се ослушват, питайки се дали този избор след време ще бъде определен като стратегически правилен или фатален за страната ни, водени от националния интерес, ДПС начело със своя истински лидер д-р Ахмед Доган призовава:

„Важното в случая е ние, народните представители, които представляваме волята на върховния суверен на страната, обикновения гражданин и трудовия човек, да надделеем партийните и политическите си пристрастия и различия и да застанем с лице към утрешния ден на България.“

Днес е лесно (стига да има воля) да се защитава евроатлантическата принадлежност на България, но цитатите са от зората на демокрацията, когато мнозина бяха против, а други не само не правеха нищо, дори не осъзнаваха възможността страната ни да изпадне във фатална политическа и икономическа изолация. ДПС има шанса да е сред тези, които имат значим принос и активна роля за членството ни в евроатлантическите структури.

В историческата си реч от май 1999 г. лидерът на ДПС препотвърди позицията по въпроса за членството ни в НАТО. Твърдо и категорично.

Цитирам: „В качеството си на универсални и безусловни, правата на човека не зависят нито от желанието и зрелостта на мнозинството в обществото, нито от компетентността и волята на държавата. Защото съвременният свят е издигнал в мярка за ценност живота на всеки човек на планетата.

..................

Именно в тази драматична ситуация на Балканите България има какво да предложи като модел за намирането на баланс между принципа за националната държава и принципа на етническата демокрация в рамките на гражданското общество.

Политическата матрица на българския модел за решаването на етническите проблеми предполага реална интеграция, а не обособяване и търсене на автономия. В политическия инструментариум на българския модел доминират такива понятия, като мир, баланс, толерантност, диалог, съгласие, равнопоставеност и партньорство.“

Членството в НАТО и ЕС означава победа на демокрацията и укрепване на демократичните институции и развита икономика. Означава външна сигурност и политическа стабилност. Още – европейски ценности и в този контекст – гарантирани човешки права и свободи и социална защита. Означава достойно място на България в евроатлантическото пространство и защита на националния интерес.

При формулирането на националния интерес би трябвало да се търси пресечната точка между интересите на всички български граждани, независимо от тяхната етническа принадлежност. Би трябвало да разглеждаме българската нация не само в държавните граници на България, а и в общите европейски граници.

Би трябвало. Но какво е всъщност?

Липса на програма за управление. Разделение, ксенофобия, омраза, агресия, етническо противопоставяне, генериране на напрежение. Не само това. С включването на националисти във властта – отстъпление от евроатлантическите ценности, ерозиране на доверието в евроатлантическите структури.

Отново ще цитирам:

„Първото нещо... е да ограничим раждаемостта в маргинализираните общности, които на практика... държавата стимулира да раждат деца и да източват социални фондове...“

И още:

„... мерките, които трябва да бъдат набелязани, трябва да бъдат набелязани с оглед бъдещето на българската нация и оцеляването на българската държава, а не какво ще ни каже... Брюксел.“

Тези думи са изречени в Народното събрание преди 2 години. От сегашен вицепремиер. Не този, за който се сетихте, а другия. Факт е, че съставните части на формацията звучат идентично. Еднакво отдалечено от Европа и нейните ценности! Какво оправдание може да има лица с такива виждания да бъдат поставени на стратегически позиции в управлението на държавата? Няма оправдание. Няма логично обяснение. Затова има съмнение за преоценка на членството на България в евроатлантическите структури!

Това управление поставя сериозно въпроса за необходимостта от препотвърждение на нашето членство. Днес по-скоро би трябвало да обсъждаме реални стъпки за пълноценно участие в евроатлантическите структури, а не формално.

Не може националисти да участват в управлението и да очакваме преследване на стратегическите цели в тази насока. А всъщност управлението днес се осъществява от националисти. Какъв е приносът им в управлението? Скандали с нацистки привкус, високи огради за охрана на границата с мирис на корупция и същевременно връзка на националстическа формация в трафик на бежанци. Не може, недопустимо е те да са легитимното лице на правителството. Ако най-голямата партия не разполага с ресурс, нека да го заяви и да се потърси решение чрез вота на суверена.

Ако управленският капацитет на най-голямата политическа сила, част от семейството на ЕНП, позволява успешно председателство и решаване на неотложните въпроси – безработица, доходи, пенсии, здравеопазване, образование и сигурност, имат нашата подкрепа. В противен случай – да се сърдят на себе си.

Участието на националисти във властта означава по-малко демокрация, по-малко в икономически план, по-малко в борбата с корупцията, по-малко в областта на правата на човека, липса на реформи, а това са основни двигатели на мира и просперитета. Това са фактори, които определят и инвестиционния климат в страната.

Ниският икономически растеж няма как да реши проблемите. Отчитало се намаляване на безработицата. Да, ама заетитеб не се увеличават! Според годишния доклад на Европейската комисия за заетост и социално развитие за 2016 г. всеки пети младеж в България нито учи, нито работи. Въпреки високите за ЕС като цялонива на заетост, в България делът на работещите продължава да е под нивата на заетост за 2008 г. Единственото увеличение на фона на драстичното намаление за другите възрастови групи е увеличението на дела на работещите над 65 г. – с 0,5%.

Днес по-категорично отвсякога трябва да заявим, че демокрацията в нашата страна е застрашена, че мирът в нашата родина е на изпитание. Крайно време е да бъдат взети мерки за това.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,

Демокрацията, човешките права и свободи, върховенството на закона, социалната защита, справедливостта, сигурността, мирът са ценности, за които всеки ден трябва да водим битка.

Необходимо е обединение около евроатлантическите ценности, преследване на стратегическите цели и при председателството на Съвета на ЕС, в отговор на предизвикателствата на днешното време, да бъдем проактивни. За засилване на ролята и мястото на България в контекста на разширяването на НАТО и ЕС на Балканите, за движение от периферия към център.

Това изисква държавническо мислене и държавнически подход при решаване на проблемите. Европейска визия и европейски ценности, без популизъм и национал-популизъм! И – дългосрочен хоризонт!

За да не се сбъдне предупреждението на един талантлив съвременен писател, че тук млатенето и мразенето стават стандарт, ще припомня една източна мъдрост:

„Ако мислите за 1 ден напред – вземете си храна! Ако мислите за 1 година напред – посадете дърво! Ако мислите за 100 години напред – образовайте децата си.“

 

 

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“. Политика за поверителност