Европарламент

Главният преговарящ по Брекзит Ги Верхофстат подкрепи Илхан Кючюк в проекта му "Ти и Брекзит"

ЕС трябва да гарантира икономическата и социална сигурност на всички граждани, смята българският евродепутат

„Когато се заех с темата Брекзит, не си представях какъв е броят на българите, върху които той ще има реално отражение. Над сто и четиридесет хиляди са пряко засегнатите, но това не е просто число. Това са сто и четиридесет хиляди съдби. Независимо как ще завършат преговорите с Великобритания, ние, като държава, от една страна, и от друга - ЕС, трябва да гарантираме икономическата социална сигурност на всички граждани.“

Това заяви Илхан Кючюк, член на Европейския парламент от АЛДЕ / ДПС и вицепрезидент на АЛДЕ, по време на организирана от него дискусия, посветена на европейските граждани във Великобритания след Брекзит. Събитието е част от изпълнението на ангажимента, поет от българския евродепутат при старта на втория сезон на пръдването "Обещанието" на БНТ. Илхан Кючюк обеща да създаде "Ти и Брекзит" - интернет портал за трудовите и граждански права на българските граждани във Великобритания след Брекзит. 

В събитието участваха Рита Джанини, юридически съветник в UK Law Societies, британският евродепутат Катрин Биърдър и Зофия Банута от неправителствената организация the3million, предоставила на британското правителство списък с над 150 неизяснени въпроса относно социалните, здравните и трудови права на европейските граждани, живеещи в Обединеното кралство. Участниците в дискусията бяха категорични, че борбата за правата на гражданите далеч не е приключила. Според Рита Джанини целият "развод" е една много лоша идея. "45 години на правно сътрудничество и хармонизация правят Брекзит изключително труден процес - особено когато това трябва да е за сметка на вече придобити права", поясни тя.

"Брекзит е лудост.  Всичко, което прави правителството, е да поставя редовно акцент върху търговията, но в действителност членството в ЕС е много повече от това. Брекзит може да бъде спрян и процесът далеч не е необратим. Убедена съм, че не можем да постигнем по-добра сделка от тази, която имаме в момента, а имено пълно членство в ЕС“, каза Катрин Биърдър, член на ЕП.

По повод събитието българският евродепутат организира и специални срещи с Ги Верхофстат, лидер на Групата на АЛДЕ в ЕП и главен преговарящ за Брекзит в ЕП; Саджат Карим, член на ЕП от консервативната партия на министър-председателя Тереза Май, както и с Греъм Уотсън, дългогодишен председател на партия АЛДЕ, а в момента член на Европейския икономически и социален комитет.

Ги Верхофстат лично връчи на Илхан Кючюк копия от всички официални писма, които Комисията по Брекзит на ЕП е изпратила до британското министерство на вътрешните работи и в които са засегнати основни въпроси относно правата на гражданите. Според Верхофстат е необходимо да се постигне напредък през следващите седмици и правителството на Тереза Мей трябва да заяви ясна позиция по въпросите за митническия съюз, Ирландия и правата на гражданите.

"Искаме да сме сигурни, че европейските граждани ще могат да продължат да живеят във Великобритания след Брекзит без никакви препятствия и административни усложнения. Именно затова наскоро изпратих и писмо до новоизбрания вътрешен министър Саджид Джавид, което съдържа всички неразрешени  въпроси. Има много технически детайли относно правата на гражданите, които трябва да се изяснят, и очаквам много скоро реакция от негова страна", заяви Ги Верхофстат.  

Според него напускането на една от най-значимите държави в ЕС е провал за Съюза, но въпреки това се наблюдава една по-позитивна нагласа към Европейския съюз след Брекзит. 

„Това далеч не означава, че хората не са критични спрямо начина, по който функционира ЕС, а напротив. Това е сигнал към европейските лидери да реформираме ЕС в дълбочина и да избегнем друг подобен провал в бъдеще.“

Саджат Карим, член на ЕП от консервативната партия на Тереза Мей, каза: „Важно е, че темата Брекзит не присъства само в дневния ред на Великобритания и европейските институции, а с инициативи като на моя колега Илхан Кючюк. Тя се дебатира на национално ниво. Намираме се в ситуация, която изисква огромно внимание към детайла, но и търпение, за да постигнем добро споразумение за двете страни."

IMG 20180515

IMG 20180515 102253

IMG 20180515 083607

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“. Политика за поверителност