glasuvay13


Мустафа Карадайъ: ДПС подкрепя правото на мирен протест, но не и протест срещу властта пред централа на опозицията с поругаване на национални символи!

Благодаря Ви за интереса, благодаря от името на всички членове и симпатизанти, както и от името на ръководството на ДПС.

Повод за днешното изявление са декларациите, получени в централата на ДПС от нашите структури в страната и от европейската и световна либерална общност веднага след като организаторите на протестите срещу правителството изведнъж решиха, че могат да насочат протеста срещу опозиционната партия ДПС.

Трудно е да се приеме за нормална ситуацията, при която протестиращи в името на законността и демокрацията си позволяват да поругават национални символи като герба и трибагреника. Трудно е логично и разумно да се обяснят такива процеси. Те показват липса на перспектива, липса на ясна визия, липса на идеи в организаторите на протеста. Анти-ДПС кампаниите обикновено означават точно това – опит за акумулиране на енергия.

Нашите структури остро осъждат този вандализъм, който няма място в демократична България по време на мирен протест. Изразяват подкрепа за правото на мирен протест. Подчертават, че ДПС е национално отговорна партия и от създаването си ДПС неотклонно изпълнява своята мисия.

Още през ’91 г. ние от ДПС определихме приоритетите на България – НАТО и ЕС. Това днес формално е факт, но доколко гражданите, гражданското общество, политиците и управляващи, и опозиция, и протестиращи сме европейци и споделяме европейските ценности? Преди 11 години ДПС предупреди: Най-страшното е мутризацията на политиката. От 4 години ДПС последователно иска оставката на това правителство.

Днешните организатори на протеста, които до вчера бяха клакьори и клиентела на ГЕРБ, днес се сетиха и направиха голямо откритие – протест срещу властта пред централа на опозицията с поругаване на национални символи.

Призива ни за диалог за търсене на изход от политическата криза, съчетана със здравна, социална и икономическа криза, не го чуха от различните страни на барикадата. С анти-ДПС постановки идват на власт, с анти-ДПС кампания се задържат на власт и си тръгват от властта, и с анти-ДПС реторика се опитват да станат център на медийния интерес. Нереализирани политици или кандидат-политици се опитват да ползват ДПС като трамплин за властовите си амбиции. Какво се очаква от ДПС с тази провокация?!

30 години нашата мисия е да сме пазители на целостта на страната, мира и сигурността, на стабилността, на демокрацията, гарант за правата и свободите на българските граждани, за достойното място на страната ни в европейското семейство. В тази ситуация единственото разумно поведение би било диалог за намиране на решение за излизане от политическата криза. Спешни и решителни действия, с цялата отговорност на политици и държавници. Докато не е станало късно. Отлагането на решението на кризата днес, може да е с по-тежки последици утре.

Илхан Кючюк: Стига се до нов механизъм за върховенство на закона, защото досегашните са неефективни

Докладът за общия механизъм за върховенството на закона и основните права няма да бъде оповестен днес, по всяка вероятност датата ще бъде 30 септември. Днес се чака друг важен документ – предложението на Европейската комисия за промяна на Дъблинското споразумение, касаещо новата миграционна политика на съюза. Това обясни пред "Хоризонт" евродепутатът от групата „Обнови Европа“ Илхан Кючюк.

Ситуацията е коренно променена след урока на Орбан и Унгария. Стигна се до идеята да има механизъм, който да обедини съществуващите разпокъсано инструменти за мониторинг и контрол, които са доказали своята неефективност, поясни Кючюк.

„Годишният доклад за наблюдение на ситуацията ще бъде за всяка една страна, той ще отчита положителните и негативните тенденции. Заедно с това той ще бъде една червена лампа, която ще дава възможност на всички останали държави да видят проблемите в една или друга страна. По този начин Европейският съюз отива, малко или много, към един по-различен начин на вземане на решения и той е разбираем, защото се видя, че единодушието като начин на вземане на решение не дава възможност за стъпка напред – всяка една държава може да блокира едно или друго решение. Няма още зрялост да се отиде към квалифицирано мнозинство. Затова този колегиум, който ще оценява отделните държави или ще има „око“ върху тях, ми се струва, че е най-рационалният подход“, коментира Илхан Кючюк в предаването "Преди всички".

Европейската комисия иска да работи повече с националните държави и това да се случва след консултация със Съвета, Европейският парламент иска да наблегне повече на т.нар. експертен панел, да извлича повече информация от неправителствените организации, отбеляза Илхан Кючюк.

Цялото интервю можете да чуете ТУК

(БНР; 23.09.2020г.)

footerimage21

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност