Коментар на Хамид Хамид в кулоарите на НС

 Принципно подкрепяме идеята на Данаил Кирилов за „тримата големи“ в съдебната система, но това трябва да е с всички гаранции да няма политически разправии и да не се политизира въпросът. Това каза народният представител от ПГ на ДПС и заместник-председател на Правна комисия Хамид Хамид във връзка с предложението на правосъдния министър тримата големи в правосъдната система да мотат да бъдат разследвани.
„ПГ на ДПС не е обсъждала този въпрос. Когато видим готови предложения, ще се съберем и сериозно ще ги обсъдим. Това не е нова идея. Тази идея сме я коментирали и с г-н Кирилов и с членовете на Правна комисия, както и с представители на европейските институции. Засега е само идея. Няма конкретни текстове. Бихме желали да видим конкретни текстове и да започнем дебат по тях. Ние сме „за“ да има дебат по този въпрос. Трябва да изберем най-подходящия за България и най-добрия в Европа модел по този въпрос. Съгласни сме със същността на идеята, че не трябва да има несменяеми и недосегаеми хора както в политиката, така и в съдебната власт. Имаме готовност да участваме в този дебат, принципно подкрепяме идеята, но това трябва да е с всички гаранции да няма политически разправии и да не се политизира въпроса", допълни още Хамид. Във връзка с отхвърлянето на това предложение от страна на председателя на ВКС и мнението му, че ЕК стимулирала националсоциализма у нас, депутатът посочи, че няма самочувствието да коментира думите на „моралния стожер“ на обществото у нас. „Само ще напомня, че господинът даже няма смелостта да застане пред парламента да защити собствения си доклад. Това е явно уважение един път към парламента, втори път към закона - да не си подадеш декларацията, когато си морален стожер на обществото, най-малко подхожда на един председател на тази институция в България“, каза още депутатът от ДПС. 

Изказване на Мустафа Карадайъ по време на тържественото заседание на Народното събрание по повод 140-ата годишнина от Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция

Парламентарната група на ДПС начело с председателя Мустафа Карадайъ присъстваха на тържественото заседание на Народното събрание по повод 140-ата годишнина от Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция, което се проведе във Велико Търново.

Датата на приемането на Търновската конституция е паметна, безспорно една от най-светлите в историята на съвременна България. Това каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ по време на тържественото заседание на Народното събрание.

„Търновската конституция открива хоризонт за възстановяване и развитие на българската държавност на основата на конституционализма, парламентаризма и общочовешките демократични ценности“, заяви той. 

„На днешния ден, наред с огромната си почит към онези, които положиха основите, изразяваме и нашата привързаност към идеите, залегнали в основата на Търновската конституция - държавност, конституционализъм, парламентаризъм“, обяви Карадайъ.

„Народните представители от Учредителното събрание оставиха на бъдещите поколения урок, който трябва да се помни - в хода на разгорещените и бурни дебати те показаха, че могат да поставят националните интереси и демократичните идеи над своите партийни пристрастия“, посочи лидерът на ДПС.

Той отправи апела, след като припомни поуките от историята - вярност към завета за чиста и свята република, в която всички ще живеят в мир, без оглед на пол, раса, етническа принадлежност и имотно състояние. Нашата действаща конституция препотвърждава много принципи от Търновската, като принципа на разделение на властите, неприкосонвеността на частната собственост, свободата на личността, политическия плурализъм, изреди още примери за приемственост в двата документа лидерът на ДПС.

„Че този урок се знае и помни се вижда във време, когато независимо от политическите различия националните приоритети са тези, които определят посоката“, каза Мустафа Карадайъ и даде примери с членството ни в НАТО и ЕС.

"На фона на изминалите 140 г. още по-ярко изпъква великото дело на тези, които приеха Търновската конституция и утвърдиха конституционализма и парламентаризма. Нашето бъдеще е свързано с утвърждаване на тези ценности. Нека този пример ни вдъхновява", призова Мустафа Карадайъ.

 

Въпрос на Бюрхан Абазов към министъра на земеделието и храните

Въпрос на Бюрхан Абазов по време на изслушване на министъра на земеделието, храните и горите на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно подпомагане на земеделския сектор и тенденции в общата селскостопанска политика през новия програмен период.

45 дами от Кърджали и Хасково посетиха ЕП по покана на Неджми Али

Как функционира Европейският парламент – това видяха на място в Брюксел симпатизанти на ДПС от области Кърджали и Хасково, които посетиха столицата на Европа между 3 и 5 април по покана на евродепутата от ДПС/АЛДЕ Неджми Али.

По време на работната част на посещението си, дамите имаха рядката възможност да присъстват на така нареченото мини Пленарно заседание на Европарламента, което се провежда четири пъти годишно в Брюксел, за разлика от дванайсетте традиционни сесии в Страсбург. По време на визитата си в Пленарна зала дамите наблюдаваха на живо дискусиите на евродепутатите относно мерките за съчетаване на работата и семейния живот, в присъствието на европейската комисарка от Белгия Мариан Тейсен. Неджми Али придружи дамите в Пленарна зала, след което изнесе пред тях презентация за своята дейност. Той ги запозна със своята работа в Комисиите по бюджети, бюджетен контрол, и външни работи, както и с дейността си в Съвместния парламентарен комитет ЕС-Турция. Пояснена бе концепцията за следващата многогодишна финансова рамка (2021-2027 г.). Гостите с интерес изслушаха анализа на Неджми Али за икономическата ситуация в Европа и България. Евродепутатът запозна групата накратко и с цялостната си дейност през изминалия мандат.

Освен че се запознаха с работата и функциите на Европейския парламент, както по време на семинарната част, така и по време на официалната работна вечеря, представителките на области Кърджали и Хасково поставиха редица въпроси относно политическата ситуация в България и в Европейския съюз.

В рамките на визитата си, активистките на женските дружества на ДПС посетиха и Дома на Европейската история – музей на Европарламента, посветен на историята на Стария континент като цяло, както и на еволюцията на самата институция.

Освен работната част на посещението, групата имаше възможността да разгледа и забележителностите на Брюксел, като централния площад Гран Плас и Атомиума.

IMG 20190404 103434196

Въпрос на Рамадан Аталай по време на изслушването на енергийния министър

Въпрос на Рамадан Аталай към министъра на енергетиката на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно развитието на концепцията за изграждане на газоразпределителния център „Балкан“.

  • 1
  • 2

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност