Станалият популярен в общественото и медийно пространство Суджук гейт беляза според мен края не само на парламентарния, но и на политическия сезон. Вървяхме от скандал в скандал, защото да не забравяме онази фраза от закачките за Бухенвалд и нацистките символи. След което влязохме в един период, в който управляващите трябваше да се обясняват за плочките пред НДК, един изключително корупционен скандал. След това дойде личната позиция на един вицепремиер, който каза, че клас прослужено време е големият проблем на българската икономика и на работодателите. На края завършихме с 4 тона суджук и с привкуса на колбас и политически рекет.
Управленската немощ ражда законодателна немощ. В парламента първите два месеца и половина като основна задача на Народното събрание се очерта някак си да се състави програма, дневен ред, т.е. да се работи пък каквото и да е. Факт е, че са внесени 64 законопроекта, от които 56 от народни представители, т.е. Министерският съвет почти не е внасял законопроекти. Няма идеи в каква посока да се развива страната, което е много жалко. Да не говорим, че голяма част от законите, внесени от Министерски съвет са ратификации, различни отчетни доклади, които по закон трябва да се внесат в определен период от време.
За този сезон успех е, че бяха приети предложенията на ДПС в областта на здравеопазването. Казвам го с гордост, защото съм част от предложенията за тези решения, които прие и здравният министър, и групата на ГЕРБ. Те са свързани с това, че до 2 години трябва да се въведе електронно здравеопазване - електронна рецепта, електронно направление, електронна карта, както и министърът на здравеопазването да направи концепция за човешките ресурси в системата. Проблемите на шуменските лечебни заведения всеки ден показват, че основен проблем са хората, които трябва да работят в системата. Тяхната мотивация чрез заплащане, чрез условия на труд. Можем да въведем най-съвременните апарати, но трябва да има хора, които да работят на тях.
Две са насоките, в които ДПС ще работи в следващия политически сезон. Първата посока е подобряване на инвестиционния климат и облекчаване на режима, при който работят инвеститорите. Колегите икономисти работят върху общ закон, който ще бъде внесен. Той е за облекчаване, административно намаляване на документацията, на разрешителните и лицензионните режими, защото ние смятаме, че не се прави достатъчно тази посока. Второто направление е защита на правата и свободите на българските граждани. Ще бъдат внесени още законопроекти, свързани със Закона за гражданската регистрация, както и за реабилитацията на репресираните.