Интервюта

Народният представител Янко Янко: Формацията на Местан е имитация на партия

 

Изумен съм от евтиния му популизъм, не признаваше никой освен себе си
- Г-н Янков, вчера Лютви Местан обяви официално името на партията си - ДОСТ. Какъв е коментарът ви и кажете каква тенденция виждате оттук насетне?
- През деня слушах различни коментари и трябва да ви призная, че съм изумен. Запитах се как е било възможно да вярвам на такива хора, защото нищо от това, което бе казано от него вчера, не отговаря на истината.
- Кое по-точно имате предвид?
- Имам предвид цялото му изказване в медиите, особено по отношение на олигарсите. Лично аз имам отношение с ДПС от 20 години, най-вече с г-н Ахмед Доган. От 10 години съм народен представител и съм член на най-върховния политически орган на ДПС - ЦОБ. Най-отговорно мога да заявя, че никога не е имало опит за налагане на решения. Щом в национален ефир бе казано, че уж е имало олигархични кръгове, това би трябвало да означава, че те налагат решения на всички останали съобразно олигархичните си интереси. А точно заради това беше отстранен Местан, защото имаше абсолютно олигархичен подход в управлението на партията. Той не признаваше никой друг освен себе си. И изобщо не е вярно, че е беден човек. От тази гледна точка съм изумен от евтиния популизъм, от имитацията на добро, от целия хъс да наложат други критерии и интереси. А това не прави чест на тези хора като политици. Все пак ако си истински политик и отговорен човек, поставен на най-върховната позиция на една доказала се с годините политическа сила, трябва да се стремиш да я променяш. Когато предаваш интересите на хората, които са ти вярвали и следвали, утре ще предадеш и други. А Местан избяга като страхливец. Ще видите, че рано или късно това ще се случи и с новия му проект. Обиколил съм целия си избирателен район, говорил съм с всякакви хора. Мога да ви кажа, че Лютви Местан няма никаква подкрепа, всички са възмутени от поведението му.
- Той твърди обратното - заяви, че вече 40 дни обикаля в провинцията и критиците на ДПС ставали все повече.
- Доколкото знам, Хюсеин Хафъзов обикаля по джамии и това смесване на политика с религия не е добре.
- Много се изговори за партията на Местан, бе наречена протурска. Как ще я определите?
- Според мен това е имитация на партия. Ако се търси нормален подход за създаване на партия, трябва да се върви с нормалния инструментариум. Виждате какво правят тези хора. При тях наблюдаваме изключително силен антагонизъм, агресивно поведение, най-вече към нас, към почетния председател г-н Ахмед Доган. Това не може да доведе до положителни резултати. Видяли сме това и при Осман Октай, и при Касим Дал. Но смея да кажа, че Касим Дал имаше много по-мъжко поведение, по-точно и етично.
- Казахте, че очаквате Местан да излъже и хората, които го последваха.
- Да. Доколкото знам, по-рано е бил в СДС. После излъга и нас. Явно за него това е нещо нормално. Лъжата стане ли основна мотивация веднъж, тя трудно излиза от употреба.
- Според вас в провинцията хората са възмутени от Местан, но все пак не се ли притеснявате, че ДПС ще се разцепи? Има ли такава опасност?
- Между другото имаме информация, че и в Турция са възмутени от него. Ние имаме много сигнали, че не подкрепят такова поведение и проект, защото се страхуват това да не навреди на отношенията между Турция и България. Някой нарочно тласка нещата в тази посока, че едва ли не този, който е против Местан, е против Турция. Категорично мога да заявя, че това не е така. Ако си спомняте, във ВНС човекът, който каза, че пътят на България минава през Босфора, беше Ахмед Доган. Това беше революционно изказване. Много пъти съм заявявал, че според нас в ДПС Турция е изключително важен стратегически партньор за
България и затова трябва да инвестираме много в това Турция да стане член на Европейския съюз, да може да улесним контактите си по всякаква линия -икономическа, културна и др. Виждате каква е ситуацията в Сирия, свидетели сме на глобални конфликти, които могат да окажат влияние върху нас като малка държава. Например в Турция в момента има над 2 милиона бежанци и в момента страната се проявява като изключително точен и коректен съсед. Не може да не отчетем това. Над 300 000 българи посещават турските курорти и се чувстват изключително добре там. 90 000 българи пък всяка година ходят на лечение в турски болници.
Не може с поведението си да им пречим. Турция е изключително важен партньор и г-н Доган заяви точно това - че иска хората, които гласуват за нас, да се чувстват спокойни, а не да са жертва на тяснопартийни интереси. Не е вярна и другата теза - че сме против Русия. Няма такова нещо. За нас евроатлантизмът е въпрос на сигурност, на ценности и не бива да отстъпваме от този път. Той гарантира правата на човека, предпазва ни от етнически конфликти и може да ни осигури инвестиции.
- Все пак може ли да има разцепление в ДПС?
- Не бих казал. За мен основният критерий беше какво ще се случи в Кърджали, защото все пак Местан е народен представител от този регион. Особено младите хора са изключително възмутени, срамуват се от това, което се е случило. Не се притеснявам от разцепление. Дори много хора, които преди са се съмнявали в ДПС, сега ни се обаждат и казват, че ни вярват и че са разбрали каква партия сме всъщност.
- Накъде върви ДПС?
- ДПС върви към утвърждаване на ценностите, за които е създадена. Те трябва да се защитават колективно, с интелект, с воля, с инструментите на доброто, с излъчването на послания и призиви, които да обединяват нацията, а не да разделят хората. Трябва да се осигурява добър статут на България в ЕС, да сме желана дестинация за инвестиции и да се създадат такива условия у нас, че младите българи да се върнат и да искат да вложат парите си у нас.
- Кажете като човек, на когото не е чужда темата "национална сигурност", как приемате идеята за връщане на казармата? Възможно ли е това да се случи?
- Това няма как да се случи. Не може за шест месеца да подготвиш някого.
- Беше заявено, че дори може да е за четири месеца.
- Имаше такива центрове, но те бяха всичко друго, но не и места, където младите хора могат да се учат на добро и да се предпазят от такива заплахи. За такъв период от време те няма как да се превърнат в качествени войници. Така че подобни центрове се бяха превърнали в места за съвсем други пороци. Освен това там на всеки шест месеца се приемаха по 2500 души, такъв беше капацитетът, а в същото време чакаха около 70 000. Но трябва да кажа, че има и нещо рационално в тази идея - трябва да намерим начин младите хора да се научат как да реагират в екстремни ситуации и да боравят с оръжие. Това е голям проблем, затова те трябва да бъдат запознати.

(в. Монитор, 10.02.2016 г.)

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“. Политика за поверителност