Интервюта

Народният представител д-р Тунчер Кърджалиев: Когато виждаме недъзи в управлението е редно да използваме всички инструменти за преодоляването им

Д-р Тунчер Кърджалиев, депутат от ДПС, член на Комисията по здравеопазване, в сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“

Водещ: Доктор Кърджалиев, как оценявате провелите се дебати по вота на недоверие?
Тунчер Кърджалиев: Аз очаквах да са с по-съдържателен характер и по-експертно насочени. За съжаление, особено на финала на дебата, станахме свидетели отново на недопустими проявления на министър на здравеопазването. Практически финалът опорочи целия дебат, а беше много добре тръгнал. Явно министърът на здравеопазването заслужава прозвището „политически хулиган“. Вие видяхте, провокирайки част от опозицията, до какво се стигна и практически се пренасочи целият смисъл на този вот на недоверие в съвсем друга посока. А иначе ние може би не тръгнахме и с тази нагласа да сваляме правителството, но това е единственият най-силен инструмент в ръцете на опозицията, с който трябваше да се каже на обществото и особено на медицинското съсловие. Има хаос в тази сфера, че законите, които са приети не са реформа, а са само говорене за реформа и псевдореформа, че има куп празни и неосъществени идеи, че има решения, които са взети, но които не са целесъобразни и ефективни. Мисля че тази цел поне беше постигната от страна на опозицията.
Водещ: Смятате ли, че успяхте да убедите и колегите си в това, че има хаос в здравеопазването?
Тунчер Кърджалиев: Да. С аргументи ще ви отговоря. На мен ми попадна една декларация от страна на Сдружението на общинските болници в България. Там се казва в прав текст в подкрепа на този вот, че промените, които се извършват в системата на здравеопазването, стигат до цел, която е далеч от плануваната, а именно, че резултатите от дейността на системата рязко се влошават в последната една година, че обсъжданите и предлаганите промени ограничават достъпа до медицинска помощ. Този аргумент ние го посочихме като един от солидните и най-важните в нашите мотиви за вота и също така възразяват срещу практиката по такъв хаотичен начин да се внасят закони в България. За мен вече е много любопитно, че те сезират главния прокурор да се произнесе по отношение на законността на действащите в сферата на здравеопазването нормативни актове. А освен това в подкрепа на това, че сме в правилна посока, говорейки за погрешни решения, които се вземат в тази сфера, една анкета от преди два дена, тази анкета е за вредните храни, но последният въпрос там, национално проучване, национално представително проучване, въпросът е в каква посока се движи здравеопазването на Република България. Честно казано и аз се учудих, че 50 % от хората казват, че се движи в лоша посока, 34 % казват, че няма промяна, че остава на същото ниво и само 7 % харесват реформите на министър Москов. Това е в пряка корелация и с неговия залязващ рейтинг. Както и от трибуната имах възможност да кажа, ако министър Москов след този вот, след тези закононарушения, които върти интриги и гафове, остане като министър, то причините затова няма да са от някакво разумно, смислено, съдържателно естество и заради уникални експертни качества. Причините ще са други, а именно бутафорни, фасадни, дизайнерски, структурни характеристики на управляващата коалиция. Той е всъщност част от разпилелия се вече Реформаторски блок (РБ) и само заради това Бойко Борисов го оставя като министър.
Водещ: Д-р Кърджалиев, какви са основните изводи за вас като партия съвносител на първия вот на недоверие във втория кабинет на Борисов?
Тунчер Кърджалиев: Основният извод е, че когато видим недъзи в управлението на една държава, този инструмент трябва да се ползва по-често. Този инструмент даде основание и на медицинско съсловие, и на различни гилдии в здравеопазването, и дори на по-активната част от обществото все по-открито първо да научава и след това да казва отношението си по отношение на провежданата реформа. Това е демократичен инструмент, който е сериозно оръжие в ръцете на опозицията и генералният извод е, че този инструмент трябва да се използва като коригиращ фактор на погрешната политика на едно правителство и на един министър.
Водещ: Д-р Кърджалиев, очаквате ли вотът да мине при гласуването след няколко часа и ще бъде ли изненада този резултат?
Тунчер Кърджалиев: Не. Аз съм реалист и по-точно казано - реалист с известен опит. Освен житейски и политически, най-рационалният, най-добрият реалист е бил умереният оптимист. Имах някакъв оптимизъм, гледайки програмата напред от осемте партии, които присъстваха в парламента, да тръгнат в правилна посока реформите. А именно тук винаги говорим за демонополизация, за укрепване на солидарния модел, за свободния избор на патента на лекари, за свободната конкуренция между лечебните заведения, за електронно здравеопазване и т.н. да не влизам в детайли. За съжаление това не се случи и по тази причина ние няма как по никакъв начин да подкрепяме усилията, на който и да е, следващ тази линия. Вотът няма да мине, но със сигурност ще има повече гласували „за“ вотът на недоверие, отколкото са броят на вносителите. Въпреки това обърнахме сериозно внимание, бих казал и акцентирахме върху порочния начин на развитие на българското здравеопазване, което не вещае нищо добро за българското общество.

(Радио "Фокус",19.02.2016 г.)

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“. Политика за поверителност