Интервюта

Хасан Адемов: 1,6 млрд. лв. трябват, за да вдигнат всички пенсии

Минималната да стане 300 лв., за да не останат излъгани избирателите на патриотите

Увеличението само на минималната пенсия не е справедливо За хората с ниски пенсии има социално подпомагане

Предлагаме преизчисление на две стъпки, трябва да се вдигне и таванът

- Г-н Адемов, в управленската програма на ГЕРБ и патриотите има предложение за вдигане на минималната пенсия. Как ще коментирате този вариант с увеличение на две стъпки до 200 лв. на минималните пенсии?

- Това е предвидено в т.нар. управленски приоритети, които на този етап не са конкретизирани. Към днешна дата няма яснота какво точно ще се променя в параметрите на пенсионната система. За съжаление, по време на кампанията, а и в края на предишния мандат дискусията за хляба, продиктувана от желанието за повече гласове на изборите, надделя над дискусията за справедливостта. Всеки посочваше някакъв размер на пенсията, на минималната заплата, на средната заплата, но без да се докосне до важната тема за справедливостта. Социалноосигурителната система се крепи на справедливостта и солидарността, те носят доверие в системата Пенсионната система има предварително зададени дългосрочни параметри. И когато променим един от тях, опасността да се ерозира целият пенсионен модел е реална. Ако се пипне само минималната пенсия, усещането на хората за липса на справедливост излиза на преден план. Има хора, които са се осигурявали върху минимални доходи – едни, защото са получавали минимални заплати, а други, защото са крили доходи в сивия сектор. И накрая идва едно политическо решение, че независимо от осигурителния принос стигаме до изравняване на пенсиите. Това нанася тежък удар по усещането за справедливост. Оттам нататък има отношение и по предвидимостта. В пенсионния модел е много важно, когато стартираш осигурителния си стаж, да имаш яснота и дълъг хоризонт, които да те накарат да се осигуряваш върху реалните доходи, за да може да получаваш по-голяма пенсия. Ако искаме пенсията да зависи от осигурителния принос, тази връзка не трябва да се къса и не трябва да предлагаме модели на уравниловка, а такива, които минават през пенсионната формула.

- Какво имате предвид под ерозия на пенсионния модел – пряка заплаха за финансовата стабилност на НОИ или че хората повече няма да виждат смисъл да плащат реални осигуровки?

- Дори да няма пряка опасност за срив в бюджета на Държавното обществено осигуряване, усещането за несправедливост и демотивирането на тези, които участват в осигурителната система и коректно плащат вноските си, ще ерозира системата Пенсията е доход, който замества този от труд. Работил си години и като се пенсионираш, получаваш процент от своя доход. При сегашната финансова рамка на пенсионната система тези минимални доходи са недостатъчни за покриване на елементарни жизнени потребности. Това води и до въпроса дали пенсионната система трябва да бъде универсализирана и тя да решава всички проблеми на икономиката в България. В годините на прехода финансовата стабилност на пенсионната система беше принесена в жертва за реформи в рудодобива, въгледобива, образованието, на пазара на труда, на армията, полицията, земеделието. И резултатът е, че тези системи не се реформираха, а освен това нанесоха сериозна вреда върху финансовата стабилност на пенсионната система. От тези близо 9 млрд. лв., които се плащат годишно като пенсии, 4,5 млрд. сега са за сметка на държавния бюджет, тоест от данъците на всички ни. Това е данъчен модел на пенсионната система, който на практика през 1997 г. фалира. Безсмислено е пенсионерът да отиде в магазина да си купи сирене, да плати ДДС за него и после данъкът да се върне при него като пенсия. Този порочен кръг може да бъде разрушен, ако спазваме принципите на осигурителната система.

 - Но пенсиите не стигат, как да получат по-високи доходи хората?

- Това е важният въпрос - дали това да стане през пенсионната система, или през други системи. Държавата има втора защитна мрежа, която е социалното подпомагане. Ако минималната пенсия за стаж и възраст от 165 лв. от 1 юли не покрива разходите на хората за отопление, за лекарства, има социални помощи, които да решат този въпрос. Отделно, ако управляващите решат да актуализират дискусията за доходите, те имат няколко важни инструмента. Първият е европейската дискусия за т.нар. базов минимален доход. Дали България е готова за този инструмент, е друга тема, но за да не нарушим принципите на социалното осигуряване, е възможно да използваме принципите на социалното подпомагане. Примерно, ако човек получава пенсия 165,25 лв., вместо да се дават допълнителни пари, за да стане пенсията 180 или 200 лв., нека държавата да създаде фонд, който да подпомага тези бедни хора. И без това необходимите допълнително средства ще дойдат от данъци.

- Колко ще струва предлаганото увеличение на пенсиите?

- Едното увеличение от 165,25 на 180 лв., което е 8,9%, ще струва за 2017 г. около 24 млн. лв. При увеличение на 200 лв. допълнителните средства стават 135 млн. до края на годината и 280 млн. лв. на годишна база през 2018 г. Въпросът не е толкова във финансовия ресурс - за тази година тези средства могат да бъдат покрити. Но в този документ се говори само за минималната пенсия за стаж и възраст. А в КСО нейният размер определя и минималните размери на още 4 вида пенсии – лични за инвалидност поради общо заболяване, лични пенсии за инвалидност при трудова злополука, наследствена пенсия, вдовишки добавки. На този етап не е ясно дали тези пенсии ще бъдат увеличавани, или ще бъде вдигната само минималната.

 - С увеличение на минималната пенсия до 200 лв. повишаването е с 21%. Останалите няма да бъдат вдигани, а само част от тях евентуално от 2018 г. ще се преизчислят. Това ще възстанови ли донякъде справедливостта?

- За да се върне справедливостта, трябва да се преизчислят всички пенсии. За последно е правено през 2008 г. с осигурителния доход от 2007 г., ако преизчислим останалите пенсии, това е сериозен ресурс от 1,6 млрд. лв. Очевидно те няма как да се осигурят. Има обаче няколко варианта. Това, което ние ще предложим, е преизчисление на етапи, но не според размера на пенсията, а според датата на отпускане – отпреди 2008 г. да са първи етап, а другите на втори. И така ресурсът ще е поносим за бюджета на общественото осигуряване. Ако искаме да възстановим справедливостта, трябва да говорим и за увеличение на тавана на пенсиите. А аз лично ще предложа минималната пенсия да стане 300 лв. Защото в крайна сметка патриотите обещаваха толкова и не бива избирателите да останат излъгани.

- Реално ли е ресурс за увеличение на пенсиите да дойде от спирането на инвалидни пенсии?

 - Абсурдно е да се говори това. В 28 регионални управления по социално осигуряване има медицински комисии и те преглеждат всеки нов кандидат за инвалидна пенсия. Ако се съмняваме в системата, нека я променим. Да не говорим за загубена работоспособност, а за остатъчна работоспособност. Хората с увреждания имат достойнство и искат да имат доходи от труд, а не само от пенсии. Инвалидните пенсии поради общо заболяване в България са 455 хил. в края на миналата година. Увеличението спрямо 2015 г. е с 0,9%. Социалната инвалидна пенсия, която притеснява недостатъчно информираните, се получава от 49 хил. души. Това са хора, навършили 16 г. и с процент инвалидност, които никога не са работили. Но това са минимални пенсии, оттук няма как да бъдат освободени ресурси.

 

(24 часа, 22.04.2017г.)

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“. Политика за поверителност