ИЛИЯ ИЛИЕВ: Благодаря, госпожо Председател.
Искам да изкажа своите притеснения за поредната грешка в този Закон. Тя не е никак малка.
„Кметовете на общини и областните управители извършват шест месеца преди общи избори за общински съветници и за кметове проверка по реда на чл. 99б от Закона за гражданската регистрация на всички адресни регистрации, извършени в последните 12 месеца. Проверката приключва не по-късно от три месеца преди произвеждането на изборите.”
Колеги, ще Ви кажа какво гласи чл. 99а от Закона за гражданската регистрация: „Броят на лицата, които могат да се регистрират по настоящ адрес на адреса на едно жилище със съгласие на собственика на жилището, не може да надвишава повече от три пъти броя на лицата, които обичайно могат да обитават жилището.” Това означава, че ако в една къща или апартамент живеят пет човека, там не могат да бъдат регистрирани повече от 15 човека.
Въпросът ми към вносителите е: как ще бъдат регистрирани и как законно ще бъдат идентифицирани тези хора на тези адреси, където са регистрирани по 50, по 100, по 200 човека?
Точно заради това, колеги, ние още в началото на мандата внесохме предложение за промяна в Закона за гражданската регистрация. Считаме, че тук ще имаме за пореден път трудности. В абсолютно всички списъци, които ще се правят, или много голяма част от тях ще отпаднат, няма да фигурират, и въобще какво ще стане с тези хора? Комисиите, които ще обикалят шест месеца преди изборите, ще нарушат Закона, защото реално по закон там са незаконно настанени.
Считам, че нашето предложение, което направихме още в началото на мандата за промяна на Закона за гражданската регистрация и Закона за българските лични документи, дори сега е моментът, колеги, да Ви припомним – не само да гласувате Вашите си закони, защото премиерът Ви е казал, или Валери Симеонов…
Вие сте интелигентни, грамотни хора. Случайни хора няма между Вас. Дайте да мислим малко и за българските граждани, дайте да мислим за България! Вярно, всички сме изморени, обаче това е сериозен въпрос. Благодаря.