България в момента е под светлините на прожекторите, тъй като изпълнява ролята на председател на Съвета на Европейския съюз. Какво ще донесе това председателство на ЕС?
Мустафа Карадайъ:Европредседателството е много важно за нас. Дълг на гражданското общество и на всички политически сили е да гарантират на първо място сигурността и стабилността на държавата, особено когато България носи символична отговорност за целия Европейски съюз.
Но включването на националистите в правителството на България, без да има никаква нужда от това, особено по време на председателството, вреди на успеваемостта на високите амбиции на България по време на тези 6 месеца. А иначе се надяваме Българското председателство да донесе така необходимите структурни реформи за бъдещето на Европейския съюз, както и ясна перспектива за членство на Западните Балкани и Турция – инвестиция в стабилността на Европейски съюз и региона, която ще се изплати многократно в бъдеще. Разбира се, последното трябва да се случи след завършени преговори и стриктно спазване на критериите.
Бихме били доволни, ако Българското председателство даде и достатъчно силен тласък на обсъждането на Многогодишната финансова рамка на съюза при ясно очертани приоритети и реални амбиции.
През изминалия декември взехте участие на среща на високо равнище на АЛДЕ, където заедно с либералните министър-председатели и комисари обсъдихте точно българското европредседателство. С какви впечатления останахте от срещата?
Мустафа Карадайъ: Изразих нашата позиция относно председателството на България на Съвета на ЕС и по-конкретно – темата за Западните Балкани. Споделих с уважаваните либерални министър-председатели и комисари, че България има един конвертируем политически продукт – български етнически модел. Според мен именно това дава шанса за интегрирането на Западните Балкани в ЕС. Поставих и темата за членството на страната ни в Шенген, която е тема на ДПС, и я коментирах с либералните премиери. Неминуемо изразих тревогата на ДПС от участието на националистите във властта в България.
А в по-общ план срещата беше изключително продуктивна и към темите се подхождаше така, както отива само на либералите – директно. Обсъдихме теми, свързани със състоянието на преговорите по Брекзит, отбраната на ЕС, външните отношения на ЕС и миграцията.
През 2017 г. България отпразнува 10 години от членството на страната в ЕС. Какво се промени във вашата държава оттогава?
Мустафа Карадайъ: Много се промени – Европейският съюз зададе нова атмосфера за България и към България. Това беше най-осезаемо през периода 2001-2009 – период на управления с участието на ДПС с видими резултати, както в качеството на живот на всеки български гражданин, така и много положителни макроикономически показатели и баланси вследствие на реформите. Тоест, когато Европейското към България и Европейското от България към ЕС съвпадат – диалогът е лек, а взаимодействието изключително синергично.
Към днешна дата пред нас като политици стоят редица нови предизвикателства, породени от времето. България има нужда от по-интензивни и дълбоки реформи в почти всички сектори. Да не говорим, че свободните и активни граждани вече търсят нови форми на участие в процесите на вземане на решения и тяхното изпълнение. ДПС работи активно за отворено управление най-вече в местната власт и за активното участие на гражданското общество, съставено от свободни и активни граждани. Основната идея е създаване на условия и демократични инструменти за преобразуване на относително пасивното отношение на гражданите към местната власт в ангажирана и активна позиция за директно участие в местната властова система.
Когато станахте лидер на ДПС през 2016 г., казахте, че една от целите Ви е да реформирате и модернизирате партията. Какво успяхте да постигнете оттогава насам?
Мустафа Карадайъ: Да, при избирането ми посочих това като една от целите, които си поставям, и с общите усилия на всички партийни структури, както и парламентарната група на ДПС и евродепутатите съумяхме да постигнем много в тази насока. Имам предвид, че работим партията ни да придобие по-модерен облик, да е по-гъвкава и отворена.
Целта беше да възстановим, затвърдим и засилим ролята на колективните органи на партията на всички нива и успяхме.
Докато се отправяме към следващото заседание на АЛДЕ в София, бихте ли ни казали кои са Ви любимите места в столицата?
Мустафа Карадайъ: Мога да препоръчам като любими места Народната библиотека, Градската библиотека, Народния театър, зала „България“, Национална галерия Квадрат 500, Градската художествена галерия. Препоръчвам посещение на останките от античната римска крепост Сердика, където съвсем близо остават православни църкви, джамия, синагога и католическа църква. Това е пресичане на различни исторически епохи, различни религии, етноси, култури, тяхното многообразие в единно съжителство, усещането е много специално.
България в момента е под светлините на прожекторите, тъй като изпълнява ролята на председател на Съвета на Европейския съюз. Какво ще донесе това председателство на ЕС?
Илхан Кючюк: Европа гласува сериозно доверие на България, защото нашето председателство на Съвета на ЕС идва в момент, когато нашият континент е на кръстопът. Дневният ред на Съюза включва важни теми като Брекзит, справяне с миграционната криза и следващата Многогодишна финансова рамка на ЕС. В допълнение, референдумът за Брекзит разкри дълго критата истина, че днешна Европа далеч не е съвършена и ние спешно трябва да решим как искаме да изглежда бъдещето на Съюза. Надявам се, че Българското председателство ще постави този дебат на по-високо ниво в европейския дневен ред.
По време на пленарните сесии в Европейския парламент многократно акцентирате на важността на интегрирането на Западните Балкани в Европа. Какво трябва да се направи и какво е приложимо?
Илхан Кючюк: Представената тази година нова стратегия на ЕС за разширяването може да се окачестви като важна стъпка по дългия път за приемането на Западните Балкани в европейското семейство. Оценявам факта, че сега темата за Западните Балкани е по-важна за Европа. Но това далеч не е достатъчно, за да се решат проблемите в региона. За да се постигне истински напредък, страните от Западните Балкани се нуждаят от ясен план, а периодът на Българското председателство на Съвета на ЕС е подходящият момент за създаването на такъв план. Това означава, че Брюксел трябва да разработи конкретен план за разширяването с конкретен график за всички шест страни, иначе подходът за диференциация между предните участници и други може да създаде трайни предразсъдъци в европейското общество, които ще бъдат трудни и болезнени за преодоляване. От друга страна, важно е страните от региона да продължат с необходимите реформи и да постигнат необходимите стандарти по пътя към ЕС. Правителствата трябва да покажат силен ангажимент и решителност към процеса на разширяване. Един разумно ръководен процес на разширяване ще бъде от полза както за ЕС, така и за страните от Западните Балкани.
Всъщност, като вицепрезидент на АЛДЕ, вие активно се срещнахте с нашите партии членки в Западните Балкани. Какви са перспективите за либерализъм в региона?
Илхан Кючюк: Вярно е, че се опитвам да поддържам активна комуникация с либералните представители от региона и работя с нашите партии доста решително. След вълната на популизма и национализма от изминалите години се наблюдава възход на либералните партии, което показва, че хората се връщат към либералните демократични ценности и отхвърлят политическата стратегия на празни обещания. Това се случва и в някои от страните от Западните Балкани. В Косово и Македония имаме нови правителства с активното участие на тамошните ни либерални партньори. Смятам, че това не е просто тенденция, а потенциал за целия регион и за нас – да бъдат установени силни либерални политически сили във всичките шест държави.
Наскоро получихте Почетния знак на родния си град Севлиево за Вашата изключителна отдаденост и активна обществена ангажираност, насочена към младите хора. Какво е вашето ключово послание към младите хора в България и в Европа?
Илхан Кючюк: Изключително съм благодарен, че получих това признание. Този почетен знак е много специален за мен, защото идва от Севлиево - градът, където започна моят път към политиката. За мен е истинско удоволствие да работя за и с младите хора. Искам да знаят, че когато човек има желание да работи, когато има ясни цели, които се простират далеч, той постепенно ще успее. Винаги съм искал да работя за нашата общност и се радвам, че имам тази възможност. Всеки човек трябва да може да вижда смисъла и да усеща задоволството от работата си и съм щастлив, че това важи за нещата, с които се занимавам. Това почетно отличие не е само за мен, но и за всички млади хора, с които работим.
Докато се отправяме към следващото заседание на АЛДЕ в София, бихте ли ни казали кои са Ви любимите места в столицата?
Илхан Кючюк: Трябва да посветите най-малко два дни в София. Има от всичко - старите трамваи, модерните сгради, традициите, иновациите. Но със сигурност бих ви препоръчал да посетите триъгълника на религиозната толерантност в София. Знаете ли, че нашата столица е един от малкото градове в света, който имат православна църква, джамия и еврейска синагога разположени в триъгълник от 2 минути пеша една от друга? От толкова много години живеем в религиозна толерантност и мир. България има свой собствен и уникален етнически модел - това е нещо, което ме прави наистина горд.
(Либерален бюлетин на АЛДЕ, 18.04.2018)