Хамид Хамид: Трябва да се сложи край на аритметичния модел на управление

По думите на депутата няма нужда от създаването на съдебни франкенщайни

„По численост и качество ДПС има най-силната младежка структура дори в Европа. Затова кампанията в интернет няма да е проблем за партията... Освен че сме набрали хора за секциите, вече имаме и по три резерви“. Това каза пред БНР Хамид Хамид от ДПС и зам.-председател на правната комисия в парламента. 

ДПС е приело процедури и критерии за номиниране на народни представители

„Ще заложим на хора, които споделят идеите на ДПС и либерализма, достатъчно познати в обществото. Но ще заложим и на много млади лица. Кандидатите ще бъдат експерти в различни области... Политиката трябва да е състезание на идеи и програми. Трябва да се сложи край на този аритметичен модел на управление. Три ябълки плюс три круши никога не правят нито шест ябълки, нито шест круши“. 

„Странна“ е идеята за прокурор, който да разследва главния, каза Хамид в предаването „Неделя 150“: 

Висшият съдебен съвет има възможност да контролира главния прокурор по всяко време. Всяко действие или бездействие от страна на главния прокурор ще представлява уронване на престижа на съдебната власт. На това основание ВСС може да се събере за 10 минути и може да отстрани главния прокурор от длъжност. Няма нужда от създаването на подобни съдебни франкенщайни“. 

Интервюто с Хамид Хамид можете да чуете в звуковия файл ТУК

Рамадан Аталай в предаването "Беновска пита" по радио К2

Рамадан Аталай, член на енергийната комисия в 44 НС, ДПС, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване “Беновска пита” по “Радио К2” коментира следните теми:

Откъде газ и ток в България?

    „Откъде газ и ток в България, най-разговорно задавам този въпрос, за да могат хората да го разберат?“, попита водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори, че от дълги години говорим за производство на електроенергия от местни ресурси, а онова, което не ни достига, да внасяме. „Местните ресурси са предимно въглищни, не се откриха кой знае какви газови находища в България!“, отбеляза водещата. Събеседникът ѝ отговори, че това е така, но трябва да обърнем много сериозно внимание и на възможностите, които има България за производство на чиста енергия. Той продължи: „Като казвате въглища, трябваше през последните 10 години това правителство да обърне много сериозно внимание как да преквалифицира всички онези хора, които са ангажирани в минното дело и производството на електроенергия от въглища. Сериозно закъснение имаме в тази област, сериозно закъснение имаме и с плана, който трябваше да се представи пред ЕС за чистата енергия, за онези средства, които трябваше да бъдат усвоени за справедливия преход, така необходими за Маришкия басейн. Така че България има откъде да произведе електроенергия. Различните политически формации се обръщат към различни ресурси, но ние от ДПС сме убедени, че „зелената енергия“ и водородът са бъдещето не само на България, но и на света. Неслучайно и Германия, и Дания, и всички големи нации, които винаги сме назовавали технически нации се ориентираха към „зелената енергия“ и производството на водород!“, категоричен бе народният представител от ДПС.

Продажбата на ТЕЦ „Варна“.

   „Споменахте многократно водорода, един от неговите идеолози в България е почетният председател на ДПС Ахмед Доган, който реализира усилия в тази посока в ТЕЦ „Варна“, нали така?“, попита водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори: „Не съм запознат с тяхната прогама. Г-н Доган винаги е бил иновативен, може би вече водородът не представлява интерес за него, не знам дали не работи в някоя друга, по-напреднала сфера, но не мога да кажа!“.

    „Да не би аз да се оказах некомпетентна за ТЕЦ „Варна“?“, попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът ѝ отговори, че технологиите се развиват бързо и човек не трябва да се притеснява, ако не познава технологиите в детайли в дадена сфера. Просто трябва да чете и да се съобразява със световните тенденции.

   „Говорейки за ТЕЦ „Варна“ не мога да отмина, защото ще излезе, че се правим, че не виждаме и не чуваме, че през 2017 г. ТЕЦ „Варна“ беше собственост на чешката държавна компания ЧЕЗ и беше продаден на българската фирма „Сигда“, придобита от почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Чешката върховна прокуратура започва разследване за продажбата на ТЕЦ „Варна“, в течение ли сте?“, попита водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори, че е запознат единствено от медийни публикации и призова да оставим институциите да си гледат работата. Не е работа на политиците да се намесват в една търговска сделка. Той продължи: „От това, което прочетох, виждам, че опитите, когато в България се появят избори, стремежът как и по какъв начин чрез ДПС и още повече чрез Ахмед Доган някои политически формации да се качат на върха на управление на държавата все още не спира. Ясно е, че г-н Доган е личност, която може да носи много неща на раменете си, нека точно сега да се опитат тези, които от изборите през 2017 г. досега не са успели да разберта кой, по какъв начин и как е приватизирано или купено това предприятие от друга фирма се сетиха точно преди изборите! Така че аз по тази тема няма да вземам отношение. Нека да се афишират в пространството и чрез г-н Доган да се опитват да вземат властта, но едва ли ще успеят!“.

Изваждането на „картата“ ДПС преди изборите и атаките срещу Ахмед Доган заради плажа „Росенец“.

   „Така е и само още нещо за г-н Доган и опитите от лятото на някои, ще кажа политици с уважение в гласа засега, се опитаха да се качат на гърба на славата на Ахмед Доган, плажът „Росенец“, това е една карта, която сега ще ви се изважда отново и отново преди изборите!“, отбеляза водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори: „Не само този политик, аз напоследък гледам и премиера. На ръст ако ги погледнем по съизмериност, едва ли ще му отива на премиера да го видим на раменете на г-н Доган. Така че много са те и от много време продължават, но ние от ДПС сме свикнали да носим товар и бъдете сигурна, че и на тези избори ще направим това, което е необходимо, за да бъдем в услуга на българския народ!“.

Войната между изпълнителната власт и президента.

   „Добра игрословица се получи, направихте си чак заглавието за ръста и кой на чий гръб да се възкачи. Но хайде още малко за политика, вие от ДПС поискахте оставката и на премиера Борисов, и на президента Радев, който президент вие избрахте!“, отбеляза водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори, че ДПС са се мотивирали за това свое решение. Той продължи, че са подкрепили преди време Радев, за да се разруши системата на послушанието. Това обаче не е попречило на ДПС да заявят в момента, че институциите МС и Президенство са прекрачили границата, чието преминаване не е добро за стабилността на страната. ДПС настоява, че изпълнителната власт и президентът трябва да бъдат в диалог, а не да създават напрежение. „Този диалог трябва да е да е в полза на държавата, това имахме предвид, а не личността на президента или премиера!“, категоричен бе народният представител от ДПС.

В какви коалиционни отношения са склонни да влязат ДПС след изборите?

    „Но сега може да ви се наложи този диалог да бъде провеждан след изборите, защото сочените досега прогнозни проучвания на бъдещите резултати при изборите за 45-то Народно събрание не дават надежда, че някой сам ще може да създаде кабинет, по-скоро коалиционната тенденция, която се наложи в целия свят, в това число и в България, очевидно ще се задълбочи, как бихте диалогизирали с ГЕРБ?“, попита водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори, че според сегашните изследвания наистина се очертава една несигурност. Наистина има вероятност в парламента да влязат голям брой формации, които имат различни приоритети и няма да могат да създадат правителство.

   „ДПС винаги е било в една деликатна дипломатическа предпазливост!“, отбеля водещата Илиана Беновска. Събеседникът ѝ отговори, че ДПС винаги са били толерантни и балансирани. „И дипломатически предпазливи да не се афиширате като водачи на властта или на първа позиция в президентството. Сигурно има мъдрост в подобно решение. Но ако се наложи, това няма начин да не сте го обсъждали, да приемете вие мандат за правителство, ще го вземете ли?“, попита водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори: „Това е много сериозно предположение, но Вие сигурно сте забелязали, че ДПС отстъпвайки винаги настъпва. Ние никога самоцелно, само в интерес на ДПС не сме поемали ангажимент към управлението на държавата. Ако се наложи да спасим демокрацията, да спасим държавата, защо да не поемем такава отговорност, както и сме поемали!“.

   „Смело заявление и оттук следва следващия въпрос, няма начин да не сте си отговорили какви биха били приоритетите, които ще настоявате да бъдат заложени в едни консултации за бъдещ кабинет или бъдеща управленческа конфигурация, кое е най-важното за ДПС?“, попита водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори, че програмата на ДПС винаги е била ясна, партията залага на „зелената сделка“, на „зелената енергия“. Той продължи, че е важно страната да има ясна посока и през последните години си задава въпроса каква политика води сегашното правителство – дясна, лява, центристка или за лични облаги. Струва му се обаче, че управлението не е в интерес на развитието на държавата.

   „Тоест ДПС – модерна, прагматична и националноотговорна, извинявайте, все едно правя слоган в момента?“, попита Беновска. Рамадан Аталай отговори, че звучи малко клиширано, но от ДПС винаги са били отговорни. ДПС няма да отстъпи от демократичните си принципи, както не го е правило през всичкото време от създаването си до днес.

Готов ли е да бъде отново народен представител или министър на енергетиката?

    „Един силен въпрос, ще Ви моля за пряк отговор, ако разбира се имате желание. Вие отново сте преизбран в ръководството на ДПС, наскоро имаше такъв процес. В момента текат номинации за членове на 45-то Народно събрание. Въпрос А – Вие имате ли номинации и имате ли желание и готовност да бъдете отново член на Народното събрание. И въпрос Б – имате ли готовност да станете министър на енергетиката, ако се наложи?“, попита водещата Илиана Беновска.  Рамадан Аталай отговори: „Трябваше по-рано да ми се обадите, за да видя какво ще сънувам и да Ви отговоря! Всички тези въпроси са лични въпроси, личностни!“.

   „Те говорят за отговорността на един човек в политиката!“, отбеляза водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори, че според него други хора трябва да оценяват това, което той е направил в политиката. Той продължи, че за него е по-важно не къде ще се развива самият той, а държавата да се развива в правилна посока.

Либерализацията на електроенергийния пазар.

     „Преди малко чух министърът на енергетиката да казва, че приоритетите ще бъдат в сферата на електроенергетиката за излизане на производството на електроенергия на едро на свободния пазар. От декември месец имах предложение 50 параграфа точно в тази посока, което те подкрепяха през тези 10 години. Аз ги внесох и се учудвам защо не намериха сили и БСП, и ГЕРБ, и така наречените националисти защо не подкрепиха този приоритет да бъде окончателно приключен. От какво се уплашиха, какво ги притесняваше? Мен ме притесняваше, че държавната ТЕЦ в Маришкия басейн е декапитализирана и вече няма как от държавата да получава средства. От 1-ви юни производството на едро на електроенергия трябва да бъде либерализирано. Ако не бъде на пазарен принцип, ние не можем да получим дерогация от ЕК за получаване на държавна помощ. Неполучавайки държавна помощ ТЕЦ 2 ще фалира. Ще останат да работят останалите два ТЕЦ-а, но рудникът няма да може да изпълнява своите ангажименти с по-малкото производство. Създаваме едно напрежение, което не е необходимо. Единственият отговор на всички политически формации на тези предложения, които направихме и лично мои беше – времето не е сега. Когато зададох въпроса защо не е сега времето, отговорът беше – идват избори. Когато изборите и политиката се намесват в енергетиката, което не е правилно, води до фалити!“, заяви Рамадан Аталай.

    Рамадан Аталай беше категоричен, че няма да успеем да усвоим средствата от ЕС, ако не либерализираме производството на едро. А за битовите потребители има как до 2025 г. да се работи, за да излязат и те на свободния пазар.

Разширяването на газопреносната мрежа на България и доставките на газ.

    „Аз приветствам тръбопровода, независимо дали е „герберски“, „бесепарски“ или „Балкански“, страх ги е да го нарекат „Турски“ и аз няма да го нарека! Защото това е последното нещо, което успяхме да направим, за да се свържем и да диверсифицираме доставката на газ обратно от Австрия към България! Всички останали състезания кой ще доставя газ от юг – дали Турция, дали Израел, дали Кипър, дали по „Танап“ ще дойде газ азербайджански или руски, всички, които са политически ангажирани, а и финансово ангажирани, към, да не казвам, определени държави, към определени фирми, нека те да спорят. Но с една дума – добре че направихме този газопровод, по който България ще получава газ и от юг, и от запад!“, категоричен бе Рамадан Аталай.

Ограничаване на правата на българите в чужбина да гласуват.

     „Като споменахте Турция, тоест като не я споменахте, да Ви попитам два въпроса. В парламента отхвърлиха предложението на ДПС да може по начина, по който се събират в културните институти, театри и зали хората, да може да се приложи в режим на по-малка натовареност и отстояние между хората по време на предизборната кампания. И на всичкото отгоре удължавайки епидемиологичната обстановка се изисква задължителен PCR тест на влизане в България, как ще могат вашите привърженици, които живеят в Турция, да дойдат да гласуват тук?“, попита водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори, че ДПС не иска помощ от никой, но не иска и никой да му пречи. А има сили, които се опитват да създават препятствия, но впоследствие самите те се спъват в тях. Според него има създадено препятствие пред гласуването на българските граждани не само от Турция, но и от всички други страни, където живеят голям брой български граждани. „Аз питам как ще се справят с това и ГЕРБ, и така наречените „красиви“, защото голяма част от техните гласове, които идват от Европа, от Америка, до голяма степен те са спънати! Ние искаме да излезем на предна позиция, ако някой иска да пречи на ДПС, не е постигнал много в собственото си развитие!“, заяви Аталай.

Словесната престрелка в парламента между Калин Вельов от ГЕРБ и председателя на ДПС Мустафа Карадайъ.

    „Добър отговор! Вторият ми въпрос е малко шеговит, видният музикант и отскоро народен представител от ГЕРБ Калин Вельов по музикантски заяви, че съгласната П в абревиатурите на БСП и ДПС са заразни, използвайки образа за разпръскването на секрет и вашият председател Мустафа Карадайъ му отвърна с друга игрословица – заразна ли е абревиатурата ПКП. Това беше ли прилично?“, попита водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори: „Интересно развитие се случи онзи ден. Когато колегата Вельов влезе в парламента, аз очаквах от него да се изяви в сферата на културата. Не се изненадах, даже се зарадвах като видях, че е член на енергийната комисия в парламента. Аз мисля, че той се занимава с тъпани. Явно това, което направи онзи ден от трибуната не мога да го характеризирам по друг начин, освен, че явно инструментите са му повлияли! Но като че ли не само той в последно време се занимава с несвойнствени неща, като че ли не само той „бие тъпани“!“.

   „А Мустафа Карадайъ и той ли „удари един тъпан“, извинете ме за сравнението?“, попита водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори: „Аз мисля, че тези, които не са в залата, не могат да влязат в атмосферата и не знаят реакцията в залата на колегите, които подкрепиха реакцията на колегата, който се занимава с тъпани. И няма как в един такъв случай, когато се опитват да те унижат, от другата страна да не реагират, но аз мисля, че реакцията на Карадайъ беше точно така в кръга на шегата и културно!“.

   „Малко беше „соленичко“!“, отбеляза водещата Илиана Беновска. Рамадан Аталай отговори: „Малко беше „солено“ за г-жата, която се припозна в това нещо, защото никой не ѝ съобщи името!“, с което завърши разговора си с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита“ по „Радио К2“ от 30-ти януари 2021 г. 

(30.01.2021 г., К2)

Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ пред "Труд": Желанието на хората за промяна е близко до това през 1989 г.

Диалогът изисква отношение на уважение, толерантност, равнопоставеност. Цял един мандат може да мине докато обществото чака управленски решения на проблемите, а се налага да следи развитието на проблемите между коалиционните партньори. Това казва в интервю за "Труд" председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Питаме го за заявката на ДПС за участие във властта, за възможните партньорство и за поуките от допуснатите грешки. Търсим отговор и на въпроса защо ДПС няма да подкрепи Румен Радев за втори президентски мандат и заигра ли се държавният глава с ентическата карта.
- Г-н Карадайъ, посочихте, че тези, които ще дойдат на власт след вота, трябва да намерят "изцеление и на обществото, и от коронавируса". Кой може да даде подобно изцеление?
- Тази политическа сила, която обединява, а не разделя и противопоставя, която предлага програма и реформи, гарантира ускорено икономическо развитие, осигурява здравословни условия на живот в една чиста среда. Тази политическа сила трябва да има капацитета - политически и експертен, да реализира програмата си. Трябва да може не само да анализира, но и да прогнозира за дълъг период напред, да има визия с дълъг хоризонт. Да може да води диалог.
- Дадохте заявка за участие на ДПС във властта, кои са възможните ви коалиционни партньори?
- Същите политически сили, за които говорим по първия въпрос. Изключително важно е да подчертаем и необходимостта от диалог. Диалогът изисква отношение на уважение, толерантност, равнопоставеност. Изключително е важно това. Много често някои декларират, че се води диалог, а той е просто монолог. Много често говорят за коалиции, но то е налагане на волята на едната политическа сила на другата, взаимни обвинения и раздор. Това е най-честата картина. Цял един мандат може да мине - докато обществото чака управленски решения на проблемите, а се налага да следи развитието на проблемите между коалиционните партньори.
- След правителството на Орешарски, ДПС се превърна в нежелан партньор. Изчистихте ли имиджа си?
- Ние не сме съгласни с внушенията за имиджа на ДПС. Ако погледнем обективно, правителството на Орешарски завари 8 милиарда дълг, изключително обществено напрежение, изключително тежка икономическа криза, Европейската комисия беше блокирала или беше на път да блокира фондове. Да не забравяме, обществото беше доведено до изключително тежко състояние, няколко души се самозапалиха такова явление не сме наблюдавали в нито един етап от най-новата ни история. В такава ситуация за един изключително кратък период правителството на Орешарски направи така, че финансово страната да се стабилизира и да тръгне напред, европейските фондове да заработят и договори следващия програмен период. Това, че някои политически сили не могат нищо друго, освен да сриват имидж, да сриват доверие, да създават лош медиен образ на опонентите си, не е наш проблем. Ние се фокусираме върху визия, програма, идеи и решаване на реалните проблеми на хората.
- Простихте ли на БСП за грешките по време на правителството на Орешарски?
- ДПС е сериозна партия. Ние се развиваме непрекъснато, учим се и от грешките си, показваме грешките и на партньорите си. Както в живота, така и в политиката, трябва да има прошка. Но тя трябва да е осъзната от този, който иска прошката, да се поиска искрено и който я дава, да я даде от сърце, искрено. По-важното е да не се вторачваме в миналото, а да гледаме и да вървим напред. Да решаваме стратегически задачи. Да знаем пътя, но и да знаем докъде ни води този път.
- Защо смятате, че предстоящите избори ще са най-важните от 1989 г. насам? С какво ситуацията през 2021 г. напомня на тази през 1989 г.?
- Според ДПС началото на новото десетилетие беше и остава време на политически разломи. Изборите ще решат няколко въпроса, които са важни за развитието на страната. Евроатлантическата ориентация на страната, развитието на Европа като обединена и силна, осигуряваща икономически просперитет, мир и сигурност на региона. България - като равноправен и пълноценен участник в този процес, с достойна мисия като страна на геополитически и икономически кръстопът. Обществената енергия носи промяна и силно вярвам, че хората чуват кой и как иска и може да решава проблемите им, кой е близо до тях и кой витае в някои собствени светове, създавани с помощта и на медиите. Желанието на хората за промяна е това, което е близко до 1989 година. Убеждението, че тази промяна зависи от всеки един от нас. Че промяната започва с мен, от мен, от теб, от всеки един от нас.
- Президентът Радев обяви, че поздравлението на турския президент към Националната конференция на ДПС е заявка за намеса в изборите ни. Бихте ли коментирал твърдението му?
- Не, твърдения на г-н Радев няма да коментирам. Както казвам, ДПС има биография и път. Ние разчитаме на съзидателната енергия на нашите членове и симпатизанти, ние сме партията на заедността, толерантността и диалога.
- Заигра ли се президентът с етническата карта, както твърди премиерът Бойко Борисов?
- По същия начин, няма да коментирам. Българското общество трябва да види и да чуе добрите послания, да усети силата и волята на тези, които предлагат решения на проблемите на хората.
- Отчитате ли като грешка на ДПС дадената подкрепа за кандидатурата на Румен Радев за президент?
- Не, защото тогава също беше време за промяна. Цялата арогантност на управляващите създаде тази енергия на промяната. Това изигра положителна роля за намирането на баланс между отделните власти, за коректив на управляващите. Беше назряла необходимостта от намиране на истински обединител на нацията, каквато е ролята на президента по презумпция. А това, че г-н Радев не успя да изпълни тази мисия на обединител, е проблем и на българската политика и институционалност. Проблем, който ако не се реши, ще засили кризата на държавността.
- Появиха се твърдения от политолози, че лансираната от ДПС водородна революция е пореден опит за монетаризиране на политиката. Кажете, какво конкретно имахте предвид, като обявихте на Националната конференция на ДПС курс към постигане целите на Зелената сделка.
- Тези приоритети на ДПС са приоритети на ЕС и на ЕК. И ако България иска да бъде в крак с времето и иска да бъде истински пълноправен член на ЕС, трябва да се подготви за Зеления пакт. Времето тече и след изборите вече дори може да е късно. Създаването на солидна икономическа база е от решаващо значение за благоденствието на българските граждани и за създаването на нови работни места и осигуряване на социална стабилност. Това има определяща роля и за мястото и ролята на България в Европа. Цифровата трансформация се развива все по-бързо в европейски и световен мащаб и ние трябва да направим така, че България да не изостава и цялото общество да усети ползите от това развитие. Трябва да се работи по всички аспекти на цифровата революция и изкуствения интелект: инфраструктура, свързаност, услуги, данни, регулиране и инвестиции. Това трябва да бъде придружено с интегрирането на цифровите услуги във всички сектори. Същевременно трябва да увеличим инвестициите в човешките умения и образование, да работим повече за стимулиране на предприемаческото и иновациите, да увеличим усилията в научноизследователската област. Инвестирането в нашето бъдеще означава също насърчаване и подпомагане на публичните и частните инвестиции с цел финансиране на растежа на нашата икономика и нашите предприятия, включително малки и средни предприятия. ЕС има за цел да ускори прехода към енергия от възобновяеми източници, увеличаване на енергийната ефективност, намаляване на зависимостта от външни източници и ние трябва да сме в крак с това. Успоредно с това трябва да постигнем чиста среда за българските граждани и за Европа, чисти храни, чиста вода, чиста енергия. Това е приоритетна цел и трябва да е в приоритет в програмата за управление на страната. В крайна сметка, ние говорим за по-здравословно, по-екологично и по-справедливо бъдеще за българските граждани. Това определено ще бъде свързано с разходи и предизвикателства и по този път България не е сама, ние сме заедно в Европейския съюз. Европейският съюз ще предостави финансова подкрепа и техническа помощ на страните в реализирането на горните приоритети.

(25.01.2021 г., в. "Труд")

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност