Участие на Рамадан Аталай в "Още от деня"

Не е новина, че студеният резерв на страната е активиран. Причината е увеличената консумация на електроенергия, това каза в студиото на "Още от деня" Рамадан Аталай, депутат от ДПС, член на Комисията по енергетика в НС.

Той посочи, че ТЕЦ "Варна" е включен, защото той е в готовност, на газ е и това дава възможността веднага да стартира и да се включи в енергийната система.

Цената на енергията на свободния пазар днес изненадващо надхвърли 190 лева, което е повече от двойно увеличение в сравнение с вчера. Това се дължи на факта, че недостигът на енергия в България вече е факт.

Рамадан Аталай подчерта, че принципната позиция на ДПС е против ядрената енергетика. Той беше категоричен, че в България трябва да бъде създадена енергийна стратегия. "Да я направим така, че да е ясно колко и какви местни суровини можем да ползваме, колко трябва да внасяме газ и откъде - дали да е руски, американски, ирански."

По думите му, приетият днес от парламента документ, не е актуализиране на енергийната стратегия. "Това е промяна само в частта за потока, който ще мине оттук. Аз бях против това нещо, защото, когато кажем - актуализираме енергийната стратегия, аз попитах защо нямаме промяна в стратегията в частта за "Белене"? В стратегията е записано, че ще строим само един блок в "Белене", в стратегията на "Белене" пише, че трябва да построим газо-парова централа, но това не е записано", уточни Рамадан Аталай.

 
 

Адлен Шевкед: Бюджет 2019 не решава икономическите проблеми на държавата и не предвижда реформи

Адлен Шевкед, народен представител от ПГ на ДПС, в разговор с Клара Маринова в ефира на „Радио К2”, заяви позиции по следните теми:

Развива ли българската икономика Бюджет 2019?

    „С Бюджет 2019 може ли да очакваме развитие на българската икономика в следващата година?”, попита водещата Клара Маринова. Адлен Шевкед отговори, че бюджетът в никакъв случай не решава основните икономически проблеми на държавата в близък хоризонт. Тя обясни, че според сериозните анализатори предстои забавяне на икономическото развитие в световен мащаб и затова е било необходимо с Бюджет 2019 да осигурим средства, с които да защитим държавата и икономиката от подобен сценарий. „Ние трябваше да използваме този бюджет, за да натрупаме резерв, с който да посрещнем тази евентуална криза, за да може да подпомогнем бизнеса!”, обясни народният представител.

    Адлен Шевкед заяви, че ако трябва да сравнява Бюджет 2019 с този за настоящата година може да каже, че няма нищо, което да промени съществено живота на хората. Не са предвидени никакви реформи в нито един сектор. Наливат се пари в нереформирани системи.

Инфлацията и доходите.

    „Увеличават се доходите, но и инфлацията расте, при каква инфлация те предвиждат определен растеж на доходите, защото инфлацията в момента е 3,7%?”, попита водещата Клара Маринова. Адлен Шевкед заяви, че инфлацията е била 3,7% в края на октомври, а до края на годината сигурно ще надмине 4%. Тя продължи, че затова предложението на ДПС е било увеличението на пенсиите да стане от 1-ви април, а не от 1-ви юли именно, за да се компенсират пенсиите поради растящата инфлация. „От 1-ви юли тези пари ще бъдат изядени от инфлацията и реално никой няма да разбере, че има увеличение на доходите!”, категорична бе Шевкед.

Здравеопазването.

    Водещата отбеляза, че за последните 10 години бюджетът на НЗОК се е увеличил повече от 4 пъти, но никой не е доволен от здравеопазването и попита защо се случва това. Адлен Шевкед отговори, че здравеопазването е система, която е много чувствителна към управленските решения. Тя обясни, че реформата през 1999 година е била извършена рязко, но е имала подкрепата на всички политически сили и затова е имала успех. В момента обаче няма визия за развитие на здравеопазването, затова е нормално да не се получават нещата и недоволните да са много.

Протестите.

   „Смятате ли, че хората са останали доволни от това, което виждат в Бюджет 2019, или със затоплянето на времето отново ще започнат да протестират?”, попита водещата Клара Маринова. Адлен Шевкед отговори, че едва ли хората са разбрали какво се случва с този бюджет, защото той не е бил достатъчно популяризиран. Била е предприета един вид пиар кампания от страна на управляващите, която е наблягала на отделни акценти. Не е било обяснено обаче какво ще се постигне с даването на повече пари в отделни сфери. Затова народният представител изрази мнение, че гражданското общество ще бъде много по-силно и будно и ще насочва политиците в каква посока да вървят и какви реформи да правят.

Ще има ли предсрочни избори?

   „Защо настоявате за предсрочни избори?”, попита водещата Клара Маринова. Народният представител отговори, че предсрочните избори са неизбежни. „Виждате какви са противоречията в малката коалиция, те сами ще доведат до предсрочни избори без да настояваме. Независимо дали настояваме или не, те ще бъдат факт!”, завърши Адлен Шевкед разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2” на 29 ноември 2018 година.  

 

Неджми Али: Необходим е нов регламент за защита бюджета на ЕС за МФР 2021-2027 г.

На 27 ноември 2018 г. в Европейския парламент в Брюксел бе проведено съвместно заседание на Комисията по бюджетен контрол и на Комисията по бюджети. Основната дискутирана тема бе по парламентарния доклад относно „Защита на бюджета на Съюза в случаите на широко разпространено незачитане на върховенството на закона в отделните държави-членки“, изготвен въз основа на предложение на Европейската комисия. Българският евродепутат Неджми Али бе докладчик от АЛДЕ в Комисията по бюджетен контрол.

Той акцентира върху необходимостта ЕС да изпълнява ефикасно своите приоритети, което е от първостепенно значение в настоящия момент, с оглед началото на новата Многогодишна финансова рамка (МФР 2021-2027 г.). Българският евродепутат посочи, че основните предпоставки за успешно изпълнение на дейностите са свързани с върховенството на закона.

Неджми Али заяви, че групата на АЛДЕ приветства предложението на Европейската комисия, тъй като то не само представя регулаторната рамка за успешното финансиране на бюджета на ЕС, но също така подчертава колко е важно да бъде защитен бюджета на ЕС на всеки етап от неговото изпълнение.

Беше отбелязано, че след внимателен анализ на всичките предложени изменения на текста на Комисията, АЛДЕ подкрепя поставянето на акцент върху връзката между върховенството на закона, основните права и актуализирането на някои от основните дефиниции. „Същевременно се отнасяме позитивно към предложените допълнения по отношение на мерките, когато широкото разпространено незачитане на принципите на върховенството на закона в дадена държава-членка засяга принципите на добро финансово управление или защитата на финансовите интереси на Съюза. Необходимо е да бъдат гарантирани два съществени момента. На първо място предложения механизъм да бъде възможно най-ясен, а финансовия инструмент да гарантира защитата на бенефициентите. Имайки предвид, че Комисията е подготвила набор от идеи по този въпрос, организирането на конструктивен диалог би било много полезно“, заяви Неджми Али. 

В края на изказването си българският евродепутат наблегна върху необходимостта неотклонно да се следват регулаторните насоки. „Механизмът следва пряко да бъде свързан с бюджета на ЕС и в този смисъл трябва да се процедира така, че той да се концентрира върху най-важните моменти. Този регламент трябва да бъде създаден и заложен като интегрален елемент от новата Многогодишна финансова рамка. За да се реализира тази задача, следва да продължим и в бъдеще с нашите конструктивни усилия.“

Припомняме, че по време на предишното обсъждане на това досие, Неджми Али призова за модернизиране на Механизма за контрол и проверка и превръщането му в инструмент, приложим във всички държави-членки, вместо такъв, разглеждащ само два отделни случая - тези на България и Румъния.

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност