По време на редовната пленарна сесия в Страсбург 12-15.09.16 се гласува доклада на г-жа Искра Михайлова по нейна инициатива, приет от Комисията по регионално развитие, относно „Европейското териториално сътрудничество – най-добри практики и новаторски мерки!“
Евродепутатите приеха с 523 гласа „за“, 76 „против“ и 38 „въздържал се“ резолюция с докладчик Искра Михайлова (АЛДЕ, България) относно Европейската група за териториално сътрудничество, която подчертава нейната ефективност в сфери като науката, транспорта и мобилността, както и нуждата за допълнително развиване на нейния потенциал чрез засилване на ролята ѝ в политиката за сближаване след 2020 г. В същото време трябва да се отчете, че нейният бюджет от 10,1 млрд. евро представлява само 2,8% от бюджета за териториално сближаване и „не отговаря на големите предизвикателства“.
Независимо от малкия бюджет, редица проекти по линия на трансграничното сътрудничество имат конкретни резултати: премахване на бариерите пред по-голямата сигурност, транспорта, образованието, енергетиката, здравеопазването, обучението и трудовата заетост.
Евродепутатите призовават Комисията да създаде общи критерии за оценка, както и да изготви карта и да представи широко постигнатото по програмите и проектите за ЕТС до сега.
ЕТС предлага значителна добавена стойност, като оказва подкрепа за мира, стабилността и регионалната интеграция в рамките на политиката за разширяване и за съседство, както и в целия свят чрез разпространение на най-добри практики.
Подкрепа за научни изследвания и иновации
Инвестициите за задълбочаване на научните изследвания и ускоряване на иновациите представляват 25% от заделените средства по ЕФРР за програми за ТГС за периода 2014 – 2020 г. Отбелязва се също така, че 35% от бюджета на транснационалните програми се използват за подпомагане на интелигентния растеж чрез подкрепа за научноизследователската дейност и иновациите.
Освен това резолюцията посочва, че съществува необходимост от създаване на трансгранични иновационни политически подходи като например съвместни програми за научни изследвания, съвместна научноизследователска инфраструктура, партньорства и мрежи за сътрудничество.