По време на заседание на Комисията по Бюджетен контрол евродепутатът Неджми Али, в качеството си на докладчик от името на Европейския парламент (ЕП), предложи Комисията за борба с измамите към ЕС да инициира създаването на обща система на оценяване на размера на вътреобщностните ДДС измами, с цел повишаване ефективността на работата на държавите-членки. Тя да съдейства за подобряване на работата на Eurofisc като ефективна система за ранно предупреждение, както и да извършва посещения в страните-членки за наблюдение, с цел подобряване на своевременността на отговорите им на исканията за информация и надеждност на Системата за обмен на данни по ДДС (VIES). Комисията и държавите-членки да премахнат законовите пречки за обмена на информация между административни, съдебни и правоприлагащи органи на национално и европейско ниво. Тя трябва да осигури достатъчен финансов ресурс, за гарантиране реализацията на Плановете за оперативно действие (OAPs), създадени от държавите-членки и ратифицирани от Съвета.
Тези препоръки предложи евродепутатът от Алианса на либералите и демократите в Европа Неджми Али, Неджми Али, в качеството си на докладчик от името на Европейския парламент (ЕП), при разглеждане на одитния доклад на Сметната палата, който трябваше да даде отговор на въпроса дали ЕС се бори по ефективен начин с вътреобщностните измами с ДДС. Той е извършен на ниво Комисия и пет държави-членки (Германия, Италия, Унгария, Латвия и Великобритания). Общата констатация на доклада на Сметната палата е, че системата на ЕС не е достатъчно ефективна и по отношение на измамите с ДДС е засегната негативно от липсата на съпоставими данни и показатели на ниво ЕС. Значимостта на проблема се подсилва от факта, че измамите с ДДС често са свързани с организираната престъпност, посочи Неджми Али.
Според представители на Европол годишната загуба от приходи от ДДС в размер между 40 и 60 млрд. евро за държавите членки е предизвикана от организирани престъпни групи, като 2% от тези групи са отговорни за 80 % от вътреобщностните измами с липсващ търговец.
„ЕС е въвел набор от инструменти, които могат да се ползват от държавите-членки за борба с измамите с ДДС в рамките на Общността, но някои от тях трябва да бъдат засилени или по-последователно прилагани, като проблемите са групирани в няколко основни направления. На първо място, в повечето от посетените държави-членки не се извършват ефективни кръстосани проверки между митническите и данъчните данни. Рамката за административно сътрудничество позволява обмен на информация за ДДС между данъчните органи на държавите членки, но съществуват проблеми с точността, изчерпателността и своевременността на данните. Липсва сътрудничество и съществува припокриване на правомощия на административните, съдебните и правоприлагащите органи”, обяви българският евродепутат. Той поиска и отговори от страна на Европейската комисия относно вероятния резултат по отношение на намаляване на вътреобщностните измами с ДДС, ако се реализират предложенията от доклада на Сметната палата, а също и какво би било финансовото отражение на този резултат върху бюджета на ЕС. Неджми Али поиска и отговор дали допълнителният ресурс ще спомогне за справяне с миграцията, както и повишаване на сигурността.
В заключение след проведената дискусия, в която взеха участие редица членове на Комисията по бюджетен контрол, както и представители на Европейската комисия, Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) и Европейската сметна палата, докладчикът г-н Али отново се спря на значимостта на проблема, свързан с общи загуби за държавите-членки в размер на колосалната сума от 170 млрд. евро, които се надява да бъдат минимизирани при изпълнение на препоръките. Той изрази надежда, че ще има воля за европейско съгласие за действия в тази насока, като подчерта необходимостта от съвместна работа на Съвета, Комисията и Парламента, за да се реализират на практика предложените препоръки, а не да останат само на думи.