Актуални новини

Интервю на Илхан Кючюк за Юропост

  1. Г-н Кючюк, приключва последната сесия в рамките на този мандат на Европейския парламент. Какво според Вас бе най-значимото постижение на евродепутатите през последните 5 години?

- От околна среда и борба с климатичните промени до обща европейски отбрана, изминалите 5 години бяха изключително наситени откъм законодателна дейност. Знаете, че този мандат започна в момент, когато Европа излизаше от тежката международна финансова криза и изведнъж, без никаква подготовка, бе сполетяна от невиждана досега мигрантска вълна вследствие на ожесточените войни в Сирия и Близкия Изток. Притокът на 5 милиона бежанци и хора, търсещи убежище, само за 2015 г. отприщи нова вълна на популизъм и краен национализъм във всички краища на Европа, а това в голяма степен предопредели политическите процеси през следващите години. Брекзит безспорно беше такъв процес, който, яхвайки вълната на популизма, се превърна в реален политически кошмар.

  1. Какво считате за свои най-голям успех през този мандат и за какво не Ви остана време?

- Аз винаги избягвам да давам индивидуални оценки, особено за себе си, защото политиката е колективно състезание, а не индивидуален спорт. Времето никога не е достатъчно да реализираме всичко, което си поставяме като цели, и въпреки това, през този мандат работих с пълна отдаденост за българските и европейските граждани. 

  1. Някои Ваши колеги от ЕП нарекоха пакета Мобилност, приет на първо четене преди две седмици - „подарък за популистите“. Не показа ли това гласуване именно как не трябва да се вземат решения в ЕС и каква според Вас ще е съдбата на този пакет?

- От самото начало предупреждавахме, че пакет „Мобилност 1“ е в противоречие с основополагащите европейски ценности и идеята за единен пазар. По никакъв начин приложеният подход към проблема не помага за изграждането на единния пазар, а точно обратното – подкопава го. Нещо повече, Европейският съюз не става по-силен чрез противопоставяне на държавите от периферията му с тези от центъра. Не това е очакването на европейските граждани. Отхвърлянето на две от трите досиета в Комисията по транспорт и туризъм беше ясен сигнал за липсата на консенсус по пакета, но въпреки това, той бе безотговорно приет в пленарна зала, за да направи разделението още по-голямо. Окончателното му приемане ще има разрушителен социално-икономически ефект върху милиони граждани, ангажирани в сектора. Но този доклад повдига и един друг много важен за Европа въпрос, а именно за политиката на двойните стандарти в Съюза и точно там популистите намират благоприятна среда за печелене на гласове.

Един от недостатъците на тази легислатура беше, че много важни досиета дойдоха в последния момент в ЕП. И това породи известно напрежение и съмнения за небалансирано законодателство. Пакетът „Мобилност 1“ е един такъв пример. Далеч по-солидна би била позицията  на ЕП, ако Комисията придвижи важните законодателни предложения на по-ранен етап от мандата.

  1. Ситуацията около Брекзит продължава да е сложна. Считате ли, че отсрочката от 6 месеца, дадена от ЕС, ще е достатъчна, за да може от развода на Великобритания с ЕС да има най-малко поражения за всички?

- Споразумението, което ЕС и Великобритания постигнаха – за удължаване на Брекзит с 6 месеца – теоретично дава достатъчно време на британския премиер Тереза Мей да спечели подкрепа за нейната сделка или, най-малкото, да намери рационално решение на политическата криза, в която изпадна Лондон. Не трябва да си правим обаче илюзии, че само това е възможният сценарий. Тази отсрочка отново поставя всички опции на масата за британския народ. От предсрочни избори, пълно изтегляне на чл. 50 до втори референдум. В силно поляризираната политическа обстановка тези опции не намериха  подкрепа досега. Продължаващите политически разногласия между двете големи партии и вътрешнопартийните борби в управляващата консервативна партия не допринасят за намиране на компромис, а по-скоро дават сигнал за задълбочаване на политическата кризиа. В тази сложна ситуация се надявам, че Обединеното кралство ще проведе една позитивна кампания за европейските избори и ще избере своите членове на ЕП. Те трябва през следващите 6 месеца да не извиват ръцете на останалите 27 членки чрез опити за блокиране на европейско законодателство, а да работят, като се водят от интереса на всички 500  милиона европейски граждани.

  1. Какви са до момента резултатите от Вашия проект „Ти и Брекзит“?

- Редовно получаваме запитвания в нашата интерактивна платформа. Във Великобритания към момента има над 250 000 български граждани, включително сезонни работници. Всеки един от тези хора има своя история, семейство и планове за бъдещето. Нормално е те да се интересуват и да търсят различни източници за информация, за да са възможно най-добре подготвени след Брекзит. Още повече, че българските и румънските граждани са в по-неблагоприятно правно положение, тъй като много от тях все още не са изпълнили критериите за "петгодишно пребиваване" поради по-късното присъединяване на Румъния и България към общия пазар. И тук е ролята на www.youandbrexit.bg – да осигури правна консултация и полезна информация за българите граждани живеещи в Обединеното кралство. За съжаление, липсата на компромис сред британския политически елит за излизане на Великобритания от ЕС продължава да държи всички български и европейски граждани живеещи на острова в непредвидимо положение.

  1. Остава около месец до Европейските избори. По Ваше мнение, колко ожесточена ще е битката за места за новия ЕП, предвид на засилващата се вълна от евроскептицизъм?

- Истината е болезнена - ако искаме да преборим популизма и евроскептицизма трябва да я признаем. Милиони хора в Европа днес са недоволни и отричат системата, в която бяха вкарани от политическата класа. Те са силно разделени и не вярват, че ЕС е способен да решава техните проблеми. Трябва да покажем на всички тези хора, че Европа е способна да действа в интерес на гражданите и да взима важни решения за своето бъдеще. В противен случай, свободата и солидарността, които всички много лесно приехме за даденост, ще продължат да бъдат под обстрел. Ако трябва да обобщя - предстоящите европейски избори ще бъдат битка между тези, които искат повече интеграция, и тези, които искат Европа на националните граници. Втората битка ще бъде между прогресивните сили и до болка познатото статукво. Дебатът за бъдещето на Европа се води много активно в много от държавите, като той далеч не се свежда само до избора на представители в ЕП. Неслучайно, точно в навечерието на европейските избори, 56 години след като Шарл дьо Гол и Конрад Аденауер подписват Елисейския договор, Франция и Германия отново формализираха френско-германското си партньорство и очертаха новата писта на европейска интеграция.

  1. За разлика от всички други политически семейства, които посочиха един или най-много двама шпиценкандидати, АЛДE представи на ринга в края на март своя Тим Европа от седем души. Каква е целта на този ход?

- В АЛДЕ се противопоставихме на сегашната процедура по избор на председател на ЕК. Ние сме за това той или тя да бъде директно избиран от гражданите на ЕС чрез транснационална електорална листа, а не посочван от най-голямата европейска политическа партия. Това би увеличило демократичната легитимност на европейските институции. Ето защо, ние решихме да се включим в тази надпревара за Европа като вместо „шпиценкандидат“  разполагаме с екип от либерални лидери за нашата кампания. Убедени сме, че имаме силни лидери и този наш екип ще представи по-най добрия начин либералната визия за свободна, демократична, просперираща и обединена Европа.

  1. Според прогнозите Либералите се очертава да бъдат третата по влияние политическа група в новия ЕП. На какво според Вас се дължи този подем?

- Европейските избори предвещават голямо разклащане на Европейския парламент. Според проучванията, за първи път от 40 години на преки избори, "Голямата коалиция" на дясноцентристите и лявоцентристите, която управлява институцията, ще загуби мнозинството си. Вероятността, да видим най-разделения Европейски парламент в историята на ЕС остава голяма, а броят на крайнодясните и крайнлевите политици да е значителен. В крайна сметка, редица въпроси и важни теми ще определят състава на Европейския парламент и при всички случаи ще трябва да се потърси едно по-широко съгласие, включващо и АЛДЕ. Надявам се, че този път гражданите на ЕС ще участват активно и отговорно в тези избори и ще да дадат гласа за благоденствието и просперитета на Съюза.

  1. Ще бъде ли АЛДЕ част от голямата коалиция и какви са възможностите за привличането на партията на Макрон към групата?

Предстои да разберем, но на този етап не това е най-важният въпрос. Задачата, която трябва да решим в момента, е далеч по-сложна, а именно да докажем на европейските граждани, че обединена Европа има бъдеще и можем да вървим заедно напред. Силно вярвам, че либералната демокрация е без алтернатива и наш дълг е да се противопоставим на ширещия се популизъм и краен национализъм във всичките му форми на проявления. В противен случай, много лесно и без да се усетим ще прекрачим червената линия, която ще ни върне в едни мракобесни за Европа времена.

  1. Няма ли да е парадокс Великобритания да участва в тези избори, след като излиза от ЕС?

- Вече е ясно, че Тереза Мей няма как да успее да прокара споразумението си за Брекзит преди 22 май, а до момента, в който Великобритания напусне официално ЕС, тя е пълноправен член и не можем да тълкуваме провеждането на европейски избори като парадокс. Парадоксално обаче е поведението на британските политици, които не дават ясен сигнал за реалните си намерения и аз истински се притеснявам да не използват тази кампания за засилване на антиевропейската реторика в страната. Премиерът Мей е под сериозен натиск от страна на твърдите привърженици на Брекзит да подаде оставка и европейските избори могат да се окажат прекрасна възможност за реализирането на тази цел.

  1. От много години позицията председател на ЕП е предмет на сделка между ЕНП и Социалистите. Считате ли, че е дошъл краят на тази практика?

- Досега тези две фракции разполагаха с мнозинство в парламента и задаваха в голяма степен неговия дневен ред и развитието на политиките. Тази формула на управление може да завърши с изборите през май. Очакването ми е проевропейските системни партии да очертаят и да се обединят около кръг от теми за бъдещето на ЕС и да отговорят на въпроса как могат да постигат напредък по тях.

  1. Като евродепутат в този мандат посвещавахте много време на работата с младите хора, а и самият Вие оглавявате младежка организация. За каква Европа мечтае младежта?

- Като председател на най-голямата младежка либерална организация в Европа имам възможността да се срещам и разговарям с много млади хора ежедневно и да чувам тяхното виждане за Европа. Много често те се чувстват изолирани и социално изключени от политическите процеси. Считам, че ЕС трябва да съсредоточи вниманието си повече върху приспособяващи политики за справяне с проблемите, пред които е изправено младежкото поколение, защото ограничените перспективи пред тях водят до политическа апатия, но са и инструмент в ръцете на различни популистки движения какъвто беше случая с протестите във Франция. Младите хора трябва да бъдат основна цел на политиката на ЕС за бъдещето.

(http://europost.eu/en/a/view/ilhan-kyuchyuk-the-chance-of-having-the-most-divided-ep-ever-is-big-25284)

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“. Политика за поверителност