Докладът на Кючюк за Северна Македония беше гласуван с голямо мнозинство

Евродепутатът призовава за намиране на компромис по пътната карта с България, за да се рестартира процеса по евроинтеграцията и да се свика първата междуправителствена конференция, възможно най-скоро

Вчера ЕП гласува доклада на Илхан Кючюк за Северна Македония с 558 гласа „за”, 70 „против” и 59 въздържали се.

По-рано през деня евродепутатът Илхан Кючюк представи доклада си за Република Северна Македония, в който обективно са отразени както положителните, така и негативни тенденции  в страната през последните години.

Европейският парламент одобри с внушително мнозинство „Доклада Кючюк“, настоявайки за политическа воля за диалог и устойчиви промени за провеждане на първата междуправителствена конференция със Северна Македония, след решението на Европейския съвет от края на миналата година, което се оказа болезнено за Западните Балкани.

Докладът за Северна Македония акцентира върху постигнатия напредък и трудностите, но отбелязва и нуждата от по-задълбочени и устойчиви реформи в прозрачността на публичната администрация, борбата с корупцията, върховенството на закона и демокрацията.

В пленарна зала и по време на пресконференция на Европейския парламент, Кючюк подчерта, че Европа е успяла да докаже, че застава зад своите партньори. По думите му мобилизирането на 3,3 млрд. евро за страните от региона за справяне с последиците от пандемията е ясна демонстрация на европейска солидарност, която от доста време е поставяна под съмнение.

В изказването си евродепутатът споменa и затрудненията свързани с кризата с пандемията от COVID-19, както и отношенията между България и Република Северна Македония.

„Надявам се, че Северна Македония и България ще възобновят конструктивния диалог по висящите двустранни въпроси, с цел постигане на устойчиви резултати. Постигането на компромис относно план за действие с конкретни мерки, чието изпълнение да се оценява редовно в съответствие с Договора за приятелство, ще рестартира процеса и ще позволи на Съвета да свика първата междуправителствена конференция възможно най-скоро. Убеден съм, че допълнителни забавяния ще накърнят достоверността, обективността и надеждността на процеса на присъединяване. Изграждайки доверие заедно, изграждаме и общото си европейско бъдеще. Защото сега, повече от всякога имаме нужда от мостове, които ни обединяват, отколкото стени, които ни разделят ”, заяви Кючюк.

Евродепутатът изтъкна, че докладът му е обективен и е изготвен на база реалните резултати, постигнати от страна на Северна Македония, добавяйки, че „страната демонстрира приемственост в ангажимента си към европейския път и разбирането за необходимостта от прилагане на стабилни и приобщаващи демократични реформи за укрепване на демокрацията и върховенството на закона и за подобряване на атмосферата на взаимно доверие.“

В заключение евродепутатът призова политическите партии да се въздържат от използване на националистически и провокативни изказвания и да работят конструктивно в името на общата европейска кауза.

 

Цялото видео от представянето на доклада за Северна Македония можете да намерите тук.

Декларация на Движението за права и свободи по повод края на мандата на 44-то Народно събрание

 
Най- хубавото на днешния ден е, че приключва мандата на това Народно събрание.
 
Днес приключва унижението на институцията Народно събрание. Самооценки като „прости“ и „безделници“, думи като „кучки“ и „тахтаби“. Гласуване на закони в нарушение на Конституцията, законите и Правилника на Народното събрание. Приемането на бюджети като подписан празен чек за изпълнителната власт, промяната на закони преди да са станали правен факт, по волята на премиера с едно телефонно обаждане. Популисткото харчене на обществени средства, с които безпринципно се трупа дълг за сметка на бъдещите поколения.
 
Ние от ДПС вярваме, че всичко това ще остане в историята с края на това Народно събрание. И ще работим тези срамни факти да не се повторят. Трябва да се сложи край на безцелното пребиваване във властта, на което сме свидетели от 11 години. На омразата, разделението, противопоставянето, арогантността и агресията. Но също и превръщането на държавните органи и служители в слугинаж на герберизацията.
 
За да се случи това трябва на направим рестарт на държавността - държавните органи и институции да функционират съгласно Конституцията и законите на страната, в услуга на хората и бизнеса. В диалог, координация и взаимен контрол да изпълняват ясна програма за ускорено икономическо развитие с ясни приоритети.
 
Мустафа Карадайъ 
Председател на ДПС

Ахмед Доган: Костов, както винаги, лъже! ДПС никога не е искало оставката на Богомил Бонев

Костов се възползва от напрежението между СДС и ДПС, за да урежда вътрешно политическите си проблеми. Той виждаше в лицето на Богомил Бонев много сериозен конкурент, разкри почетният председател на ДПС.

"Костов, както винаги, лъже! ДПС никога не е искало оставката на Богомил Бонев".

Това заяви пред Епицентъър.бг почетният председател на Движението д-р Ахмед Доган, провокиран от поредната остра полемика между бившия премиер на СДС и вътрешния министър в първото правителство на СДС.

"ДПС никога не е искало оставката на Богомил Бонев като вътрешен министър. Костов се възползва от напрежението между СДС и ДПС, за да урежда вътрешно-политическите си проблеми. Той виждаше в лицето на Богомил Бонев много сериозен конкурент",  разкри Доган, който лично се обади в медията ни, за да припомни събитията отпреди 21 години.

Вчера в интервю по Дарик радио бившият премиер Иван Костов зададе въпроса: "Не разбирам защо гражданите избират джипката и коалицията с Доган".

Днес с пост във Фейсбук Богомил Бонев му отговори: "Ще си отговориш, когато си отговориш на въпроса, защо се разделихме по искане на Доган. Поне пред мен така се оправда. Доган ми искал оставката. Не съм бил намерил диалог с него". 

С извявлението си Доган разплита спора, като разкрива, че през 1999 година по време на големия ремонт на кабинета на СДС Костов е излъгал Бонев, обяснявайки, че отстраняването му от правителството е по искане на ДПС, защото "не намерил диалог с Доган". Истината е, че Костов е елиминирал вътрешния министър, заради високия му по това рейтинг и заради факта, че беше тръгнал по следите на синята корупция, което предизвика отпор на сините партийни апаратчици. По това време корупцията бе прояла управляващата партия и държавата и се бе превърнала във визитка картичка за управлението на Иван Костов.

Епицентър.бг припомня:

На 22 октомври 1999 г. Би Би Си излъчва специално интервю с министър-председателя на България Иван Костов, в което той сензационно заявява: „Трябва да има промени в кабинета“. Това става в деня за размисъл преди втория тур на местните избори, които се провеждат тогава. Премиерът обяснява пред британската радиостанция, че ремонтът на правителството му следва да се извърши, след като Европейският съюз покани България на преговори за пълноправно членство в Съюза, което се очаква да се случи през декември 1999 г. на среща на върха в ЕС, във финландската столица Хелзинки.

„Ние отнапред знаем, че ако България получи покана и започне преговори, трябва да има промени в кабинета. Структурата на кабинета просто не е пригодена за преговори, така че неминуемо ще има структурни, а вероятно и персонални промени“, обяснява Костов.

Открехването на темата за правителствени промени обаче става на фона на срива на обществено доверие в управляващите, проличало още по време на първия тур на местните избори. Макар че СДС печели около 32% от общия брой гласове, а БСП – 28%, резултатът е звучен шамар за кабинета и далеч от подкрепата, постигната две години и шест месеца по-рано, когато 2,2 милиона българи гласуват за СДС на предсрочните парламентарни избори след разрушителното управление на БСП, довело страната до тежка финансова, икономическа и зърнена криза.

Намерението за ремонт на кабинета е посрещнато с пълно мълчание в редиците на СДС и усещане за несигурност. Различни представители на опозицията в лицето на ДПС, БСП и някои по-малки партии коментират, че неочакваната позиция на премиера Костов не е свързана с евроинтеграцията, а с неуспеха на водената от правителството политика и със спада на общественото доверие, ясно проличало на местните избори.

Паралелно с това, в медиите се посочват конкретни примери за охолството, с което определени лидери от СДС започват да се ограждат. В пресата са публикувани информации и се поставят въпроси откъде са средствата на Христо Бисеров, с които синът му учи в Англия, а също така и тези, с които строи къща в центъра на София. Във вестниците задават въпроси и за имотното състояние на зам.-председателя на СДС, лидер на Софийската организация на синята партия и вицепремиер Евгений Бакърджиев, а също така и за вицепремиера Александър Божков, който по време на присъствието си във властта получава прякора „Мистър 10 процента“.

Президентът  Петър Стоянов засилва напрежението с ново публично изявление по Дарик Радио на 27 ноември 1999 г: "Хората, заради които политиката на СДС през последните години започна да се дискредитира, трябва да си отидат, без значение какъв пост заемат".

На журналистически въпрос дали съмненията за корупция, които са останали в управлението, няма да попречат на правителствените промени, Иван Костов отговаря пестеливо: „Не. Нищо няма да ми попречи за промените в кабинета“.

През 1999 г. за първи път през годините на преход от тоталитарната комунистическа система към демокрация темата за корупцията придобива обществено значение. Българите тогава нареждат корупцията на трето място по проблеми в страната с 38,5%, след безработицата - с 64,6%, и ниските доходи - с 50,2% от анкетираните в актуално социологическо изследване към декември 1999 г.

Броени дни преди да бъде извършен ремонтът на кабинета, Костов прибавя към първоначалния си мотив за рокадите – предстоящата евроинтеграция – и още други два казва: "Ще си отидат министри заради несвършена работа. Заради това, че не можаха докрай добре убедително да създадат законите, не да стартират институционалните проблеми... Аз наричам несвършена работа липсата на достатъчно обяснение за обществото, липсата на подкрепа за техните усилия... Ще си отидат министри и поради това, че няма да има повече съвместяване на висш партиен пост с висш пост в правителството, т.е. няма да има това срастване между партия и държава".

Онова, което обаче министър-председателят и лидер на СДС не прави, е да даде смислено обяснение за причините, поради които сменя вицепремиерите и министрите си. Въпреки гласуваните промени, предложени от него, остава да витае съмнението за истинските мотиви на рокадите. В пресата политическите опоненти на Костов твърдят, че той разчиства сметки в СДС, че си е избрал ролята на добрия министър-председател срещу „лошите” министри, подозират го, че някои от смените са свързани с приватизацията. Премиерът обаче категорично отказва да обясни кой за какво и защо сменя. Това му изиграва лоша шега.

Именно върху приватизацията нанася своя ответен удар Богомил Бонев, министърът на вътрешните работи в първия кабинет на Костов, фигурата с най-голям рейтинг и един от тримата министри, които не присъстват при гласуването на освобождаването им в Народното събрание на 21 декември 1999 г.

Четири месеца по-късно, през април 2000 г., Бонев обвинява публично Костов, че през 1998 и 1999 г. премиерът е забранил на службите да наблюдават процесите на приватизация в страната. Той обвинява министър-председателя, че е скрил информации срещу двама бивши заместник-министри на промишлеността, които тогава вече са разследвани.

Стига се и до прословутата реплика на президента Петър Стоянов: „Иване, кажи им, те ще те разберат!” Той я изрича след атаката на Бонев срещу Костов. „Министър-председателят не назова нещата с истинските им имена и сгреши. Затова това, което констатира Бонев, се приема от болшинството българи. Бонев каза това, което трябваше да стори Костов преди шест месеца“, заявява президентът Стоянов. 

През 2008 година Бонев заявява: "Нека Иван Костов започне с признанията за скандалните сделки, които започнаха след 1999 година, посочи Бонев. Костов е човек, който олицетворява корупцията." 

(Епицентър,07.03.21 г)

Декларация на Мустафа Карадайъ от името на ПГ на ДПС

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ!

Само преди ден отбелязахме Националния празник на България, 143 години Свобода. В тази връзка искам да отбележа нашата увереност, че развитието на демокрацията, гарантираното изпълнение на конституционно закрепените права на българските граждани и просперитетът на страната ни зависи до голяма степен от активното участие на свободните граждани в обществения и политическия живот. Ние вярваме в това и залагаме на това в нашата програма.

Тази теза ще бъде и в основата на нашата предизборна кампания. Ще заложим отново и на тезата за обединителния патриотизъм и ще предложим програма за ускорено икономическо развитие на страната.

Нашите послания са плод на сериозен геополитически анализ и целят рестарт на държавата. Никога след 1989 г. не е било толкова важно кои политически сили ще управляват държавата и ще определят бъдещето ни. Предстоящите избори са много важни и изискват сериозното отношение на всеки български избирател. Защото е много важно какъв модел ще избере Негово Величество Избирателят.

Изборите трябва да сложат край на разделението и противопоставянето в българското общество, което е вредно и води до разпад на държавността и разруха на ценностите. Трябва да възстановим и да укрепим демократичните устои на държавата, на доверието в институциите и на държавността като цяло.

От 10 години няма проведени реформи, икономиката е на батерии, най-големите инвеститори се оказват българските имигранти, държавата е в хаос и единичните решения на достигналите краен предел проблеми създават впечатление за политика и управление на оцеляването. 10 години са твърде дълъг период, в който държавата загуби прекалено много и сега трябва да навакса. 

След 10-годишното управление на ГЕРБ кризите се задълбочават, държавността е в разпад, демокрацията е в упадък, икономиката е в колапс, доверието в бизнес климата тотално е разрушено, напрежението в обществото расте. Ковид – кризата направи видимо истинското положение на нещата, особено нереформираната здравна система. Безразборното предизборно харчене и държавният бюджет за годината за обслужване на предизборни цели няма как да скрие истинското положение на нещата. 

Както по-голямата част от законодателството през последните 10 години, и изборните правила, приети отново необмислено, набързо, в нарушение на добрите европейски практики, създадоха условия изборният процес не просто да се затрудни и да се увеличат възможностите за грешки и злоупотреби, те минираха изборите и създадоха условия за политическа нестабилност след изборите. 

В този момент е от изключително важно значение фактът, че органът за управление на изборите в България е с незаконен състав. Благодарение на арогантността на ГЕРБ и тоталното отричане на върховенството на закона, Народното събрание като орган по избора на заместник-председател на ЦИК не се произнесе по въпроса за несъвместимостта, дори и след сезиране. Това е недопустимо и е немислимо в една демократична и правова държава. Но не и за  г-жа Караянчева и ГЕРБ, за които Конституцията и законите нямат никакво значение. Както обичат да казват „който не харесва това, да оди пеша“… 

В една демократична държава спазването на правилата може да гарантира правата и свободите на българските граждани, да създаде условия за достоен живот за всеки български гражданин.

Ако искаме достоен живот, да избираме програми и да не позволим на страха, на разделението и противопоставянето да надделеят. 

Нека на предстоящите избори партиите да представят своите приоритети, своите програми и цели, за да може българските избиратели да направят своя информиран избор.

Нашата програма е за ускорено икономическо развитие на страната.

Нашите приоритети са приоритети и на Европа. Ние активно работим за включването на свободните и активни граждани във формирането на политическите решения и в контрола върху тяхното изпълнение.

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ!

Ние от ДПС апелираме към всички системни политически сили заедно да настояваме за свободни, честни и демократични избори. Нека изпълнителната власт и държавните органи не се намесват в изборния процес и не използват средства от държавния бюджет. Да спре предизборната кампания от джипката. Призоваваме Централната избирателна комисия и всички избирателни комисии да спазват закона и с актовете си да гарантират законността на изборите.

Нека всички да бъдем съпричастни към избора на модел за бъдещето на България.

 

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност