Парламентарни избори 2026 - ДПС 17
Парламентарни избори 2026 - ДПС 17

Александър Несторов с въпрос към Гроздан Караджов за трафика София - Перник

Диспропорционалността в икономическите стандарти и регионалното развитие в по-малките населени, места какъвто е случаят и с област Перник, налагат много от жителите й да търсят препитание на пазара на труда в София. Придвижването на десетки хиляди граждани на област Перник в посока София е изключително затруднено заради прекомерно натоварения трафик. Това заяви народният представител от ДПС Александър Несторов в парламентарното си питане към вицепремиера и регионален министър Гроздан Караджов.

Придвижването в часовете преди и след работа понякога отнема значителна част от времето на пътуващите, а по време на летния сезон проблемът се превръща в целодневен. Въпреки прилагането на реверсивно движение по пътна артерия София-Перник и наличието на алтернативна връзка чрез АМ „Струма“, която е също обект на интензивен трафик, гражданите губят сериозна час от времето си в пътуване до и обратно от работното място, допълни Несторов.И попита: „Какви мерки възнамерявате вие и подопечната ви Агенция „Пътна инфраструктура“ да предприемете за облекчаване на трафика между Перник и София.”.

Действително с построяването на АМ „Люлин“, сега част от АМ „Струма“, голям брой от пътните превозни средства, движещи се по направлението Перник-София, се пренасочи към автомагистралното трасе. Тежкотоварното движение над 12 тона изцяло се осъществява по магистралата, с което се облекчи трафикът по път 1.1. Участъкът от републиканския път 1.1. от Околовръстен път София-Даскалово до границата с област Перник продължава да е предпочитаният маршрут от жителите на област Перник, тъй като осъществява най-пряката връзка със столицата, отговори Гроздан Караджов.

По данни от автоматичните устройства за записване на пътния трафик средноденонощната интензивност на автомобилно движение през последните пет години няма констатирано увеличаване на автомобилния трафик в участъка квартал „Княжево“ до пътен възел Даскалово. Делът на леките автомобили е около 90% от общата бройка на преминаващия трафик, допълни минисътърът.

Той съобщи, че за облекчаване на движението в пиковите часове и празничните дни се въвежда така нареченото реверсивно движение. „То се осъществява по следния начин: участък 1, обособяват се две ленти за движение в посока София всеки работен ден от 6 до 10 часа, последен празничен ден и всяка неделя от 10 до 19 часа. В участък 2 от километър 278 до километър 282 се обособяват две ленти за движение в посока София, последният празничен ден и всяка неделя от 10 до 19 часа. Реверсивното движение подобрява пропускателната способност и спомага да не се образуват задръствания в периодите със засилен трафик”, съобщи министър Караджов.

Предвид това АПИ работи и върху проект за въвеждане на електронно управлявано реверсивно движение, като чрез него ще се контролира и регулира трафикът по направленията Перник-София и София-Перник. Проектът се разработва и след окончателното му завършване, приемане и съгласуване той ще бъде претендиран за изпълнение, каза Гроздан Караджов.

С представителите на гражданските неправителствени организации в Княжево лично съм разговарял два пъти. Наложи се да ги убеждаваме, че това реверсивно движение и тези мерки са временни, само до построяване на последната липсваща част от Южната дъга на софийския Околовръстен път. Тя ще е с магистрален габарит, който се надяваме, че ще може да поеме изцяло трафика от Перник, така че да се облекчи и натоварването, което сега се налага княежевци да търпят, допълни Караджов

Много често се случва задръстването да е едновременно по пътя София-Владая, по автомагистрала „Люлин“, която вече част от АМ „Струма“, включително и през обходния път, който е през село Мало Бучино, коментира Александър Несторов. Случва се така, че тези задръствания първо повишават много нивата на замърсяване, също така лишават гражданите, които пътуват по този път от времето, в което те могат да създават допълнителен продукт за нашата Родина. Затова моята молба към вас е да придвижим проектите, които сте стартирали в тази посока, също така да помислим и за разширяване на пътя 1.1. София-Владая, апелира народният представител от ДПС.

Рамадан Аталай: Няма място за притеснение заради цените на парното и топлата вода

Няма място за притеснение, заради цените на парното и топлата вода. Това заяви депутатът от ДПС Рамадан Аталай в предаването “Денят на живо” по NOVA NEWS.

“Преди 1-2 седмици имаше заседание на Комисията по енергетика, за да чуем тези цени предварително. Това са първичните заявки, които са дадени от предприятията. Тези цени няма да се осъществят, защото в тях са включени инфлацията, цените на ремонтите, и цената на газа”, обясни Аталай, който е и зам.-председател на Комисия по енергетика.

Аталай бе категоричен, че цената няма да остане такава, каквато е към момента и заради наложения от правителството мораториум, но все пак ще има увеличение от 1 юли, което ще бъде с до 50%.

“Според законовата форма при една промяна от над 15% на цените на енергийните цени, ще има ново разглеждане на цените на услугите”, поясни Аталай.

Според него това, което е трябвало да се направи предварително са разчети на енергийнобедните и на нужното за България количество електроенергия.

“Последните наши разчети показват, че в България има над 650 000 енергийнобедни”, каза депутатът от ДПС.

Той коментира и инфлацията. “Стана така, че всички предприятия, които произвеждат и същевременно получават помощи - ги начисляват върху продукцията”, обясни той и допълни, че това е “вносна инфлация”, но има и друга, която “идва от недалновидността и от неслушането на ДПС и опозицията”.

“Не ни послушаха, когато предложихме по най-бързия начин да се компенсират цените на енергията, които се начисляват върху цената на продукцията”, заяви Рамадан Аталай и заключи, че “управляващите обичат повече да посещават нощни заведения, отколкото през деня да се занимават с проблемите на обществото”.

Председателят на групата „Обнови Европа“ в ЕП Стефан Сежурне към ДПС: Бъдете горди с отговорността, която носите в Европа в тези трудни времена

Бъдете горди с отговорността, която носите в Европа в тези трудни времена. Това каза председателят на групата „Обнови Европа“ в Европарламента Стефан Сежурне по време на срещата си с лидера на ДПС Мустафа Карадайъ и Парламентарната група на Движението.

Среща25.05 10

В разговора участваха още Роман Якич, ръководител на наблюдателната мисия на ОССЕ през 2017 г., президент на либералната мрежа за Югоизточна Европа - LIBSEEN, и Емил Киряс, вицепрезидент на Либералния интернационал. Сежурне, Якич и Киряс са в България, за да участват в международния форум под наслов „Либерали за бъдещето на Европа: от Конференция до европейска реформа“, организиран в София от съпредседателя на АЛДЕ Илхан Кючюк.

Среща25.05 4

Стефан Сежурне специално изтъкна работата и активността на евродепутатите на ДПС - Илхан Кючюк, Искра Михайлова и Атидже Вели.

Експертизата в групата "Обнови Европа" е изключително висока, нашите евродепутати могат да дадат на гражданите на Европа отговор по всеки един въпрос, каза Сежурне.

Среща25.05 3

Евродепутатите на ДПС са посланици на нашата група "Обнови Европа", подчерта Сежурне. И изтъкна, че евродепутатите трябва да показват на хората променяща се и реформираща се Европа.

Разширяването на Европейския съюз е изключително важно. ЕС има интерес от интеграцията на Западните Балкани, изтъкна Сежурне.

Среща25.05 2

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ представи последователната и категорична позиция на Движението по въпроса за необходимостта от интеграция на Западните Балкани. И запозна гостите с приноса на ДПС за европейската и евроатлантическата ориентация на България.

Мустафа Карадайъ припомни, че ДПС е първата регистрирана политическа партия в демократична България. И акцентира върху речта на основателя на ДПС д-р Ахмед Доган, почетен председател на Движението, в Народното събрание през 1999 г., благодарение на която стартира пътя на България към ЕС и НАТО.

Среща25.05 1

Когато либералите в България бяха на власт през 2004 г. станахме членове на НАТО, а през 2007 г. - и на ЕС, каза Карадайъ.

Благодарение на ДПС българският парламент прие още в първия ден на войната в Украйна декларация, осъждаща руската военна агресия. Ние, либералите бяхме и в основата на решението за военна помощ за Украйна, изтъкна още Карадайъ.

Лидерът на ДПС запозна гостите с парламентарната дейност на Движението. Посочи, че парламентът премахна т.нар. "златни паспорти" (инвестиционното гражданство), приемайки закон, внесен от ДПС. Тази седмица НС ще гледа и другия проект на ДПС по темата - за премахване на т.нар. "златни визи" (предоставяне на статут за постоянно пребиваване в България срещу инвестиции). ДПС инициира и преустановяването на ин хаус процедурите. Това са три неща, за които Европа се произнесе, че трябва да бъдат премахнати и именно ДПС поде инициативата за реализирането на препоръките към България, посочи Мустафа Карадайъ.

В момента управляващото мнозинство в България е ценностно разнородно и затова не може да осъществява реформи, заяви лидерът на ДПС. Той подчерта, че България има нужда от ценностно, хомогенно, категорично евроатлантическо и стабилно правителство с ясна цел – продоволствена и енергийна сигурност.

ДПС: Кирил Петков използва името на висш служител на Държавния департамент на САЩ за разправа с политическите опоненти. Вече изпратихме писмо на Джеймс О`Браян!

Кирил Петков използва името на висш служител на Държавния департамент на САЩ за разправа с политическите опоненти. Това разкри ДПС на извънреден брифинг в парламента. Петков замеси Джеймс О`Браян, ръководител на службата за координация на санкции към Държавния департамент на САЩ, с ранг на посланик, за да отправя заплахи към ДПС, съобщи лидерът на Движението Мустафа Карадайъ.

 Брифинг25.05 2

Случаят е от последния блиц контрол в Народното събрание. Той бе разказан от зам.-председателя на ДПС Станислав Анастасов, пред когото е отправена заплахата.

На излизане от залата, минавайки покрай т.нар. „кошара” на министрите, Петков се опита да ме привика с жест, разказа Анастасов.  Застанах на дистанция от метър и половина, не искам някой да ми говори на ушенце, ние сме против тези неща, допълни депутатът.

Кирил Петков каза: Аз вас ще ви оправя!”. Не можах да повярвам на ушите си. Отвърнах: „Моля?”. А той каза: „Аз вас ще ви оправя. Джеймс О`Браян е името на човека, до три седмици очаквайте новини”. Приканих Петков да излезе на трибуната и да го повтори. Но той се облегна назад и каза: „До три седмици чакайте новини!”. Имаше колеги зад мен от групата, имаше предостатъчно свидетели на случката”, разказа Станислав Анастасов.

В този ден министър-председателят не отговори на поставените от нас въпроси за изясняване на внушенията, които направи по адрес на ДПС за несъществуваща връзка с различните потоци – Южен, Турски, Балкански. И когато заявихме, че ще внесем предложение за временна анкетна комисия по тези теми, нервите му явно не издържаха. И той отправи директни заплахи към ДПС през заместник-председателя на партията Станислав Анастасов, коментира Мустафа Карадайъ.

По този повод още миналата седмица ние изпратихме и писмо на г-н Джеймс О`Браян и го попитахме кой, как и защо ползва неговото име и то основно за заплахи на политическите опоненти, съобщи Карадайъ.

Предложение за създаване на временна анкетна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства относно газопроводите за пренос на природен газ от Руската федерация Южен поток, Турски (Балкански) поток и причините за забавянето на проекта IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) внесе ДПС днес.

Когато министър-председателят Кирил Петков пред медиите обяви някои неистини, свързани с ДПС относно Южен поток, Турски поток, Балкански поток (кой както иска, така да го нарича, официалните наименования са Южен и Турски поток), ние поставихме въпроси към него на последния блиц парламентарен контрол. Той не отговори на тях. Не можа да отговори на какво основание прави внушения, които не почиват на никакви факти, заяви Мустафа Карадайъ.

Тогава заявихме от трибуната на НС, че ще внесем предложение за създаване на временна анкетна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства по твърденията на министър-председателя, допълни Карадайъ. И съобщи, че проекторешението за създаване на временната комисия е вече внесено в деловодството на НС. Нещо повече – ние искаме да се провери всичко, което се е случвало по т.нар. потоци, допълни Карадайъ.

За пореден път тук пред вас искам да заявя, че ДПС така ще реагира на всяка лъжа на кръга „Капитал” на олигарха и медиен монополост Иво Прокопиев и неговите проксита, включително и на последните внушения, които прочетохме тези дни от анализатори  от този кръг, категоричен бе Карадайъ. Той припомни, че служебният министър на транспорта Георги Тодоров много точно, ясно и категорично е отговорил тези въпроси и анализаторите трябва да се придържат към фактите, а не да правят внушения и да разпространяват неистини.

Още днес най-късно утре ще предприемем мерки от наша страна, защото когато има публична официална информация, фактите са ясни, категоричен бе Карадайъ.

Screenshot 20220525 124126 Office 1

Screenshot 20220525 124802 Office 1

 

"Соколчетата" на ДПС се отглеждат за върховете на политиката, но и за ударен отряд

Стипендиантската програма на движението напълни преди години банката му с кадри. На младежите се крепи и системата САС, която носи гласовете на избори


Една-единствена партия в България си отглежда сама следващото поколение.
За разлика от останалите "по-големи" формации, които разчитат на хора, намерили сами пътя към структурите, ДПС вече 30 г. упорито издирва перспективни млади хора, образова ги и ги изстрелва към върховете на политиката. И докато растат тези "соколчета" (според партийния фолклор), се запознават и с тежката и небляскава страна на политиката - "тролски" акции срещу политически противници, защита с масовки на партийния интерес, работа избирател по избирател, за да е сигурна партията, че ще има точно определен брой гласове, когато му дойде времето.


Младежкото ДПС има 23 хиляди членове и е най-голямата "младша" партийна структура в страната. Основана е цели 8 години след създаването на ДПС през 1990 г. Дотогава към движението има отделни студентски структури, но група младежи решава да ги обедини. И успяват за по-малко от година. Така през 1998 г. в Шумен се учредява Младежкото ДПС, а

първи негов лидер става МустаФа Карадайъ сегашният председател на партията.

Карадайъ е само един от примерите как ДПС отглежда кадри за голямата политика.
Години наред, преди България да влезе в Европейския съюз, движението попълваше кадровата си банка чрез програмата си за изпращане на студенти в престижни университети в Турция. Тогавашният председател

Ахмед Доган сам спонсорира перспективни младежи

Годишно се подбираха между 60 и 100 студенти. Постепенно перспективни кадри се изпращат и в Западна Европа - като близнаците Четин и Метин Казак, с които Доган се запознава още като ученици в Търговище и лично съдейства двамата за получат стипендии за Бургуендския университет в Дижон, където завършват международно право. Първият бе 4 мандата народен представител тук, вторият - евродепутат.

С приоритет за обучението в чужбина се избираха деца отличници, както и такива от семейства с малки финансови възможности или сираци. Идеята бе те да получат добро образование навън и да се върнат и да го приложат в България= В програмата

никога не е стояло условието да работят за ДПС,

\нито е имало изискване за специалности, но младите в по-голямата си част остават верни.
Много емблематични за ДПС лица излизат от студентската програма, макар да има и такива, които впоследствие разочароват Доган. Стипендианти са били и бившите шефове на младежкото движение Салиха Емин и Корман Исмаилов. Последният обаче последва Касим Дал, като отцепниците за кратко бяха управляваща партия в коалицията "Реформаторски блок" и ГЕРБ,

Синът на Сокола - Демир Доган, пък се изучи в Солун във филиал на британски университет.
След влизането в ЕС плавно ДПС спира програмата за висше образование в. Турция. Следването в ЕС става достъпно, за българи има стипендии или е напълно безплатно и няма нужда да се държат приравнителни изпити по специалността у нас. Но партията продължава да влага в обучението на кадрите си. А за това се грижи именно младежката организация. В нея

членуват хора на възраст между 18 и 35 г.

Горната граница за членство в организацията се спазва строго. Когато партийците навършат годините, се прехвърлят в основната структура. Това важи и за шефовете на областни, общински или местни организации.


Затова и от лидерския пост на младежите през 2020 г. бе сменен евродепутатът Илхан Кючюк, а мястото му зае дотогавашният зам.-шеф Сезгин Мехмед (интервю с него виж вляво).
Организационно младежката организация преповтаря модела в голямата. Има над 200 структури в цялата страна - областни, общински, а по селата и местни съвети. Всяка една от структурите си има председател.

По правило централното ръководство не се меси на младежите. Поне не много и развитието на организацията им е оставено в техните ръце.
Лидерът на младежкото ДПС е член по право на Централното оперативно бюро на партията, което се явява тясното й ръководство. А много от младежите

намират място в листите за парламент, други са общински съветници.

Младежкото ДПС държи много на това кадрите му да се познават. Между другото не липсват и бракове, сключени по тази линия. Националният им съвет се провежда веднъж годишно. А обученията им са два типа. Едните са т.нар. академии. Те са по 4 дни два пъти годишно - зимна и лятна. На тях могат да присъстват и външни хора. Семинарите пък траят по 3 дни и са за по-малки групи. Лекции за парламентаризма на тях са изнасяли Нигяр Джафер и Четин Казак. Идват и политици от чужбина, които споделят опит.

По места младежите си имат и свои инициативи. През 2019 г. помогнаха на кмета на Кърджали Хасан Азис да боядиса най-дългия въжен мост към с. Лисиците, малко след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов разпореди на своите да направят същото. ДПС остави и закачливо послание, като остави небоядисана една ивица, на която изписа „За ГЕРБ".

През 2021 г. младежите организираха и мощен отпор на протеста на „Демократична България" под наслов „масово ходене на плаж" до т.нар. сараи на Доган на Росенец. По данни на движението тогава

в защита на Доган са се явили 5008 души,

голяма част от тях именно от младежката структура. На първа линия, редом до депутатите от движението, застана тогавашният лидер на организацията Илхан Кючюк.
По-рано през пандемията членовете му раздаваха маски и дезинфектанти в големите градове в страната. Много от тях помагаха на по-възрастните да си пазаруват.

На изборите миналата година, когато с въвеждането на задължително гласуване с машини новите партии като ИТН и ДБ се надяваха да ударят електората на ДПС, младите попълнения пък получиха задача от лидера Карадайъ

да покажат на възрастните по селата как да работят с устройствата

Младежкото ДПС е и гръбнакът на желязната схема, която движението прилага, за да пази партийците си по места. Нарича се САС - съкращение от „Секционни анализи и стратегии". За нея „24 часа" разказа още през 2007 г., когато почетният председател на ДПС Ахмед Доган все още бе в активната политика и като лидер обикаляше страната по време на европейските избори.
Формулата е именно негова разработка от 2003 г., като Сокола дори неведнъж се е шегувал, че трябва да я патентова, и се чуди защо и другите партии не я използват.

Схемата не е тайна, но механизмът изисква денонощна работа през цялата година, а не само по избори. Принципът е горе-долу като при пирамидите.
В цялата страна е разгърната мрежа от партийци, които отговарят за избирателите на движението. Към всеки отговорник са зачислени най-много 1000 души. В смесените секции за един партиец има по-малко хора. Отговорникът контактува с квартални лидери и поне с един човек от семейство, отделно има и женска мрежа.

Тази желязна схема позволява на движението винаги да знае колко хора ще го подкрепят. Това се постига без нарушаване на закона. Отговорниците имат задачата да говорят с хората и

да им помагат в решаването на всекидневни проблеми

по места - било то чисто квартален като липсата на градинки, проблем с пътя до най-близкия голям град или пък с дървата за огрев.
Иначе МДПС е член и на Европейската либерална младеж - LYMEC, както и на най-голямата Международна младежка либерална формация -IFLRY. През 2017 г. обаче прекъсна членството си в Международния младежки форум. Тогава изпратиха протестно писмо до организацията, защото в нея бе приета ВМРО. Молбите им обаче не бяха чути от ръководството, защото по това време патриотите бяха в управляващата коалиция в страната, а ДПС -опозиция.
Сега се очаква движението отново да се върне в международната структура, след като преди две седмици ръководството на МДПС се срещна с това на форума и обсъждаха заедно ролята на младежите в общините.

(В. 24 часа, 25.05.2022)

Сезгин Мехмед, лидер на Младежкото ДПС: Преодоляването на кризите минава през участието на младите във властта

- Г-н Мехмед, как се поддържа такава голяма младежка организация?
- Този въпрос няма еднозначен отговор. В младежката организация трябва да се търси баланс между интереса на младите - от забавлението до сериозните политически процеси. В партията винаги поддържаме високи нива на комуникация и никога не забравяме, че на първо място сме хора.
- Имат ли интерес младите към политиката?
- За съжаление, тя не е привлекателна за тях. Причините са няколко. Политиката у нас се приема за мръсна дума. Влиянието на медиите върху този имидж също е огромно. Освен това тя не може да отговори на исканията на младите решенията се вземат и прилагат бавно, а те очакват всичко да се случи много бързо.
- Срещате се с много от вашите членове, какво ви споделят, какво искат?
- На първо място те винаги поставят възможността си за реализация, но напоследък тя минава на второ, дори трето място, защото все по-често търсят сигурност. Те искат бъдещето им и това на поколенията им да бъде сигурно, в т.ч. влиза и реализацията, но и достъпът до качествено здравеопазване и образование.
Младите искат да участват в процесите на формиране на мнения, но според мен те трябва да участват във вземането на решения и контрола върху тях. Преодоляването на политическите кризи може да се случи тогава и само тогава, когато в процеса участват младежките организации на системните партии. Неведнъж съм казвал, че с голяма надежда очаквахме новите политически проекти, в които ще се включат младите и ще забравим противопоставянето. Но за съжаление, диалогът днес липсва.
- ДПС влага много в подготовката на своите кадри. Учите се от по-опитните в партията. Така ли се става добър политик?
- Със сигурност пътят е този. Това е единственият начин да се предаде наученото. Принципът на приемственост и предаване на щафетата е основен за нас. Например в парламентарната ни група има 50% опитни колеги и още толкова млади. Сега се учим, за да може по-късно и ние да предадем опита си. Така е и в областните, и в общинските съвети. Затова ДПС е толкова устойчиво. Бъдещето принадлежи на младите, но и нищо не се дава на никого наготово. Нашият почетен председател г-н Доган обича да казва: "Аз съм адвокат на младите. По-голяма помощ от това не знам дали може да съществува."

(В. 24 часа, 25.05.2022)

Рамадан Аталай към "Промяната": Защо приемате закон за депутат с фотоволтаици?

Приветствам ви за смелостта за пръв път да направите крачка за изменение и допълнение Закона за енергетиката в интерес на обществото. С тези думи зам.-председателят на парламентарната комисия по енергетика Рамадан Аталай започна изказването си в пленарна зала по предложените от управляващото мнозинство поправки в нормативния акт. С тях се облекчава изграждането на обекти за производство на ток от възобновяеми енергийни източници. Предвижда се, ако източникът на енергия е предназначен за собствено потребление, режимът за това да е уведомителен. Законът обаче не урежда въпроса къде отива произведеният над необходимото ток.

Затова Аталай заяви, че няма да продължи да хвали властта, още повече, че много лицензионни режими, все още не са премахнати, въпреки поетите обещания за това.

Колеги, това, което предлагате е много добро, но го правите лобистки. Започвате крачка, но кракът ви остава във въздуха, заяви Аталай.

Предложихме предприятията, които имат инсталирана мощност, да могат да ползват енергията от възобновяеми енергийни източници. Предложих, консултирайки се с всички заинтересовани страни, произведената енергия да може да отиде в мрежата и да намалим цената на електроенергията, която толкова ни е нужна, и в момента е толкова скъпа, каза Рамадан Аталай. И попита: "Не мога да разбера, само заради г-н Табутов (Владимир Табутов от "Продължаваме промяната" вносител на проекта) ли го правите?

Защото той има фирма за строителство на фотоволтаици и му даваме само на него той да строи фотоволтаици?! А накъде ще отиде енергията, как ще се ползва и какво ще се направи, попита депутатът от ДПС. И цитира председателя на комисията по енергетика в НС Радослав Рибарски, който заяви, че след седмица "Продължаваме промяната" ще внесе нов законопроект, за да уреди тези въпроси.

Това означава, че този законопроект, който приемаме в момента, е неработещ, няма нито един който, да отиде и да си построи централа от 5 мегавата, когато знае, че той ще ползва при максимум натоварване на мощностите 4 мегавата и 200, заяви Аталай.

Останалото какво правим? Пращате ги при капиталистите да произвеждат батерии? Значи, работим и за онези, които ще правят батерии. Къде са тези батерии, колеги, продължи с въпросите енергийният експерт на ДПС.

Моето предложение, разрешава проблема. Излишъкът от енергията - съгласувано с електроразпределителните предприятия с отделен електромер-двустранно свързан, отива в електроразпределителното предприятие. Намаляваме цената на крайните потребители, на крайните клиенти, каза Аталай.

Има ли някой, който да ме опровергае? Няма. Защото това е логиката в енергетиката, категоричен бе народният представител.

 

Севим Али: Подкрепяме поправките в Закона за насърчаване на заетостта. 900 000 български граждани могат да намерят мястото си на пазара на труда

Агенцията по заетостта изнесе през март с доклад, че над 900 хил. български граждани нито учат, нито работят, нито са регистрирани в бюрата по труда. Това заяви народният представител от ДПС Севим Али по време на дебатите в пленарна зала по второто четене на поправките в Закона за насърчаване на заетостта. ДПС подкрепя проекта.

Данните показват, че тези 900 хил. български граждани не си търсят работа. От тях над 170 хил. души са млади хора между 16 и 29-годишна възраст. Като основна причина тези хора посочват липсата на умения, здравни проблеми, семейни пречки или бариери заради географска отдалеченост, каза Али.

Народният представител от ДПС съобщи, че ПГ на Движението ще подкрепи текстовете, одобрени от Комисията по труда и социалната политика, защото те регламентират информационната свързаност между Агенцията по заетостта и институциите по анализиране, издирване и контакт с лицата в правоспособна възраст.

Говорим за демографска катастрофа. Ние смятаме, че тези над 900 хил. български граждани са сериозен потенциал за пазара на труда, ако придобият знания и умения, обобщи Севим Али мотивите ПГ на ДПС за подкрепи закона.

 

Мустафа Карадайъ към „Промяната”: Лобистките закони получават бърза писта. Спазвайте Конституцията!

Спазвайте Конституцията и законите в страната. Не приемайте лобистки закони! С тези думи лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се обърна към депутатите от „Продължаваме промяната”.

Той настоя точка втора от дневния ред на парламента за тази седмица да отпадне. Тя е внесеният от Владимир Табуров („Продължаваме промяната”) законопроект за промени в Закона за енергията от възобновяеми източници. Управляващото мнозинство реши да гледа него, вместо предложения от ДПС законопроект, с който необосновата и непредвидена печалба на ВЕИ и държавните предприятия за производство на ток се преразпределя в помощ на бизнеса, общините, училищата, детските градини и старческите домове, за да се справят в кризата.

Предложението, което направи г-н Рамадан Аталай – да гледаме и закона на ДПС, не се прие. А проектът ни е внесен на 31.03.2022 г., каза Карадайъ. И припомни, че по правилник и според практиката на Народното събрание, когато има различни законопроекти за промяна на един и същи закон, на първо четене се разглеждат заедно.

Само че този лобистки закон, който обслужва частни интереси, е внесен на 11 март и на първо четене е приет на 21 април. След като вече е бил налице и друг законопроект, който за разлика от този решава проблемите на българските граждани и бизнеса в тази кризисна ситуация. Резултатът какъв е? Лобистките закони получават бърза писта в нарушение на правилника, категоричен бе Карадайъ.

Нека Конституцията и законите на страната да важат и най-после да започнат да се прилагат, призова Карадайъ.

Рамадан Аталай към „Промяната”: Обърнахте всичко на джебчийство! Приемете закона за преразпределение на непредвидимите печалби на ВЕИ и държавните предприятия

Инфлацията вече е близо 20%. Печалбата на държавните предприятия е над 528% на АЕЦ-а и 720%  на БЕХ.Парите, които за първото тримесечие са събрани от непредвидимите печалби на държавните предприятия, са над 1 млрд. лв. за първото тримесечие.  Това заяви зам.-председателят на парламентарната комисия по енергетика Рамадан Аталай в процедура от трибуната на парламента. И настоя законопроектът на ДПС, с който необоснованата печалба на ВЕИ и държавните предприятия за производство на ток се преразпределя към бизнеса, общините, училищата, детските градини, старческите домове. Мнозинството отхвърли включването на проекта в дневния ред на НС.

Аталай припомни, че продължава подпомагането за зелена енергия на предприятията, които я произвеждат. От производство на зелена енергия получават допълнително над 300 млн. за първото тримесечие, посочи Аталай.

Не мога да разбера, какво повече, трябва да ви предлагаме. Срам ме е, че ви предлагаме да ви подпомогнем, да разберете, че не се краде така, възмути се Рамадан Аталай.

Обърнахте всичко на джебчийство, отсече той. И призова: „Дайте да приемем този законопроект, да дадем възможност на г-н Асен Василев, законно да изхарчи около 3 млрд. на всяко тримесечие.”.

Сега тези харчове са незаконни - за купуване на  жито. Взимат от магистрала „Хемус” парите и ние не знаем за какво ги харчат, заяви още Аталай.

Много ви моля, на мен вече ми е неудобно да ви моля, да въведем ред и законност за това, за което дойдохте на власт, заяви Аталай.

Илхан Кючюк: Ходът на интеграцията цели да се скъса с историческото минало

"Въпросът дали двустранните въпроси трябва да попаднат в преговорната рамка е дискусионен – тази дилема е белязвала двустранните отношения между много държави, които днес са част от ЕС." Това каза в интервю за БНР съпредседателят на АЛДЕ Илхан Кючюк, евродепутат от "Обнови Европа", член на Външната комисия в ЕП и докладчик за Северна Македония.

Това не е характерно само за нашия случай със Северна Македония, подчерта Кючюк.

"България няма от какво да се притеснява, най-малко да се опитва да избягва честен, откровен разговор със Северна Македония – както за миналото, така и за бъдещето", заяви евродепутатът.

"Нека да добавя към засиления натиск и легитимния натиск на европейските институции. Разширяването е ключов приоритет на тази ЕК. Ясно е, че от национална гледна точка нямаме ясно изразена позиция на ниво управляващи. Ако трябва да бъде критикувано това правителство аргументирано – това е невъзможността да намери консенсус по ключови въпроси. Единият от тях е Северна Македония, другият – отношението ни към Украйна", коментира Илхан Кючюк в предаването "Преди всичко".

Кючюк е на мнение, че формулата за решаване на въпроса трябва да бъде резултат не само на вътрешнокоалиционни усилия, но да се потърси и опозицията.

Нелогично и трудно обяснимо е как лансираме тезата, че ще пуснем Албания, а за РСМ гледаме въпроса през историческата гледна точка, изтъкна Илхан Кючюк. Според него "това е много трудно обяснима теза."

"Ходът на интеграцията цели това – да се скъса с историческото минало", заяви евродепутатът и докладчик за РСМ.

"Европа отдавна трудно разбира заплетените исторически разговори, защото трябва да отвори Кутията на Пандора на собствената си история – това не иска да го прави. (…) Но Европа разбира много от човешките права и свободи. И е справедливо искането българите в Северна Македония да бъдат неразделна част от македонската конституция.", категоричен бе Кючюк.

Доц. Петър Чобанов: Управляващите нямат идеи, липсва диалог. Нови избори и нова конфигурация на властта!

Необходима е промяна от гледна точка на конфигурацията на властта, в която няма хомогенност на идеи, на виждания. Това се отнася не само за идеите, но и за редица техни действия. Това коментира в предаването "Неделя 150" на програма "Хоризонт" народният представител от ДПС доц. Петър Чобанов, бивш министър на финансите.

Най-важното, което липсва, е диалогът и търсенето на консенсус как да се върви напред в ситуация, в която се намираме едновременно на прага на глобална продоволствена криза и на енергийна криза, тоест наистина трябва да търсим начин как да подпомогнем бизнеса и хората по-таргетирано и по-фокусирано, категоричен бе доц. Чобанов. Според него основният проблем на мерките е липса на фокус върху уязвимите групи.

"Мерките на правителството донякъде са компенсаторни. Пресилено е да ги наричаме антикризисни и антиинфлационни", коментира още финансовият експерт на ДПС.

Бившият министър на финансите се спря специално върху предложената от правителството мярка за 0% ДДС за хляба.

"Проблемът е, че за да се произведе един хляб, в него има брашно, има вода, има енергия. На всички тези средства, тези фактори за производство вече е платено ДДС, но това ДДС, ако имаме една нормална 20-процентна ставка, каквато е в момента, тоест общата ставка, за това ДДС производителите имат право на данъчен кредит, тоест да си приспадат ДДС-то, което са платили за всички тези фактори. Сега те няма да плащат ДДС. Въпросът е какво става с този данъчен кредит, тоест те постоянно ще излизат на възстановяване на ДДС. Няма да има ДДС 20% върху крайната цена, но държавата трябва да им върне ДДС-то, което те така или иначе са похарчили до момента, за което те разчитат да им бъде върнато при сегашните условия, тоест дали постоянно държавата ще им връща това ДДС, при какви условия ще им го връща, в какъв период, в какви срокове ще го връща, това са въпроси без отговори", коментира доц. Петър Чобанов.

Депутатът от ДПС отбеляза, че за да има чуваемост, за да има диалог и за да има конструктивно отношение между партиите, които са в парламента, трябва да има нови избори, колкото и да е тежка ситуацията.

Доц. Петър Чобанов: Мерките на кабинета са безкрайно закъснели, нямат фокус

Пакетът от антиинфлационни мерки е безкрайно закъснял и няма фокус. Това не са антикризисни мерки. Донякъде са компенсаторни”. Така народният представител от ДПС доц. Петър Чобанов, бивш министър на финансите, коментира мерките на властта срещу кризата в "Офанзива“ по NOVA NEWS.

Докато бъдат приложени, ще видим дали ще останат в същия вид и по какъв начин ще бъдат разписани. Част от тях могат да стимулират потреблението и допълнително да увеличат инфлацията, част от тях да я задържат, но това няма да реши основния проблем. Когато искаш да се бориш с инфлацията, трябва да създадеш възможност за по-голямо производство в икономиката”, смята още Чобанов.

По думите му единствената политическа сила, която изглежда доволна от мерките, е БСП.

„Всичко очаквам от това правителство. Тази актуализация няма да има този смисъл, какъвто преди беше влаган”, заяви той.

На въпрос дали от ДПС биха подкрепили повишение на минималната работна заплата, Чобанов каза:  „Към момента нямаме основание да считаме, че тя ще бъде повишена. Нямаме подобни сигнали. Ако го предложат, ще обсъдим. Не смятам, че тя трябва да се повиши засега”.

По думите му нивото на инфлацията у нас прави влизането ни в еврозоната невъзможно.

Д-р инж. Хасан Азис: Ардино помни героите на демокрацията. Нашата история е историята на Кязим Ибрахим Паша

"Ардино не са забравили нашите герои. Когато поглеждаме назад във времето ние виждаме, че най-новата история на България, историята на демокрацията на България е историята на Движението за права и свободи". Това каза заместник-председателят на ДПС и кмет на Община Кърджали д-р инж. Хасан Азис по въпреме на възпоменателен митинг за отбелязване на Майските събития.

Ардино100

Той посочи, че ДПС е изградено върху идеите за заедност, демокрация и толерантност.

"Днес отдаваме почит към Кязим Ибрахим Паша от с. Бял извор - пример за вярност към езикова, верска и културна идентичност", заяви Хасан Азис. В ардинското село Бял извор през 1972 г. е убит Кязим Ибрахим Паша по време на един от етапите на т.нар. "възродителен процес" в Кърджалийско, свързан с насилствената асимилация на българските турци.

Ардино101

"Има една истина - човек, народ, общност, който забравя своята история - няма бъдеще. Защото нашата история е историята на Кязим Ибрахим Паша, това е историята на ДПС, историята на демократична България, която е изградена върху живота на нашите жертви", посочи кметът на Кърджали.

Ардино102

Той попита с какво Кязим Ибрахим Паша, малката Тюркян и хората в Момчилград са били заплаха за държавата? 17-месечната Тюркян Хасан е най-малката жертва на т.нар. „възродителен процес“, когато на 26 декември 1984 г. милицията открива огън по протестиращите срещу насилствената асимилация български турци край с. Могиляне.

Ардино103

Заместник-председателят на ДПС постави акцент, че демокрацията има една и съща дефиниция във всяка една държава, и в нейната основа са човешките права.

"Днес трябва да възприемаме нашите герои като герои на света, защото те са загинали в защита на човешката ценност. Имаме едно задължение - и то е да не ги забравяме!", посочи Хасан Азис

По думите му в момента, в който спрем да почитаме тяхната памет, ние спираме нашата история!

Ардино104

Заместник-председателят на Движението припомни, че през последните 30 години и Майските, и Декемврийските събития са част от историята на България, част от световната история и заяви, че трябва да се гордеем с това.

Д-р Азис призова да не се позволява езикът на омразата да стои на дневен ред в нашето общество.

"Развитите общества по време на криза се обединяват! В момента в България се утвърждава разделението!ДПС говори за заедност и се противопоставя на езика на омразата", подчерта Хасан Азис.
Заместник-председателят на ДПС заяви в заключение, че днес ние сме в час по история и в час по патриотизъм.

Кметът Неджми Али: Благодаря, че всички погледи бяха насочени към Джебел

Благодаря на всички, които ни поздравиха, на гостите, които споделиха празника ни и които се превърнаха в джебелчани, пък било и за ден! Това написа във Фейсбук кметът на Джебел Неджми Али, пускайки емоционален пост. Ден по-рано, на 19 май, Джебел отбеляза празника на града си. Хиляди хора от България и Турция се стекоха на площада за тържествата.

Мустафа Карадайъ от Джебел: Готови сме за предсрочни избори. България има нужда от евроатлантическо правителство!

Специални приветствия имаше от президента Румен Радев и от президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Благодаря на президентите на Република България г-н Румен Радев и на Република Турция г-н Реджеп Тайип Ердоган за приветствията, които ни изпратиха. Затова, че техните погледи са насочени към Джебел, че Джебел е част от сърцата им, написа още Али.

Ердоган поздрави ДПС, изтъкна заслугата на Движението за демокрацията и евроатлантическата ориентация на България

Ето посланието на кмета на Джебел Неджми Али във Фейсбук:

Скъпи приятели,
След две години ограничения, Джебел отново празнува! За пореден път бяхме заедно, за да отбележим нашия Ден.
Благодаря на всички от сърце. Хилядите на площада са най-добрата оценка за организацията на двудневните тържества. Благодаря на всички Вас, джебелчани и гости на града, че заедно споделихме емоцията на празника.
Благодаря на гостите, които уважиха Деня на демокрацията в Джебел.
Благодаря на президентите на Република България г-н Румен Радев и на Република Турция г-н Реджеп Тайип Ердоган за приветствията, които ни изпратиха. Затова, че техните погледи са насочени към Джебел, че Джебел е част от сърцата им.
Благодаря на всички, които ни поздравиха, на гостите, които споделиха празника ни и които се превърнаха в джебелчани, пък било и за ден.
Благодаря на изпълнителите, че Джебел стана част от програмата им.
Но най-вече, благодаря на хилядите, които изпълниха площада!
С уважение, Неджми Али, кмет на община Джебел

Ето словото на Неджми Али за празника на Джебел:

Джебел 19май15

УВАЖАЕМИ  РЕПРЕСИРАНИ,

УВАЖАЕМИ Г-Н ПРЕДСЕДАТЕЛ,

ВАШЕ ПРЕВЪЗХОДИТЕЛСТВО Г-ЖО СЕКИЗКЬОК,

УВАЖАЕМИ Г-Н ЕФКАН АЛЯ,

УВАЖАЕМИ  ГОСПОДА ЗАМЕСТНИК ПРЕДСЕДАТЕЛИ НА ДПС,

УВАЖАЕМИ  Г-НЗаместник Главен мюфтия на Р.България;

УВАЖАЕМИ  Г-Н ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ,

УВАЖАЕМИ  ДАМИ И ГОСПОДА  НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ    

ОТ БЪЛГАРСКИЯ И ТУРСКИЯ ПАРЛАМЕНТ,

УВАЖАЕМИ  Г-Н ГЕНЧОГЛУ,

УВАЖАЕМИ  ДАМИ И ГОСПОДА КМЕТОВЕ НА ОБЩИНИ ОТ Р.

БЪЛГАРИЯ И Р. ТУРЦИЯ,

УВАЖАЕМИ  ГОСТИ ОТ СТРАНАТА И ЧУЖБИНА,

СКЪПИ ДЖЕБЕЛЧАНИ,

19-ти Май е Денят на смелостта за джебелчани.

Ден за силни думи и за презареждане на демокрацията. Вятърът, който задуха от площада преди 33 години постави началото на демократичните промени в България.

Ден и за повече усмивки, защото заедно превръщаме родния край в една модерна европейска община. Променяме и градим!

След две години ограничения заради пандемията от COVID-19, като кмет на община Джебел имам удоволствието да Ви поздравя с добре дошли на празника на града ни – на площад ,,19-ти май‘‘.

Площадът, където за пореден път ще покажем нашата заедност и нашата сила. Те са завещание от поколения за поколения джебелчани.

19-ти Май се превърна в историческа дата, изпълнена с много емоции в нашата памет. Затова след 34 години все още се събираме, за да изразим нашата почит към организаторите начело с нашият почетен председател
д-р Ахмед Доган и участниците в протестите срещу погазването на човешките права в България.

Техните действия положиха началото на промените в България и превърнаха 19-ти май в ,,Ден на демокрацията‘‘. На тази дата демократично мислещите хора от всички краища на света се събираме, за да покажем, че не сме и няма да забравим героите от тези събития.

УВАЖАЕМИ СЪГРАЖДАНИ,

УВАЖАЕМИ ГОСТИ,

Днес Турция също чества 19-ти май, празник на ,,Младежта и спорта и ден за възпоменаване на Ататюрк‘‘ (19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı).

Позволете ми и от Ваше име да им честитим празника и да им пожелаем много здраве и успехи на турския народ.

От две години и половина съм ваш кмет на община, но за първи път имам честта да произнасям празнично слово пред Вас. Тази година обаче искам да кажа няколко думи не за празника, а за отговорността, която всички носим. Носим я пред този град и неговите хора.

Градът ни празнува с вярата, надеждата и мъдростта. На фона на петдесетгодишната ни история, нашите 2 години и половина са като мигване на окото. От гледна точка на човешкия живот обаче, това е време, което не трябва да бъде пропилявано.

Пандемията от COVID-19 завладяла целият свят не подминава и нас и забави изпълнението на заложените проекти и идеи в ,,Програмата за развитие на община Джебел‘‘, но въпреки това има какво да отчетем.

Изминаха 30 месеца от началото на мандата. Сякаш вчера бе денят, в който с гласа си подкрепихте идеите за развитие на нашия роден край. Приехте изцяло общата ни воля, да превърнем Джебел в мястото, което да бъде нашият дом. Гласувахте за това, Джебел да се откъсне завинаги от своята застиналост и безвремие. Пожелахте промяната, в която повярвахме и знаехме, че заслужаваме.

След 30 месеца от началото на промяната е редно да се запитаме- наистина ли сме направили правилния избор?

Първото нещо, което бързам да изразя, е че гласувайки за кандидата на ДПС в мое лице, поставихте началото на връщането към нормалността.

За първи път от много години се яви кандидат за кмет с ясна, конкретна и изпълнима управленска програма. Повече от нормално е програмата на избрания кандидат кмет да намери своята реализация.

Днес, е време да разберем, че тя не е била програма на хартия и голи слова. След 30 месеца е време да разберем, че програмата ни в никакъв случай не е била изпразнена от смисъл и съдържание. Съвсем естествено нейно състояние е да се превърне в реални дела – неща, които всеки може да види и усети. Ако не си имал път довчера, днес да се прибираш до своя дом по нов път. Ако не си имал вода – да имаш вода в своя дом, така, както е редно да живееш в една подредена община.

Естествено проявление на политическата и човешка коректност е избраният кмет да се отчете пред своите избиратели. Естествено е, защото той изпълнява програмата не за себе си, а за своите избиратели.

За това кратко  време постигнахме много. Джебел и всичките населени места се промениха и продължават да се променят.

Преди 2 години и половина дадохме старт на плана ,,Джебел‘‘. Заедно превръщаме общината от периферия в център. За Джебел вече се говори с респект.

  • Нов асфалт в селата. Над 20 км. вътрешноулична мрежа бе асфалтирана в селата;
  • Над 70% са решени проблемите с водоснабдяването, като са водоснабдени 8 населени места, в които е нямало такова откакто съществуват селата;
  • Изградени са 11 детски площадки не само в града, но и в селата, както и един стрийт фитнес на градския стадион;
  • Имаме изцяло реновирани 3 тенис – корта и 3 изкуствени игрища за футбол;
  • 4 населени места, в които липсваха сгради на кметства, вече имат такива и предоставят услуги на населението;
  • Вечният проблем, който се поставяше на всички събрания във връзка с уличното осветление, е разрешен почти на 90%. Уличното осветление бе изцяло подменено с LED осветление, като в момента светят над 1000 нови улични тела, които са допълнително поставени на територията на цялата община; Джебел вече може да се види от самолет.
  • Имаме изцяло нова светеща входна табела с LED осветление, която посреща жителите и гостите в тъмната част на денонощието. Между ,,светещия вход‘‘ и първите сгради на Джебел е изградено улично осветление с нови електрически стълбове, която се оформи като зона кръстена ,,алея на светлината‘‘.
  • Към днешна дата приключи първият етап от изграждането на обект ,,Ремонт на улична мрежа на територията на община Джебел‘‘, който бе реализиран с подкрепата на ПГ на ДПС и лично на председателя на ДПС- г-н Мустафа Карадайъ, за което му благодарим.
  • Обновени са над 11 200 м2 тротоарни площи със съответните нови бордюри;
  • Изцяло са реновирани, обновени и асфалтирани паркингите в междублоковите пространства, като всичките са с положена хоризонтална маркировка и LED осветление;
  • Централната градска част е с изцяло нова визия, където се намираме в момента;
  • Реновирана и изградена е нова пешеходна улица;
  • Има изградени нови тротоарни площи и изградена улична инфраструктура и в кварталите на града;
  • Изградихме изцяло нов пеещ фонтан със синхронизирано LED осветление в центъра на града, който за сега все още не пее, но надявам се догодина да пропее…… Миналата седмица заработи и вторият светещ фонтан.
  • Имаме изцяло реновиран и разширен модерен общински пазар за зеленчуко – производителите, който вече функционира от 3 дена;
  • От днес, смея да кажа, че джебелчани вече имат една нова и модерна придобивка. А именно мултифункционалната зала в читалището, която ще може да посреща най-добрите театрални постановки със съответното озвучаване и сценично осветление, но и не само – А бих казал, че джебелчани вече си имат своята кино арена Джебел с на-модерната съраунд система за озвучаване и съвременен прожекционен екран. Бих казал, че това вече е черешката на тортата.

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Освен за настоящето, трябва да се грижим и за нашето бъдеще – нашите деца. Подкрепяме и реализираме проекти, за да подпомогнем техният успешен и равен старт в живота наравно с децата от големите градове. Може да сме малка община, но за Джебел вече се говори в цялата страна, заради добрите примери, които даваме.

  • Нашата гимназия е сред 55-тесредни училища в страната с изградени STEM кабинети. В плана за възстановяване и устойчивост са предвидени средства за подобни центрове във всяко училище. Ние вече имаме изграден такъв център. Чрез него ние даваме надежден старт на нашите деца, за да могат да се развиват във всяка конкурентна среда. Центърът е оборудван по последна дума на техниката с изцяло дигитални зони, снимачни студиа с 3D- принтери, очила за виртуална реалност и много други дигитални джаджи.
  • В този контекст изцяло обновихме 10-те спални помещения в двете детски градини в гр. Джебел, като беше подменена изцяло легловата база, като една част от тях се оказаха от недалечната 1975 година, а най новите от 1994 година ( Тук искам да благодаря на г-н Кяшиф Кяшиф – нашият местен бизнесмен за подкрепата му в това направление). В дворовете на детските градини има изградени нови детски площадки за малчуганите.

Наравно с децата във фокуса на вниманието ни са и нашите родители и близки, защото силата на едно общество идва от неговата непрекъсната връзка между поколенията.

  • В условията на продължителна социална изолация породена най-вече от COVID-19, спечелихме проект за предоставяне на услугата ,,Топъл обяд‘‘ на уязвимата част от нашите съграждани, като увеличихме предоставянето на тази услуга от 170 потребители на 750 души в рамките на цялата община. Водим регистър на нуждаещите се и го актуализираме през 3 месеца, като работим в много тясна връзка с БЧК, чрез които периодично биват подпомагани стотици наши съграждани с хранителни пакети.
  • Паралелно вървят дейностите по ,,Патронажна грижа‘‘ и ,,Личен асистент‘‘;
  • Имайки предвид, че почти 2/3 от населението на община Джебел се намира извън пределите на страната, чрез интерактивният ни сайт предоставяме информация за нормативните изменения касаещи гражданите. Тук искам да спомена, че Община Джебел е общината, която предоставя над 100 вида административни електронни услуги, като възможности за електронни плащания на данъци, такси и услуги.

Община Джебел има значителен потенциал за развитие на туризма и през годините полага последователни и целенасочени усилия в посока превръщането на Джебел в атрактивна и предпочитана туристическа дестинация.

  • След активна комуникация с Министерство на културата Средновековната крепост ,,Устра‘‘ беше предоставена безвъзмездно за стопанисване и управление на община Джебел за срок от 10 години.

Един от основните акценти в програмата за развитие на община Джебел за балнеолечението и културно-историческия туризъм не можа да бъде реализирано поради световната пандемия от  COVID-19, която засегна най-вече сектора – туризъм.

Надяваме се през следващите години да привлечем стратегически инвеститори и да съчетаем балнеолечението с културно-историческия туризъм за което общината ни има сериозен потенциал със своите природни дадености. Следва обаче да бъде отбелязано, че културно - историческият туризъм набира все по - голяма сила в пределите на община Джебел.

СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ,

Може да продължим да изброяваме още много…., защото наистина темпото е неимоверно високо в община Джебел, екипа работи на макс.

Подкрепата, която ни дадохте миналата година на всички избори, подкрепяйки политическата партия, която представлявам, а именно ДПС бе своеобразна оценка от Ваша страна за работата на нашия екип. Това ни стимулира още повече, че се развиваме в правилната посока и ни дава още повече сили да продължим в това направление.

УВАЖАЕМИ ДЖЕБЕЛЧАНИ,

УВАЖАЕМИ ГОСТИ,

В този ден искам да благодаря за усилието на всеки един от вас – за усилието да пазим, за желанието да градим, за хъса да искаме. Благодаря Ви и за доверието, което се стараем да заслужаваме всеки ден.

И в този прекрасен ден Ви пожелавам от сърце да сте здрави. Нека имаме мъдростта да различаваме правилното от неправилното. И силата да избираме доброто, както за големите решения, пред които сме изправени, така и във всекидневните ни малки избори, в отношението ни един към друг. Нека изберем да бъдем добри хора, защото това дава смисъл на живота.

Мустафа Карадайъ към председателя на НС: Ставате съучастник на Рашков!

За пореден път програмата за парламентарен контрол е така направена, че няма възможност вътрешният министър Бойко Рашков да отговаря на поставените въпроси.Това заяви в процедура от парламентарната трибуна лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Той се обърна към председателя на НС Никола Минчев, припомняйки му че само от ПГ на ДПС има близо 150 въпроса, зададени към Рашков. Те са свързани с милиционерщината, на която бяхме свидетели по време на изборите през юли и ноември миналата година.

Заедно с това, г-н председател, Вие много добре знаете, че са поискани и съответните документи за всеки един от конкретните случаи. И по ваше желание вече има над 150 искания - за всеки конкретен  случай, каза Карадайъ.

Притеснително е, че до днес ние не сме получили нито един документ. Идва Рашков тук, размята някакви листове от трибуната, твърди, че са документи, относими към зададените въпроси, но не ги предоставя, възмути се председателят на ПГ на ДПС.

Затова обръщам се към Вас, г-н председател, да си влезете в ролята, да направите такава програма, че г-н Рашков да отговаря на поставените въпросиот една страна, от друга страна да си вършите работата, като председател и да настоявате, г-н Рашков да представи документите, които сме му поискали, заяви Мустафа Карадайъ.

За нас като политическа партия вече става ясно, че г-н Рашков, който и по онова време е бил министър на вътрешните работи, може да е съучастник в тази милиционерщина и затова да не иска да отговаря на въпроси. Но, г-н председател, и вие ставате съучастник, категоричен бе Карадайъ. И заяви: „Явно трябва, да се смени министърът, за да има контрол за този период, а може би ще се наложи, да се смени председателят, за да има контрол над министрите.”.

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност