Парламентарни избори 2026 - ДПС 17
Парламентарни избори 2026 - ДПС 17

Пресконференция на Областния съвет на ДПС Шумен

 Председателят  на областната структура на ДПС Шумен Айсел Руфад заедно с  народните представители от област Шумен  д-р Нигяр Джафер и Хамид Хамид дадоха пресконференция, на която  бе  съобщено за решение на Областния съвет на ДПС Шумен от 13 ноември 2017 г.   за провеждане на местни общински отчетни, отчетни- изборни и начало на провеждане на учредителни събрания в община Хитрино.  Бе направен и коментар за състоянието на структурите в областта. Aйсел Руфад  отрече твърденията за  подадена оставка в община Каспичан. Самите местни председатели на трите структури там са научили от медиите, че са напуснали ДПС. По думите на Руфад последните събития в община Хитрино били „манипулативни и спекулативни“

„Няколко дни преди напускането на кметове и на общински съветници от Хитрино на нас ни позвъниха доста притеснени от тях и ни заявиха, че са притискани и съм им раздадени предварително попълнени бланки, с които да подадат оставка иначе си губят хляба. За съжаление, не успяхме да ги защитим, но искам да им съобщя, че вратата на ДПС към тях е отворена. Не е отворена за предателите, които ги принудиха и направиха всичко това да се случи."Това заяви на пресконференция народният представител от ДПС Хамид Хамид по повод последните събития.

За областното ръководство на ДПС в Шумен напускането на кметове и на общински съветници от община Хитрино  не е новина. Индикация затова имало още през месец юни, когато в Хитрино се е провело събрание с участието на лидера на движението Мустафа Карадаиъ и членове на общинския съвет са гласували за изгонване на хората от събранието, дошли да поставят  въпроси свързани с аварията и отстраняване на щетите. "Ние продължаваме напред, върви нормален цикъл на отчетни, отчетно-изборни и учредителни събрания. Организацията продължава да работи", каза д-р Нигяр Джафер, заместник-председател на Народното събрание и народен представител от Шуменския регион.

Председателят на организацията в Каспичан е подал оставка. Напускането и е по здравословни причини. Като слухове определиха и напускането на други  организации. По отношение на декларацията, в която се протестира срещу налагани решения и аавторитаризъм, Хамид Хамид отговори: "Смехотворно е да се говори за авторитаризъм от една община, която е ярък пример какво значи авторитаризъм". Като друга причина за недоволството д-р Джафер посочи промяната в устава на ДПС-кметове и депутати да не  заемат поста областни председатели на Движението. "Преплитането на политическа, административна и икономическа власт води до авторитаризъм, търсех по-мека дума", допълни депутата д-р Нигяр Джафер. "Драмата се получи в Шумен и от тогава целта на определена личност е да докаже, че без него няма как да функционира един единен организъм каквато е структурата на ДПС", уточни д-р Джафер.

Д-р Хасан Адамов: Трябва ясно да кажем на хората - никой не им взема инвалидните пенсии

Здравето на българите не е въпрос на фиска, не трябваше да се приема мораториум за новите лекарства, смята шефът на парламентарната социална комисия

- Д-р Адемон, от ДПС не подкрепихте държавния бюджет. Не го направихте и за двата по-малки бюджета на НЗОК и ДОО. Защо?

- За съжаление, този бюджетен маратон завърши с една доста напрегната и драматична ситуация. В резултат беше нанесен звучен шамар в лицето на парламентаризма и демокрацията като цяло. Стигна се до ситуацията да бъде гласувано за трети път едно предложение в бюджета, което, освен че е в разрез с правилата, противоречи и на конституцията.Предвидените приходи са малко по-реалистични от тези за 2017 г. Заложени са повече разходи, но те отиват в нереформирани сектори
По този начин вместо основен инструмент за правене на политика имаме бюджет на пропуснатите възможности за радикални реформи.
Правителството не използва икономическия цикъл на растеж, за да търси повече инвестиционни възможности. В здравеопазването се предвиждат 407 млн. повече, без да е ясно какви по-добри здравни показатели се преследват. В сферата на образованието има наченки на реформи, но повечето пари са за заплати, макар и да са обвързани с резултати. И в сектор "Сигурност" са заложени повече пари, но и тук няма гаранция дали ще доведат до повече сигурност, особено в по-малките населени места.
От ДПС смятаме, че правителството използва икономическия цикъл, за да гарантира спокойствие и стабилност повече за собствения си комфорт. При това крехко мнозинство с участие на националисти не можем да очакваме нищо добро за гражданите на европейска България.
- Не можеше ли наистина да се осъвременят всички пенсии, каквото предложение внесохте вие?
- "Обединените патриоти" спечелиха гласовете си с обещанието за 300 лв. минимална пенсия. Вместо това има увеличение със 7 лв. Нещо повече, 300 лв. минимална пенсия не фигурира и в 3-годишната бюджетна прогноза.От ДПС предложихме един малко по-различен механизъм за осъвременяване на пенсиите модифициран вариант на златното швейцарско правило, в който 75% да е ръстът на осигурителния доход и 25% да е ръстът на инфлацията. Процентът за всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула вместо 1,169 да е 1,185. През последните 10 години има осезаем ръст на осигурителния доход и той трябва да намери своето отражение във формулата за изчисляване на пенсията. Затова предложихме този вариант, който струва 67,5 млн. лв. повече. При близо 10 млрд. лв. за пенсии това не представлява затруднение.
Притеснява ме и ограничаването на правата. Отменя се възможността след прекратяване на трудовото правоотношение да се ползва болничен до 30 дена. Удължава се и срокът за достъп до обезщетението за безработицата - от сегашните 9 от последните 15 месеца осигуряване става на 12 от последните 18 месеца. Така сезонните работници и тези в туристическия бранш няма да имат възможност да се възползват от правото на обезщетение. Повтаряме, че ще трябва да внасяме работници от Молдова и Украйна, вместо да използваме потенциала си.
- В бюджета на НЗОК се отделя милиард за лекарства, а в същото време се налага мораториум за иновативни медикаменти през 2018 г. Имаше ли алтернатива?
- От ДПС категорично не приемаме ограничението в бюджета на НЗОК за нови дейности на лечебните заведения, както и ограничаването на иновативните лекарства. Аргументите на вносителите са, че в момента не са достатъчно ефективни механизмите за контрол на разходите за лекарствени продукти. Това не е сериозно и е проблем на администрацията, защото и в момента има реимбурсен списък, позитивна лекарствена листа и комисия по здравните технологии. Какво са направили през последните месеци, за да затегнат контрола?
С мораториума се спира възможността НЗОК да плаща на тежко болните хора, които имат нужда от иновативно лечение, след като други терапии са се оказали неефективни. Според управляващите никой няма да остане без лечение, но не може фискалният аргумент да е пред здравето на българите. Няма как това да се случи в нито една европейска държава.
- Една от идеите в концепцията за реформа на ТЕЛК е разделянето на експертизата на две. Хората с увреждания са притеснени, че така ще им се отнемат инвалидните пенсии, основателно ли е?
- Обещаната от "Обединените патриоти" ревизия на инвалидните пенсии е изключително обидна за хората с увреждания и накърнява достойнството им. Никой не каза как може да стане тази ревизия - за колко време, с какъв екип и по какъв начин. Върхът бе некоректното обещание с икономисаните пари от тази ревизия да се осъвременят всички пенсии. Няма го в бюджета, защото е невъзможно. Внесената концепция разбуни духовете съвсем основателно. Разделянето на две комисии притеснява много хората с увреждания, защото "хлябът и ножът" не трябва да бъдат в едни и същи ръце. Никой не е против контрола, включително и хората с увреждания, но категорично заявявам, че няма фалшиво решение на ТЕЛК. Може да има злоупотреба с документи. Никой не казва, че няма хора, които по некоректен начин са се възползвали от възможността да придобият експертно решение от ТЕЛК. Но ако някой има информация за фалшиви документи, има съответен състав в наказателния кодекс. Кацата с мед не бива да се замърсява с лъжица катран. Освен това се спекулира за броя на хората с увреждания у нас
Те са около 8-10% при 15-17% в Европа.
- А какво ще стане, ако Агенцията по заетостта не успее да намери работа на хората с увреждания, както е заложено?
- Трябва да има мултифункционални екипи, които да са ангажирани с тези проблеми, но най-важна е индивидуалната оценка на потребностите на човека с увреждания. Защото на него трябва да му се предложи подходяща работа - с достъп до работното място, адаптирана среда, подходящо работно време, гъвкави възможности за заетост. Другият подход е просто да запишем в Кодекса на труда, че 5 % от работните места трябва да са за хора с увреждания. Това не е работещо решение.
Важно е да се каже ясно и еднозначно на хората, че никой няма да им отнеме инвалидните пенсии. Ако човек с увреждане има остатъчна работоспособност, трябва да му се намери подходящо работно място, но доходът от труда да допълва пенсията. Не трябва да остава впечатлението, че някой ще премахне инвалидната пенсия. Хората трябва да са спокойни.
Дълго време чакахме концепцията за реформа на ТЕЛК и все още няма резултат от нея. Положителните неща са, че има идея да се оптимизира списъкът със заболявания, които дават право на ТЕЛК-ово решение.
- Но това не фигурира в дългоочакваната концепция.
- Да, очакваме ревизия на този списък.
(24 часа,05.12.2017 г.)

Хасан Адемов: "Бюджет 2018" е бюджет на пропуснатите възможности (видео)

Материята с несъстоятелността не е толкова лесна, но намерихме работещи текстове. В случаите на две неизплатени месечни заплати на 30% от работещите в дадено предприятие Главна инспекция по труда ще може в да поиска от съда да се обяви несъстоятелност. Това обаче ще е в сила от 1 юли, защото ГИТ не разполага с административен капацитет в момента. Това каза в "Денят започва" депутатът от ДПС д-р Хасан Адемов - председател на парламентарната комисия по труда, социалната и демографска политика.

Според него във възможностите на инспекцията е организационно и структурно да реши този проблем до 1 януари, но трудно ще се справи с финансовия ресурс. Именно отлагането от 6 месеца предизвика драматичната реакция на госпожа Манолова, уточни депутатът.

На въпрос защо опозицията не подкрепи бюджета Адемов заяви, че ДПС има сериозни възражения към него.

Увеличението на разходите е с близо 2,5 млрд. лв., но ние не смятаме, че те ще бъдат разходвани рационално. Твърдението, че се изливат пари в нереформирани сектори, е вярно, подчерта той.

По думите му много важно е, че е "пропусната възможността да има инвестиционни разходи", а именно инвестициите водят до траен растеж, до значително увеличаване на БВП и други.

От тази гледна точка ние смятаме, че това е бюджет на пропуснатите възможности, обобщи Адемов.

(БНТ, 04.12.2017)

 

Хасан Адемов: Вотът на недоверие се внася не само, за да се свали правителството, а за да се чуят и нашите аргументи (видео)

ДПС е самостоятелна партия и не може да бъде прикачвана към която и да е друга партия.  Има контактни групи  за водене на дебати и ние заявихме, че след приемането на бюджета ще се тръгне към вота на недоверие, заяви Хасан Адемов в предаването "Беновска пита". 

"Темата корупция звучи доста общо, но тя е патент на всички управляващи. За съжаление този механизъм за беше прехвърлен само към нас, за да можем да бъдем сочени с пръст.  Управляващото правителство ще бъде поставено под изпитание. Ние имаме решение на нашия централен съвет за демонтаж на управляващата коалиция.  Вотът на недоверие се внася не само, за да се свали правителството, а за да се чуят и нашите аргументи. Участието на националистите в управлението е чрез поканата на ГЕРБ, ние казваме, че тази управленска формула не е успешна и я няма никъде в ЕС",каза още той. 

"ГЕРБ си имат собствена стратегия. Те си купуват влияние, чрез 22 млн, вложени в малките населени места. Излиза, че Министерски съвет и премиерът мислят за малките региони, а останалите не. Няма как БСП и ДПС да бъдем събрани на едно място", категоричен беше Хасан Адемов. 

С най-висок резултат евродепутатът Илхан Кючюк бе преизбран за вицепрезидент на партията на европейските либерали


Председателят на Младежко ДПС получи подкрепата на 401 делегати на конгреса на АЛДЕ в Амстердам.

Евродепутатът от АЛДЕ / ДПС Илхан Кючюк бе преизбран за втори мандат като вицепрезидент на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) по време на 38-ия конгрес на партията, който се провежда в Амстердам, Холандия. Председателят на Младежко ДПС получи мащабна подкрепа от делегатите на конгреса и получи най-висок резултат.

„Преди две години в Будапеща ми бе гласувано доверие, което поех ангажимент да оправдая. Полученият втори мандат е изключително голямо признание, за което съм благодарен, но и голяма отговорност. Резултатът от гласувнето още веднъж доказва, че Движението за права и свободи е демократична и отговорна партия, която се ползва с голямо доверие в Европа. През тези две години ние положихме много усилия за разпространяването на либералните идеи в Югоизточна Европа и позиционирането на АЛДЕ партията като ключов фактор.”, заяви Илхан Кючюк.

“Днес, също както и тогава, сме изправени пред най-голямата криза на европейската идентичност. Възходът на либералите в Европа доказва, че нашата формула за единен, отворен и жизнен континент е абсолютно незаменима. Нашият либерален капацитет е неизчерпаем. Трябва да се гордеем с това, което постигнахме като истинска европейска политическа партия. От Германия до Македония либералните партии променят политическия пейзаж към по-добро. Не трябва обаче да спираме дотук. Изправени пред нови реалности и днес Европа се нуждае от реформи повече от всякога. За един по-проспериращ, по-свободен и по-интелигентен Съюз”, добави евродепутатът.

IMG 20171202 212955

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се застъпи за членството на България в Шенген пред холандския премиер Марк Руте

Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ се срещна и разговаря с холандския министър-председател Марк Руте, който е лидер на либералната партия на Холандия VVD. На срещата лидерите дискутираха важните за Европа и България теми, включително процеса за присъединяване на страната към Шенгенското пространство и отрицателните последици за България от участието на националистите във властта.

Пред Руте председателят на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че от 2011 година готовността на Българя за пълноправно участие в Шенгенското пространство има положителна оценка, както от Европейския парламент, така и от Европейската комисия. “България е напълно готова, сега остава само Съвета да направи постъпки към финализиране на процеса”, заяви Карадайъ.

„За съжаление България все още не показва убедителен и траен напредък по отношение на Механизма за сътрудничество и проверка“, отговори холандския премиер Марк Руте.

В разговора с тревога беше повдигнат и въпроса за предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС и участието на националисти във властта, в разрез с основните европейски ценности.

Холандските либерали от VVD и техният лидер Марк Руте, който е на чело на правителството на Холандия са домакини на 38-ия конгрес на АЛДЕ партията, който се провежда от 1 до 3 декември в Амстердам.

E8505C81 8AC6 47F2 A8B4 AC29B66F7FBC

ДПС с кандидатура за зам.-председател на АЛДЕ на 38-ия Конгрес на Алианса на либералите и демократите за Европа в Амстердам

 Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ оглавяви делегацията на ДПС , която участва в 38-ия Конгрес на АЛДЕ в Амстердам. В състава й са включени още  ръководителят на българската делегация в Групата на АЛДЕ в ЕП и зам.-председател на ДПС - Филиз Хюсменова, евродепутатите Неджми Али, Илхан Кючюк и Искра Михайлова, народните представители д-р Джевдет Чакъров и Имрен Мехмедова, члена на ЦОБ на ДПС и член на бюрото на ЛИБСЕН Станислав Анастасов и изпълнителния директор на фондация Либерална интеграция Биршен Ибрямова. Делегатите от ДПС ще вземат активно участие в работата на конгреса при обсъждане на приоритетните теми. 

Председателят на Младежко ДПС и евродепутат Илхан Кючюк е номиниран за втори мандат на позицията зам. председател на Алианска на либералите и демократите за Европа. 

На конгреса ще бъде проведен и избор на ново ръководство на партия АЛДЕ - предстои преизбиране на настоящият председател Ханс Ван Баален и избор на шестима заместник-председатели, които да оглавят партията.

Либералният конгрес събра 1500 европейски либерали и демократи, които ще дискутират по приоритетни за бъдещето на Европа теми като миграцията, укрепването на европейската сигурност и сътрудничество в областта на отбраната, предотвратяването на крайното радикално насилие и защитата на европейските либерални принципи.

Приветствие при откриването на Конгреса отправиха председателят на партия АЛДЕ, Ханс Ван Баален, както и изтъкнати лидери от либералното политическо семейство - Ксавие Бетел - министър - председател на Люксембург, и председателят на групата на АЛДЕ в Европейския Парламент Ги Верхофщат. 

59833E81 0DAD 488C 85D7 81573FF3C267 По време на конгреса делегацията на ДПС, водена от Мустафа Карадайъ се срещна със сър Греъм Уотсън, членовете на Бундестага Михаел Линк и Михаел Тойрер.

Областният председател на ДПС - София НИХАТ КАБИЛ В "СЕДМИЦАТА" ПО ДАРИК

Водещ:Председателят на софийската организация на Движението за права и свободи Нихат Кабил в „Седмицата” на „Дарик радио”. Здравейте, господин Кабил.
Нихат Кабил:Здравейте, господин Вълчев.
Водещ:Опишете бюджета за 2018 година от гледна точка на ДПС?
Нихат Кабил:От наша гледна точка това е първият бюджет, съставен от новата управляваща коалиция в третото правителство на ГЕРБ е отказ от реформи с един малък нюанс в момента. Поради това, че икономиката в ЕС, най-вече в Германия, е в ръст и нашата икономика също е в ръст, има около малко над 2 милиарда лева допълнително пари за разпределяне, но тези пари пак се разпределят в нереформирани сектори, като здравеопазване, образование, социалните системи и т.н.
Водещ:Общини.
Нихат Кабил:Общини също.
Водещ:С кметове от ДПС...
Нихат Кабил:Не само.
Водещ:...което възмути лидера на БСП Корнелия Нинова и каза – Давате им 22 милиона повече... Продължавате ли тази редица за неправилно дадени пари и до тези 22 милиона лева?
Нихат Кабил:Разбирам шеговития подтекст на въпроса ви, едва ли не „пари за мълчание”, да си мълчим, да си траем, да си кютаме, както се казва, но...
Водещ:Това беше идеята на Корнелия Нинова. Преди малко господин Свиленски, може би не чухте, внесе един друг нюанс. Каза, че хора от ДПС са му се оплаквали, че с тези пари ГЕРБ купувал по места вашите хора, а не партията. Да са благодарни на премиера, на финансовия министър, на управляващите и да не сте вие опозиция тука, а отдолу да сте подкопани?
Нихат Кабил:Ако в една подобна мисловна конструкция и теза се търси елемента на едно опитомяване, бих казал, че ДПС е последната българска съвременна системна партия, която би могла да бъде опитомена по този начин. Но, това, че нашите кметове са опитни и имат голяма, висока проектна готовност за реализация на тези средства, също е факт. Защото при разпределението на тези средства се гледа и съответната и проектна готовност.
Водещ:Какви ще са последствията, ако Конституционният съд приеме, че не може да се гласува един текст в закона на три четения, казва БСП, ГЕРБ твърди, че не са три? Но така или иначе какво ще стане с този бюджет, заради процедурната история?
Нихат Кабил:Нали съзнавате, че влизаме в полето на спекулациите, презумпираме някои неща дали ще станат, дали няма да станат. Но, ако...
Водещ:Точно ДПС повдигна въпроса за процедурата.
Нихат Кабил:...Но, ако Конституционният съд реши, че бюджетът трябва да се прегласува наново той ще се прегласува и аз мисля, че пак със същите гласове на коалицията, която управлява в момента плюс „Воля”, този бюджет пак ще мине, само че ще изпаднем малко в смешна ситуация, в началото на годината започвайки Европейско председателство отново да гласуваме бюджета.
Водещ:Въпросът е струва ли си губене на това политическо време при този ясен изход, който вие чертаете? Някой ще каже – хубаво, крайната цел беше Зограф да му се направи рухналото южно крило...
Нихат Кабил:Алтернативата каква е, да си затворим очите ли като опозиция? Като си затворим очите като опозиция значи влизаме в следната презумпция – идва силният, започва да те натиска по раменете - клякаш, продължава да натиска – сядаш, продължава да натиска – лягаш, и какво става после?
Водещ:Ще участва ли ДПС в лидерската среща за ревизия на прехода
Нихат Кабил:Аз имам мое, лично, малко по-различно мнение по отношение на лидерските срещи и ако ми позволите ще я разгърна. Аз мисля, че лидерски срещи трябва да се правят не за това да видим в миналото кой какво е правил, при положение, че правният инструментариум съществува за това, за да си направим пиар, или да сатанизираме или стигматизираме някой, да го сочим с пръст – ето, видите ли един от виновниците към обикновените хора за неслучилия се преход и т.н. Не, за мен лидерската среща трябва да бъде каква е визията на всяка политическа сила, говоря за системните партии най-вече, на хоризонт минимум 20-30, 2030 година. Аз разбирам, ще кажете, 2030 година кога...? 2030 година, господин Вълчев, е след 12 години. За 12 години, вземайки властта през 1933 година Адолф Хитлер обърна света с краката нагоре, милиони хора загинаха. 12 години е нищожно време, за да се чертаят едни хоризонти. Освен това, хайде да погледнем 12 години назад – 2005 година управлява Тройната коалиция начело със Сергей Станишев – не беше ли вчера? Ето така ще минат тези години, а ние нямаме визията за това каква страна, каква държава, какво общество, каква икономика да имаме на този хоризонт минимум и оттатък него. Ето това си струва да бъде един стойностен, задълбочен лидерски дебат.
Водещ:Според вас трябва ли да отпадне давността за престъпления в приватизацията? БСП го разширява с концесиите, с обществените поръчки.
Нихат Кабил:Имам чувството, че тука става въпрос за една много сериозна пиар заигравка от всички страни. Какво значи престъпление в приватизацията? Хайде да попитаме тогава правоохранителните органи какво са правили, спали ли са, дремели ли са, когато пред очите им са ставали в кавички, както вие казвате, престъпления. Първо трябва да се дефинира кое е престъпление, което е направено...
Водещ:То си е дефинирано в Наказателния кодекс, въпросът...
Нихат Кабил:Добре, тогава защо механизмът на Наказателния кодекс не се използва в тези случаи, а ние трябва да променяме конституцията?
Водещ:Защото вече не можело, защото била изтекла давността, сега стои въпроса, ако махнеш давността за приватизацията, а за убийците давността няма ли да я махнеш също?
Нихат Кабил:Разбира се, ето логиката...
Водещ:Като ще се обсъжда...20 години е, ако си убил двама – 35 години. Но то, ако си убил двама-трима души не трябва ли да махнеш давността и да не е 35 години?
Нихат Кабил:Ето същата логика, по същата логика разсъждаваме. Аз мисля, че даже тази давност да бъде вдигната за така наречените престъпления на приватизацията, аз мисля, че от това нещо освен един грандиозен пиарски кьорфишек, който ще отклони пак вниманието на обществото в друга посока, ние ще изпуснем темпо ритъма на това, което пред държавата ни, пред обществото, региона и Европа и света са...в момента.
Водещ:Добре де, но вие в момента застъпвате точно обратната теза, която официално обяви ДПС. ДПС каза, че се разписва, да пада давността за приватизацията.
Нихат Кабил:Да, да пада, какъв е проблемът?
Водещ:Като падне, аз ви питам – а за убийците да не падне ли? Защото вие ще разпишете за приватизацията, вие сега са развихте една теза, която е с обратна логика, на тази, която обяви официално движението за давността, че да пипаш давността за едни престъпления това влече цялата система на наказателното право?
Нихат Кабил:Въпрос на обсъждане, въпрос на вземане на решения, търсене на най-добрия изход от тази ситуация...
Водещ:Защото като падне давността то няма как със задна дата да пада, ако на някой му е изтекла давност за престъпления, не може да му кажеш – възобновяваме ти. Законите действат занапред... Ако някой днес приватизира нещо тогава няма да има давност и като го намерят след сто години, ако е жив тогава пак ще го съдят, но това е различно. Вие казахте, че е пиар това... ДПС го предлага също, не предлага, а подкрепя.
Нихат Кабил:Подкрепяме го, да, защото ние не виждаме някакво противоречие в това. Добре, някой издига тезата, че приватизацията в България била, да кажем престъпна. Ама сега тука възниква въпросът – коя приватизация? На кой сектор, цялата приватизация ли, целият ли период, от който е започнала – и масовата, и касовата, и ремедейската и т.н., цялата ли приватизация?
Водещ:А тези западни фирми, които са купили в България, тоест и те в резултат на престъпление ли, които директно купиха от касова приватизация в България, сериозни фирми...
Нихат Кабил:Вижте в какви юридически и от всякакъв характер дебри влизаме с това нещо?
Водещ:Аз затова се учудвам, че ДПС го подкрепяте, ако имате тезите, които вие развихте, или само заради пиара, да не ви нарочат, че сте против?
Нихат Кабил:Абсолютно. Добре, хайде, хубаво, ще се вдигне давността, отново ще се разследват сделките. И какво ще произлезе от това нещо, с обратна дата ще се вземе решение, че примерно чуждестранният инвеститор, примерно да кажем... хайде, няма да давам примери, но някакво крупно предприятие, структуроопределящо към този момент е директно закупено от международен концерн, имаме такива предприятия в България и сега се установява, че там в самите процедури и т.н. има някакъв порок да кажем. И какво сега, обратно ще върнем в началото процеса ли? На този инвеститор ще му кажем – хайде ходи си, защото предприятието...
Водещ:...защото си придобил нещо в резултат на престъпление... Има тука правни механизми, да се поставя въпроса, ако някой е взел нещо в резултат на престъпление да го връща.
Нихат Кабил:Не знам тука, не съм юрист, още повече по конституционно право, търговско и друго право, но според мен там ще се навлязат в някои дебри, от които не знам как ще се излезе после. Но, лично мен не ме напуска усещането, че тука целта е малко по-различна.
Водещ:Пиар?
Нихат Кабил:Най-вероятно.
Водещ:Но и вие се включихте?
Нихат Кабил:Нямаме нищо напротив.
Водещ:ДПС „за” или „против” е за закон за връщане имотите на царя?
Нихат Кабил:Такъв закон има ли...
Водещ:Да се прави?
Нихат Кабил:...отделен закон? Да се прави?
Водещ:Да се прави нов закон. Конституционният съд има решение... че трябва да се реши така.
Нихат Кабил:Аз мисля, че ние имаме достатъчно добри действащи в момента закони, които в исторически план са се развивали и са се обогатявали съобразно обществените взаимоотношения за възстановяването на собствеността и въвеждането във владение. Не знам кое отново слага на масата проблемът за отделен закон за възстановяване имотите на царското семейство.
Водещ:А според вас дали има връзка това със Саудитска Арабия, включването на Симеон Сакскобургготски, които намират доста хора тази връзка...
Нихат Кабил:Не бих искал да спекулирам...
Водещ:...и че той помага сега на правителството, че да си вземе имотите. Това е общо взето интерпретацията. Тя дори в карикатурен вид вече разказаха. В тази карикатура Комарнитски го рисува яхнал Бойко Борисов с едно копие... тоест, Бойко Борисов е яхнал царя, държи едно копие, отпред пише – „Царски имоти”.
Нихат Кабил:Ако в това, което казвате има и капка истина е много примитивно, много елементарно.
Водещ:Вие участвахте в коалиция, в която участваше политическата сила на Симеон Сакскобургготски?
Нихат Кабил:Сега, факт е, че персоната Симеон Сакскобургготски е в някаква и то в доста голяма степен и капитал на нашата държава. Вижте с контактите, които има и помощта, която оказва, защото все пак той е последният монарх на Царство България...
Водещ:Да, но не е некоректно да не бъде наричан и цар, защото е бил цар.
Нихат Кабил:Бил е. Отива с правителствената делегация в една от най-, бих казал в днешния свят, абсолютните монархии, това е Саудитска Арабия. Това също е някакъв знак, но зад този знак да се търсят подобни развития, които преди малко оформихте въпроса си, аз мисля, че е много елементарно.
Водещ:Като стана дума за Саудитска Арабия Метин Казах, един от изявените функционери на ДПС...
Нихат Кабил:Мой приятел...
Водещ:...е посланик на България в Катар.
Нихат Кабил:Да, и то добър посланик.
Водещ:Катар е в много тежък конфликт в момента със Саудитска Арабия. Как гледа ДПС на отваряне на посолство на България в Саудитска Арабия, с която Катар е в обтегнати отношения?
Нихат Кабил:Не виждаме проблем в това да се отвори посолство в Саудитска Арабия, още повече когато има двустранно волеизявление за това. Това, че Катар към този момент имат трудности в региона...
Водещ:Там няма ли да навреди на България отличните отношения с Катар, които има в момента и изведнъж..., както мнозина видяха в тези виражи над Иран и други знаци. Иранците и персите не са в много добри отношения, да кажем направо са в лоши отношения със Саудитска Арабия. Това, че този самолет нашия не е прелетял над Иран си има знак, каквито и технически обяснения да се дават. Друг е въпросът защо въобще сме тръгнали през там да летим?
Нихат Кабил:Това наистина е другият въпрос, защото за мен другия маршрут би бил по-резонен – над Гърция – Турция – Средиземно море – Израел - Йордания и направо в Саудитска Арабия.
Водещ:То пари ще се спестят даже май така, като по-пряко...
Нихат Кабил:Проблемите в двустранните взаимоотношения между Иран и Саудитска Арабия към днешна дата да много тежки. В Йемен се води много тежка гражданска война, опозиционни сили, подкрепяни от Иран срещу официалните власти, разбира се подкрепяни от Саудитска Арабия с финансови средства, с оръжие, с боеприпаси и т.н. това е една от кървящите рани в момента в Близкия Изток. Но, връщайки се на темата, аз ме мисля, че това, че ние имаме посолство в Доха и посланик е господин Метин Казах, би оказало някакво негативно влияние върху това ние да направим посолство и в Рияд.
Водещ:То обратното ви питах, дали ако направим посолство в Рияд, това няма да навреди на отношения с Катар?
Нихат Кабил:Мисля, че няма да навреди.
Водещ:Онези да се разсърдят, да кажат – нали правихме толкова бизнес... Те даваха едни милиони тука за агнета... То агнетата май не ги... и върнахме парите.
Нихат Кабил:Ние за международна дипломация малко разсъждаваме от гледна точка на нашата политическа реалност, много бързо се разсърдим и в стил „на ти куклите дай ми парцалките”. В международната дипломация интересите са много големи, балансите се съблюдават на регионалните, на световните сили, а това, че държавата ни прави усилия в посока на създаване още по-близки взаимоотношения с една от най-богатите, да не кажа най-богатата държава в района е похвално. Но, аз тука си задавам другият въпрос. Ето, например Доналд Тръмп също отиде и изигра танц със саби, но се върна в Щатите с контракти за над 350 милиарда долара, а ние, нашата делегация се върна с едни споразумения. И е много важно от тук нататък как тези споразумения ще влязат в действия и как тези споразумения в края на краищата ще се материализират. Защото, връщайки анонса, който направихте за Катар, наистина беше време, второто правителство на господин Борисов, в което Катар като че ли..., всички гледаха на Катар като на едва ли не близкоизточната порта, през която ние ще влезем и ще заемем едно много сериозно място в търговията, в бизнеса и оттам ще дойдат едни мащабни инвестиции. Да, подписаха се споразумения, Катар искаха мащабен износ на агнета от България 200 милиона долара заделиха. Стояха парите, доколкото аз знам, не съм толкова вещ в тези неща, но стояха мисля, че една година в БНБ и след това, понеже нито едно агне не замина, българско, за Катар и се върнаха обратно.
Водещ:Това защо стана, нали уж...вие пък и нали в този сектор бяхте министър... Агнета ли нямаме?
Нихат Кабил:Агнета имаме, но не може да се направи съответната, според мен съответната структура и подход и начин, по който да се работи. Защото...
Водещ:Е то, какво трябва, за една такава сделка трябват пари, парите били тука и едни агнета..., кораб ли, с какво да ги караме, може с товарни самолети и ги закараш. Какво друго трябва?
Нихат Кабил:Тука няма да мога да цитирам точно кой беше този преподавател, който преподавайки на студентите, когато става въпрос за Британия, лекцията за Британия, влизал в аудиторията, пише на дъската „Дами и господа, Британия е остров” – и си заминавал, за да може да разсъждават студентите върху темата. Аз бих, този момент бих го обърнал малко по-другояче по отношение на тези страни, особено от района на Персийския залив, без Иран, разбира се. „Дами и господа, това са монархии...” Ние сме република, там бизнесът е частен, но колкото е частен, толкова е държавен. И тези държави, монархии, искат да правят бизнес със съответните държави. Защо големите международни концерни успяват там, в тези държави – търгуват, инвестират, произвеждат, продават? Защото големите концерни са само по себе си държава. Това е моят отговор на този въпрос и затова не искам да съм лош пророк, но мисля, че от това посещение в Саудитска Арабия ние ще си останем само с подписаните споразумения. Дай Боже нещо в тази посока да се случи, защото всички икономически, търговски и всякакви субекти от света правят възможното и невъзможното да стъпят на тези пазари, да партнират с тези държави, защото наистина там средствата са мащабни, и инвестиционни, и всякакви.
Водещ:Всякакъв вот на недоверие ли срещу правителството ще подкрепи ДПС, внесен от БСП, или има тема, която сега ще кажете – по тази тема ние няма да подкрепим вот на недоверие?
Нихат Кабил:Аз не мога да ангажирам ръководството, още повече парламентарната група на партията ни, по отношение на предстоящия вот. Ние анонсирахме, че ще подкрепим вот на недоверие към правителството и изразихме нашите аргументи за това. Но, тепърва предстоят разговорите точно да се формулира за какво ще бъде искан вот
Водещ:Общинската структура на ДПС в Хитрино напуска партията. 26 от 27-те членове на общинското партийно ръководство са подписали декларация по този въпрос, представен от един от кметовете. Това идва, след като ДПС изключи общинският кмет на Хитрино Нуридин Исмаил, това стана мисля, че, през юни с аргумента – липса на прозрачност на изпълнение на решение на ДПС, липса на информация за изразходваните средства за възстановяване на Хитрино след земетресението там.
Нихат Кабил:Нормално е, толкова години партиен деятел в този район, въпросният господин, толкова мандати, мисля че три, ако не ме лъже паметта, кмет, да си е създал група на свои привърженици и сега тези привърженици тръгват с него. Моята прогноза е, че най-вероятно ще се влеят в ГЕРБ.
Водещ:Миналата събота не успяхте да участвате в дебата тук по различни актуални тогава теми, заради букет „България в усмивките и културите на етносите и толерантността” – конкурс, който за четвърти път прави ДПС под патронажа на Ахмед Доган. За какво е този конкурс?
Нихат Кабил:Това е един национален конкурс, който се провежда на етапи, общински етапи, областни етапи и национален конкурс, като разбира се първенците си получават съответните лауреатски премии. Миналата събота проведохме областния, в София-град, досега в подобен мащаб и по подобен начин не е провеждан областния конкурс. Имаше представители в две възрастови групи - до 18 години и от 18 до 35, имаше изпълнения на самодейни оперни певци, професионалисти също. Младежи от Музикалното училище „Любомир Пипков” изпълниха произведения на Моцарт, класическа музика, имаше вокални изпълнения, инструментални изпълнения. Имаше групи и читалища, които представиха елементи на ромската култура. Идеята на тази инициатива е ние да събираме на едно място и да показваме, разбира се под формата на конкурс, на конкуренция, богатството на културата на различните етнически общности в страната и по този начин да задаваме в младото поколение отношение към приемане и възприемане на различния, който живее в съседство с нас.
Водещ:Нихат Кабил, лидерът на софийската организация на ДПС в „Седмицата” на „Дарик радио”.

Йордан Цонев: Националистите нямат място във властта е нашата теза

ГЕРБ имат своя стратегия по отношение на смесените райони, като завземат електората там чрез отпускане на средства. Това заяви в студиото на „Денят започва“ Йордан Цонев от ДПС, член на бюджетната комисия към Народното събрание. Той допълни, че друга част от стратегията на управляващите е да „мачкат“ чрез държавната машина, като заяви, че следващата седмица ДПС ще извади конкретни данни за такива случаи.

Той заяви, че в Парламента е настанало объркване от предложението на БСП да се финансират два български храма, но обвини управляващите, че са тръгнали по „пътя на деструкцията“. Цонев заяви, че европейските либерали дават ясен знак на България, че не са съгласни в управлението да участват „националисти“.

Йордан Цонев заяви, че стратегия на ГЕРБ е да дават пари на общини със смесено население, където ДПС традиционно е първа политическа сила, за да отнемат от електората ѝ. Той оцени тази тенденция като по-добрата част от стратегията, защото лошата включва „мачкане“ чред държавната машина.

Йордан Цонев, ДПС:Имаме стотици оплаквания от наши симпатизанти как горските, назначение от ГЕРБ, не им дават дърва с партиен мотив. Ще изнесем тези данни другата седмица. Винаги е имало такава лоша практика, но ГЕРБ надминаха всички в това отношение.

Той допълни, че е порочна практика парите за смесените райони да се разпределят с постановления, а не с бюджета, както е редно.

Йордан Цонев отбеляза, че при гласуването на бюджета е била обяснена процедурата на ГЕРБ.

Йордан Цонев, ДПС: Бюджетът е особен закон с особена структура, защото като прегласуваш чл. 1 с приходи и разходи, всяко изменение на текста задължава да поправиш и други текстове. Едно от предложенията на БСП беше прието и ГЕРБ изпаднаха в ступор. Обяснихме им, че няма нищо страшно. Практиката е гласуването на члена да се отложи за края, да се свика заседание на бюджетната комисия и да се поправят необходимите текстове.

Йордан Цонев отбеляза, че ДПС не е в съглашение с управляващите, макар че е винаги готово да се коалира със системните партии. Той направи ясното разграничение, че ДПС никога няма да управлява с „националистки партии“, като визира Обединените патриоти.

Той отбеляза, че групата на Обединените патриоти използва езика на омразата не като спор в Народното събрание, а като реторика на етническа и религиозна сегрегация. Той допълни, че част от тях призовават за прекрояване на държавните граници, което е в разрез с идеите на Обединена Европа.

Той отбеляза, че ДПС намира повод за вот на недоверие във всяка една област.

Йордан Цонев, ДПС: Основният дефект на бюджета е, че с парите не се започват реформите в секторите, където българското общество се задъхва - здравеопазване, образование, отбрана и сигурност.

Йордан Цонев коментира бюджета в качеството си на член на бюджетната комисия към НС, но той е също така и богослов. Той похвали решението на Българската православна църква да започне процес към признаването на Македонската църква като точно.

Йордан Цонев, ДПС: Отдавам пастирски поздрав за решението. Църквите се управляват по строги канони и това няма да е акт, а процес.

(БНТ,01.12.2017 г.)

Делегация на ДПС водена от председателя Мустафа Карадайъ е в Амстердам, Холандия за заседание на съвета и конгрес на АЛДЕ партия

Днес делегация на ДПС водена от председателя Мустафа Карадайъ участва в заседание на Съветa на АЛДЕ. ДПС подкрепи приемането на няколко либерални партии от Балканите в либералното семейство, като либералите от Македония придобиха пълноправно членство, а две нови партии от Хърватска и една от Босна и Херцеговина бяха приети за асоциирани членки.

Съветът разгледа и след сериозни дебати прие процедурата за издигане на топ-кандидат на АЛДЕ за предстоящите Европейски избори през 2019 г., както и работна група, която да изготви съответната предизборна програма.

Съветът обяви официално, че следващото заседание на либералите на върха ще се проведе в София, България като домакин на срещата ще бъде Движението за права и свободи. В заседанието днес освен председателят на ДПС Мустафа Карадайъ участваха и евродепутатът и вицепрезидент на АЛДЕ Илхан Кючюк и членовете на ЦОБ д-р Джевдет Чакъров и Станислав Анастасов.

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност