glasuvay13


Декларация на председателя на ДПС Мустафа Карадайъ от името на ПГ

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

По повод 28 години от изявлението на Тодор Живков по БНТ и БНР на 29 май 1989 г. Движение за права и свободи заявява следното:

На 29 май 1989 г. държавното ръководство в лицето на комунистическата партия в България обяви масовото изселване на български турци и мюсюлмани и даде начало на силово депортиране, останало известно като „Голямата екскурзия“. Повече от 360 000 души са принудени набързо да изоставят домовете си, имуществото си и да потърсят убежище в съседна Турция и в Европа.

Още в самото начало насилственото преименуване като един античовешки акт предизвиква вътрешната съпротива на всички засегнати и тази съпротива в някои случаи и на места получава външни проявления и прераства в открити демонстрации, бунтове и сблъсъци. Този процес на отпор има своето начало далеч в миналото, но мнозина от нас сме свидетели на събитията през 70-те години на миналия век и помним периода 1970-73 г., 75-76 г. с бунтовете и демонстрациите и свидните жертви в областите Благоевград, Смолян и Пазарджик.

При насилствената смяна на имената в края на 1984 г. и януари 1985 има десетки загинали, стотици са бити и задържани, а повече от 500 души са изпратени в лагера в Белене.

За периода декември 1984 до февруари 1985 г., са сменени личните документи на над 800 000 души. Сменени са имената на покойници, на места са унищожени мюсюлманските гробища. 

След 1985 г. съпротивата добива организирани форми главно в Североизточна България и тя има значителна роля за оформянето на открито гражданско противопоставяне на комунистическия режим в последните му години.

През м. май 1989 г., независимо че организаторите начело с г-н Ахмед Доган се намират в затворите, успяват да организират масови митинги, гладни стачки, протести, които заливат цяла Североизточна България и най-масовите са в областите Шумен, Варна, Разград, Добрич, Силистра, Търговище и Русе.

Срещу демонстрантите са хвърлени въоръжени сили, на много места се стига до сблъсъци, има загинали, стотици са ранени.

Майските събития от 1989 г. пряко кореспондират със събития, свързани с оформянето на открито гражданско противопоставяне на комунистическия режим в последните му години, и падането на тоталитарния режим на 10 ноември 1989 г. Повечето от формиращите се дисидентски групи се обявяват срещу „възродителния процес“.

Исканията и на тези организации и техните членове за гарантиране на малцинствените права в България получават гласност основно чрез изявления в западни радиостанции.

С масовите протести през месец май 1989 г. се слага началото на края на т.н. възродителен процес, с което и началото на края на тоталитарния режим в България.

Така решението на ЦК на БКП за изпълнение на програма за насилствена смяна на имената на българските турци и мюсюлмани претърпява своя категоричен неуспех. Тази програма, останала в историята като „възродителен процес“, при който на повече от 1 млн. мюсюлмани принудително са сменени имената, включително на починалите, който процес забранява език, религиозни традиции и общностни ритуали и цели подмяна на идентичността, със своята античовешка същност катализира протестните актове и движения на българските турци и мюсюлмани и на всички демократично мислещи хора в страната.

Предупрежденията на Тодор Живков (видно от протокол от м. юни 1989), че ако някой разчита, че у нас ще дойде друго ръководство, което би променило политиката на България, то жестоко се заблуждава не се сбъдват...

В международен аспект събитията в България имат връзка и с конференцията на Съвещанието по сигурност и сътрудничество в Европа, посветено на проблемите на човешките права и свободното движение на хора през границите, проведено в Париж от 30 май до 23 юни 1989 г. Както на тази конференция, особено на конференцията по човешките измерения в Копенхаген от 5 до 29 юни 1990 г. е подчертано, че спазването на правата и свободите е в основата на демокрацията.

За всичко това обществото знае много малко. За престъпленията няма наказани.

Посочените процеси са в основата за създаването на ДПС от д-р Ахмед Доган и вече 27 години ДПС води последователна политика за утвърждаване на демокрацията в нашата Родина, за защита на основните права и свободи на всички български граждани, за справедливост, за сигурност и стабилност в страната, в Европа и в света.

Ние от ДПС за пореден път заявяваме искане събитията, свързани с т.н. възродителен процес, с Майските събития и събитията от м. декември 1989 г., да получат своята историческа оценка.

За пореден път поставяме искане крайни национализми и радикализми категорично да бъдат осъдени и да нямат място във властта. Независимо от нашите предупреждения, днес място във властта имат тези, които в програмата си обещават разбиване на капсулирането на циганските гета и турскоговорящите региони... Да се подпомага доброволното ограничаване на раждаемостта (за тези региони) чрез безплатно предлагане на противозачатъчни средства и гинекологична помощ» (това звучи като химическа стерилизация – прилагана от Хитлер спрямо славянските народи). Държавата трябва да осигури бързо приобщаване за всеки, който полага усилия за това (т.е. – стерилизация на малцинствата)». Освен това – да се създават изолирани селища за нежелаещите подобно приобщаване (чрез стерилизация), като «горепосочените селища могат да бъдат превърнати в туристическа атракция» – за чистите расово. Под тези обещания седи подписът на сегашния председател на Съвета по етнически и демографски въпроси - цинизъм.

Във властта са лица, които извършиха атака по време на молитва, които призовават държавата да защитава яростна съпротива на граждани срещу религиозни свободи, лица с нацистки поздрав... с шеговито обяснение на горепосочения, че даже и той лично си правел такива майтапчийски снимки в Бухенвалд... Пред труповете на милиони евреи, демократи, роми, социалисти... Цинично и брутално.

При този дефицит на държавническа политика и национално отговорно поведение сред управляващите, ДПС последователно провежда своята политика и е твърдо за запазване на етническия мир, за създаване на стабилност в региона и страната, за сигурност на гражданите, за спазването на правата и свободите на всички български граждани, за справяне с бедността и демографската катастрофа.

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,

Ние, от ДПС, искаме стабилност. На държавата, а не на властта. Искаме сигурност. За всички български граждани, а не на отряд шегобийци.

Искаме демократично управление на страната. А не имитация и зле прикривана жажда за власт и привилегии.

Искаме днес да осъждаме недопустими проявления на една античовешка идеология. Не да чакаме историята да го направи.

Искаме върховенство на закона. А не бандитски прояви.

Блъскаха възрастна жена на границата преди изборите. Това показаха телевизионни репортажи. Не е била само възрастната жена. Няколко души били „избутали“ хора от цял автобус. „Аз се гордея с това, което направихме“, заявява главният герой по-късно.

Това в правова демократична държава е недопустимо.

Тези лица нямат място във властта.

Да се използва демокрацията като параван за същинските намерения е опасно начинание.

Да се злоупотребява с името на народа е опасно начинание. Това увеличава и без това големия дефицит на справедливост, руши доверието в демокрацията и в демократичните институции, реставрира тъмни политически процеси.

УВАЖАЕМИ Г-Н ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

Днес управляващите имат важната задача да се преборят с основните страхове на българските граждани за сигурността, да премахнат усещането за ярка несправедливост.

Всички сме призвани да работим за да постигнем онази нормалност, при която правата и свободите, справедливостта и солидарността са основни ценности, другостта и различието е национално богатство. Всичко друго е връщане назад, жив популизъм, път към национално предателство.

Всичко друго е отказ от така необходимите реформи, условие за постигане на горните цели. И в контекста на необходимите реформи за Европейския съюз, чието председателство ще поеме България.

Нека в ден като днешния си дадем сметка, че историята може и да се повтаря.

Нека от миналото да се извлекат верните уроци за бъдещето, за да имаме общо европейско бъдеще.

Благодаря за вниманието.

д-р Нигяр Джафер: ДПС ще подкрепи демонополизация на НЗОК

Демонополизацията на здравната каса, както и въвеждането на единна интегрирана информационна система са двете мерки, които биха довели до по-добър контрол в здравната система и до по-добри резултати както за пациенти, така и за хората, които работят в здравната система. Това каза от зам.-председателят на НС и депутат от ДПС д-р Нигяр Джафер пред БГНЕС.
В Приоритети за управление (2017- 2021) в частта за здравеопазване, сегашните управляващи записаха и започване на поетапна демонополизация на Националната здравноосигурителна каса.
Нигяр Джафер подчерта, че с колегите й установили, че частта за здравеопазване в програмата на правителството съвпада с това, което те пишат от 10 години. „Ако в политиката имаше плагиатство със сигурност управляващата коалиция трябваше да понесе някакви санкции, но напротив, ние сме доволни от това, че те дума по дума са написали това, което ние пишем от 10 години, дори със същите словосъчетания и думи”, каза Джафер, която е и член на здравната комисия в НС.
„Демонополизацията на Здравната каса, както и въвеждането на единна интегрирана информационна система са двете мерки, които биха довели до по-добър контрол в здравната система и до по-добри резултати както за пациенти, така и за хората, които работят в здравната система. Като червена нишка през всички политики в здравеопазването трябва да минава профилактиката и скринингът. България продължава да отделя изключително малко средства за профилактика и скрининг, но отделя стотици милиони за скъпоструващо късно и болезнено лечение. Това категорично трябва да се промени”, заяви тя. Според нея е необходима логистична подкрепа за спешната помощ, да се търси алтернатива за преодоляване на диспропорциите на територията на страната, защото в момента не можем да говорим за равен достъп до здравеопазване.
„Ние вече заявихме, че за нас не е важно да има стабилност на това правителство, а да има стабилност в страната. Не подкрепяме това правителство, заради участието на фашистки елементи в него, но заявихме много категорично, че бихме подкрепили политики и идеи, които са в нашата предизборна платформа. Категорично отново потвърждавам, че демонополизацията на здравната каса например, изграждането на електронно здравеопазване с единна информационна система, с всички атрибути на електронно здравеопазване, ние бихме подкрепили”, заяви депутатът.
Нигяр Джафер призна, че до този момент не е разгадала какво имат предвид под „поетапна"демонополизация. „Това ме притеснява, но мисля, че в едни следващи разговори и дискусии с колегите от управляващата коалиция, надявам се това да бъде в здравна комисия, да се изясни какво смятат да правят. Крайният резултат трябва да бъде избор на каси от страна на пациентите, както и на лечебните заведения”, заяви тя и отново подчерта, че моделът, който е заложен в България с една монополна каса, генерира дефицит.
На въпрос за очакванията й за сегашното управление и дали то ще си позволи по-резки стъпки, след управлението на МЗ от Петър Москов, Джафер посочи и че в момента в здравеопазването цари една пълна нормативна вакханалия. „Административният съд отмени голяма част от нормативните актове, други са в етап на разглеждане и очакваме отмяната им. Доколкото познаваме стилa на ГЕРБ и грешките, които допуснаха при предишните си управления, няма да има резки движения, няма да има никакви изненади. Очаквам стъпките да бъдат много предпазливи, т.е. не очакваме нищо”, каза тя. /БГНЕСДемонополизацията на здравната каса, както и въвеждането на единна интегрирана информационна система са двете мерки, които биха довели до по-добър контрол в здравната система и до по-добри резултати както за пациенти, така и за хората, които работят в здравната система. Това каза от зам.-председателят на НС и депутат от ДПС д-р Нигяр Джафер пред БГНЕС.
В Приоритети за управление (2017- 2021) в частта за здравеопазване, сегашните управляващи записаха и започване на поетапна демонополизация на Националната здравноосигурителна каса.
Нигяр Джафер подчерта, че с колегите й установили, че частта за здравеопазване в програмата на правителството съвпада с това, което те пишат от 10 години. „Ако в политиката имаше плагиатство със сигурност управляващата коалиция трябваше да понесе някакви санкции, но напротив, ние сме доволни от това, че те дума по дума са написали това, което ние пишем от 10 години, дори със същите словосъчетания и думи”, каза Джафер, която е и член на здравната комисия в НС.
„Демонополизацията на Здравната каса, както и въвеждането на единна интегрирана информационна система са двете мерки, които биха довели до по-добър контрол в здравната система и до по-добри резултати както за пациенти, така и за хората, които работят в здравната система. Като червена нишка през всички политики в здравеопазването трябва да минава профилактиката и скринингът. България продължава да отделя изключително малко средства за профилактика и скрининг, но отделя стотици милиони за скъпоструващо късно и болезнено лечение. Това категорично трябва да се промени”, заяви тя. Според нея е необходима логистична подкрепа за спешната помощ, да се търси алтернатива за преодоляване на диспропорциите на територията на страната, защото в момента не можем да говорим за равен достъп до здравеопазване.
„Ние вече заявихме, че за нас не е важно да има стабилност на това правителство, а да има стабилност в страната. Не подкрепяме това правителство, заради участието на фашистки елементи в него, но заявихме много категорично, че бихме подкрепили политики и идеи, които са в нашата предизборна платформа. Категорично отново потвърждавам, че демонополизацията на здравната каса например, изграждането на електронно здравеопазване с единна информационна система, с всички атрибути на електронно здравеопазване, ние бихме подкрепили”, заяви депутатът.
Нигяр Джафер призна, че до този момент не е разгадала какво имат предвид под „поетапна"демонополизация. „Това ме притеснява, но мисля, че в едни следващи разговори и дискусии с колегите от управляващата коалиция, надявам се това да бъде в здравна комисия, да се изясни какво смятат да правят. Крайният резултат трябва да бъде избор на каси от страна на пациентите, както и на лечебните заведения”, заяви тя и отново подчерта, че моделът, който е заложен в България с една монополна каса, генерира дефицит.
На въпрос за очакванията й за сегашното управление и дали то ще си позволи по-резки стъпки, след управлението на МЗ от Петър Москов, Джафер посочи и че в момента в здравеопазването цари една пълна нормативна вакханалия. „Административният съд отмени голяма част от нормативните актове, други са в етап на разглеждане и очакваме отмяната им. Доколкото познаваме стилa на ГЕРБ и грешките, които допуснаха при предишните си управления, няма да има резки движения, няма да има никакви изненади. Очаквам стъпките да бъдат много предпазливи, т.е. не очакваме нищо”, каза тя.

БГНЕС,30.05.2017

Либералният интернационал изрази дълбоко притеснение за участието на ксенофобски и екстремистки партии в българското правителство

На заключителната сесия на Конгреса на Либералния интернационал, който се проведе от 18 до 21 май в Андора и на който депутатът от ДПС д-р Джевдет Чакъров бе избран отново за вицепрезидент и член на Бюрото на международната организация, след дискусия с делегатите на генералната асамблея на Либералния интернационал президентът д-р Жули Миновес-Трикел заяви президентската позиция по отношение на последните събития в България (а също и в Тайван и в Чечня).

Позиция на Либералния интернационал:

Либералният интернационал на среща на генералната си конгресна асамблея се присъединява към позицията на партията си членка Движение за права и свободи (ДПС) и изразява дълбоко притеснение за участието на ксенофобски и екстремистки партии в българското правителство. Още през април Бюрото на Либералния интернационал призова демократичните сили в България да отхвърлят коалиция с крайнодесни политически сили. Неприемливо е премирът г-н Борисов и неговият вицепремиер от популистката дясна коалиция „Обединени Патриоти” г-н Валери Симеонов да омаловажат отблъскваща снимка с нацистки поздрав на когото и да е, а още по-малко на високопоставен коалиционен политик.

Ние, либералите вярваме, че загубата на човешки живот и ужасите на нацизма не са и не могат да бъдат третирани като „шега” и призоваваме всички политически семейства да осъдят това поведение. Либералният интернационал подчертава, че политическата ситуация в България трябва да бъде сериозно наблюдавана за да се избегне изпадането на страната в политическа нестабилност заради провокативна и ксенофобска реторика.

България ще председателства ЕС през 2018 година, като ще поеме отговорността от името на обединението на демократичните нации да насърчава демокрацията, човешките права, свободата и толерантността, както в рамките на Съюза, така и извън него. Ние не можем да правим компромиси с тези принципи. Либералният интернационал очаква България да бъде пример за стабилност и демокрация в Югоизточна Европа като демонстрира, че членството в ЕС се базира на толерантност, интеграция и върховенството на закона. В заключение ние изразяваме нашата увереност, че държавата трябва да бъде управлявана от политически партии, които споделят основополагащите принципи на демокрацията.

А ето и текст на резолюция за България на Конгреса на Либералния интернационал

Конгресът изразява сериозна загриженост за новосформираното правителство на г-н Бойко Борисов с Обединените патриоти. Коалиция с открито националистична, ксенофобска и анти-европейска сила ще затрудни необходимите демократични и икономически реформи и по-скоро ще доведе до регрес в тези сфери. Следователно, Конгресът апелира към политическите партии в България да изискват от новото правителство да направят необходимите реформи.

Image 1

Зам.-председателят на ДПС Янко Янков: Сухопътните сили сега са най-важни

Водещ:Добър ден казвам сега на заместник-председателя на Движението за права и свободи /ДПС/ Янко Янков. Здравейте, господин Янков.
Янко Янков:Добър и успешен ден на вас и слушателите.
Водещ:Благодаря. Да започнем от там, откъдето завършихме с вицепремиера Томислав Дончев. Той каза, че е нормално да има разнопосочни послания от време навреме от страна на коалиционни партньори. ДПС обаче реагира много сериозно, много остро през седмицата на назначението на Валери Симеонов за председател на Националния съвет за етническите и интеграционни въпроси към правителството. Това ли ще бъде политиката, която от тук нататък ще следвате, ще критикувате всяко решение на кабинета?
Янко Янков:Ние сме сериозна системна политическа сила, имаме ясна стратегия за развитието на България. Това е стратегия от 28 години, смятаме, че имаме изключително сериозен принос за демокрацията в България, за мирния преход на България от тоталитарна система към демократична държава и еди ден това историята ще го докаже и ще го покаже. Всъщност ние това, което основно правим в политическата система на България, парламента, в Съвета на Европа, ние защитаваме именно тези ценности, които са стратегически важни за България, за демокрацията и за нейния евроатлантически път и за един качествен и успешен живот на българските граждани в условията на сигурност и икономически и социален просперитет. Сега тук има две възможности, едната възможност е, ако това, което сме слушали от партньорите на колегите от ГЕРБ през всичките тези години в парламента и извън него, се прилага, се мъчат да го прилагат и като политика на изпълнителната власт, такъв формат ще се окаже невъзможен... Другото е...
Водещ:В какъв смисъл невъзможен?
Янко Янков:...да има подмяна на вота на хората, които са подкрепили тези националистически формации, защото това, което беше заявявано през всичките тези години е в противоречие с НАТО, с ЕС, липса на всякакво желание за едно хармонично общество, за развитие на една българска нация, която да живее в условията на различия в етносите, в културите, но с общ интерес по отношение на състоянието на държавата и на общия държавен път на тази нация.
Водещ:Значи, правилен ход за Обединените патриоти и ГЕРБ заедно няма, така да ви разбирам?
Янко Янков:По принцип аз казах – има две възможности. Едната е да излъжат избирателите, другото е да не се разбират помежду си и това да става все по-видимо. Защото няма как да говориш едно в предизборната си програма, да говориш едно в парламента, когато се намираш, в програмите, които... Ние виждаме всъщност наистина една постепенна подмяна на това, което се говори в предизборна кампания и това, което става после като реализация в изпълнителната власт.
Водещ:Чакайте, те са минали още няколко седмици само от сформирането на кабинета, рано е още да се правят такива генерални изводи.
Янко Янков:Това е практика от много години, за повечето политически партии. Аз не говоря сега конкретно само за този формат. Обикновено, България в предизборните кампании основен елемент на кампанията е популизмът, обещанията... Нали си спомняте, колко дни щеше да се оправи България, нали си спомняте каква страхотна приватизация ще направят така че, частния сектор ще проспериращ, нали си спомняте, че като върнем земята в реални граници хората едва ли не ще забогатеят на секундата...
Водещ:Като казвате за 800-те дни на господин Симеон Сакскобургготски, намекнахте...
Янко Янков:По принцип говоря...
Водещ:...да ви напомня, че вие управлявахте с него, с неговата партия.
Янко Янков:ДПС никога не е имало възможност да управлява самостоятелно, или да има мажоритарен елемент в управлението. Ние винаги сме се...аз много пъти съм казвал, нека някой да излезе и да каже политик, анализатор, ДПС някога с нещо да е навредила на България? Във всичките гласувания, във всичките предложения, във всичките намерения, които е презентирало - няма такъв момент. И затова в момента, ние във връзка с Майските събития обикаляме България. Казвам ви, аз съм човек, който отдавна се занимава с политика, на зряла възраст съм, бил съм кмет на един от големите градове в България, на Сливен. Много ми е мъчно за страната, като гледам какво става в момента. Особено демографската криза е нещо страхотно, бягат, в момента има страхотен отлив на български граждани за Италия, за Испания, навсякъде, бягат, отиват да си изкарват прехраната и започнаха да си взимат семействата. Една от причините това да го правят е страхът, че те може да бъдат репресирани, че от това, което се презентираше и в публичното пространство от това, което се говори за тези хора, от това, че няма никаква активна политика социална, образователна, здравна и т.н., за да може те да бъдат пълноценни български граждани. Нещата са изключително сериозни, повярвайте ми и ще видим в близките години.
Водещ:Въпросът е, господин Янков, дали ДПС не критикува Обединените патриоти априори, без въобще да са показали какво могат или какво не могат в политическия живот, когато са на власт. Вие ги критикувате защото са такива, каквито са, а не защото са направили нещо или не са направили нещо в определена област?
Янко Янков:Ние никога не критикуваме виртуално, самоцелно, ние критикуваме конкретни действия, конкретни ходове. Ние сме критикували конкретните законопроекти, които са направили, ние сме критикували конкретните действия, които са извършвали, да отиват да палят килимчетата на хората, да атакуват джамиите, да бият хората по границите... Във всички тези наши критики има конкретни причини. Никога не сме казали – защото тези само са такива, а ние не ги приемаме, защото примерно се наричат... еди каква си партия. Не така. Ние критикуваме конкретни намерения, конкретни ходове, конкретни политики, конкретни законопроекти в парламента, конкретни предложения в парламента. Защото всъщност демокрацията предполага именно такъв подход. Ние винаги инвестираме критиките си, действията си в политическата система, в органа, който е място за тези критики. Докато при тях нещата излизат много често извън контрол, вие забелязвате тези неща.
Водещ:Кой е по-сериозен опонент, или неприятел... политически за вас – Обединените патриоти, или ДОСТ на Лютви Местан?
Янко Янков:ДОСТ е една от причините, благодарение на което, така наречените Обединени патриоти, защото това е друга тема, но патриотизмът не трябва да разделя хората и нациите, а трябва да ги обединява. Щом ти разделяш хората не си патриот, хората, които живеят на една територия, имат общи цели, имат една държава... Но, както и да е. ДОСТ е една от причините, които доведоха ръст в парламентарното присъствие на така наречените Патриоти, но те всъщност не са патриоти. Те са съпоставими в своите действия до голяма степен против националния интерес на България. Видимо външно влияние, видимо външно влияние, видима атака за политическа агитация с инструменти, начини, методи и места, където не е мястото за правене на политика. Аз виждам как хората са изключително объркани, защото начина, по който се презентира политика за пръв път в България е изключително несъвместимо с националната сигурност на страната и с държавните ни интереси. Това е много, много, много сериозен проблем.
Водещ:Въпросът е, че през седмицата господин Лютви Местан каза, мисля че пред Нова телевизия, че управление на БСП без ДПС е невъзможно. И в този смисъл, понеже ДПС било проводник..., понеже БСП били проводник на руските интереси, един вид и ДПС се превръща в същото. Като се обвинявате взаимно в чуждо влияние, не е ли малко странно?
Янко Янков:Видимо проводник на чужди интереси е ДОСТ. Може ли някой с факти да каже какви точно външни интереси защитава ДПС? ДПС защитава националните интереси на България. Това, че България няма никакъв интерес да се конфронтира с великите сили, не трябва да се тълкува като зависимост, а трябва да се тълкува като защита на националния интерес на страната. България, аз много пъти съм го казвал, България си има евроатлантически път и трябва да се интегрира като активен, пълноценен, ефективно взаимодействащ си с другите държави-член на НАТО. Но това не означава, че България трябва да е враг на Русия, по никакъв начин не означава. България не трябва по никакъв начин да е враг на Турция. България не трябва да е по никакъв начин враг на нито една съседна държава, защото това не е в национален интерес. А Балканите в момента ври и кипи, Балканите са зона, която по никакъв начин не е утихнала. България може да бъде медиатор в тази зона, защото тази зона, за да бъде в такова състояние, Балканите имат предвид, това е продукт именно на глобалните противоречия, на глобалното противопоставяне. България трябва да има изключително динамична външна политика, която единствено отразява националния интерес на страната, а не да мислим, че като си купим два кораба или десет самолета и т.н. ние ставаме велика сила, която може да се справи сама. Няма такова нещо.
Водещ:За военната техника след малко ми се иска да поговорим. Искам да уточним само това, че не бива да сме враг с Турция, казахте. Трябва ли да сме по-голям приятел с Турция, отколкото сме с другите държави?
Янко Янков:Ние трябва да сме приятел с всяка по принцип, приятелството трябва да ни води в отношенията с която и да е било друга държава, но по никакъв начин това не бива да бъде за сметка на националния интерес. Знаем интереса на България по отношение на бежанците от взаимоотношенията с Турция. Ние сме членове на НАТО, имаме общи интереси в Алианса. Ние имаме икономически общи интереси и възможности, Турция е една изключително сериозна икономическа сила и ако успеем да направим така, че чрез съвместни икономически проекти ние да атакуваме европейските пазари и да реализираме добри неща за брутния вътрешен продукт на страната, от това по-хубаво няма. Освен това, аз и друг път съм го казвал, около 400 хиляди български граждани почиват в Турция, около 90 хиляди български граждани се лекуват в Турция, защото има изключително модерна медицина. Ето, затова казвам, че ние не трябва да степенуваме – с този по-голям приятел, с този по-малък приятел. Ние трябва да се водим от националните интереси на страната, където имаме сериозен интерес, трябва много по-сериозно да работим, това е основното, което трябва да ни води.
Водещ:Въпросът е какво диктува националния интерес, господин Янков, понеже тук преди няколко дни станахме свидетели на сблъсъци между привърженици на ДПС и ДОСТ, в Джебел, ако не се лъжа, при отбелязването на съпротивата срещу Възродителния процес...
Янко Янков:Аз бях там, аз бях в Джебел, нямаше сблъсъци. Имаше опит на двама човека да направят провокация, за да може да станат важни и едва ли не да внушат на българското общество, че ДПС репресира ДОСТ. Няма такова нещо. Имаше си органи на реда, тези двама човека бяха изведени, въпросът приключи. Трябва да ви кажа, че нещата...между другото не мога да си обясня, защо много често от медиите при тези конфликти, които са доста елементарни, се правят такива, все едно, че конфликтът е изключително голям.
Водещ:Защото стотици жандармеристи охраняваха събитието, разделиха вас и ДОСТ с кордон. Не знам, така ли трябва да изглежда едно честване на годишнина от Възродителния процес?
Янко Янков:Значи то е въпрос на организация, службите така са преценили, че трябва да има сериозно присъствие, може би профилактично, като респект. Не сме били разделени, в мнозинството, което беше пред трибуната имаше хора и от ДОСТС и имаше хора от ДПС. Трябва да ви кажа, че може би общото мнозинство, не знам дали имаше един-два процента хора от ДОСТ, не повече от 40-50 човека. Но те бяха там, виждаха се едно до друго знамената, нито някой... всеки си казва виждането, всеки си излива емоцията, кротко, мирно, тихо, без някакви... Само този опит, който ви казах, и той беше провокация от тяхна страна, което не се получи.
Водещ:Има ли, господин Янков, възможност, има ли перспектива пред себе си ДОСТ да открадне, образно казано разбира се, да открадне още гласове от ДПС на евентуални следващи избори?
Янко Янков: Избирателите на ДПС са изключително сериозни хора, изключително устойчиви по отношение на ценностите, заради които участват в политиката и до голяма степен това, което слушаме, навсякъде, където ходим в момента, е, че те просто са били заблудени, защото и турските медии, и нещата, които се презентират, са представени по съвсем различен начин. Аз мисля, че ДОСТ приключи като политическа сила. Няма как, много такива опити са правени. Може наивно да ви звучи, но аз вярвам в доброто в политиката и винаги в качеството си на един от ръководителите на ДПС и това е всъщност линията, вложена от господин Ахмед Доган, и той винаги това ми е казвал, още, откакто преди 20 години съм се ангажирал с ДПС, че всъщност единственият инструмент, който може да носи успехи в политиката е доброто. И ние залагаме на доброто. Вижте, ДПС някъде да се е проявило агресивно? ДПС да е направило протести? Ние също можем. ДПС изключително залага на доброто, на диалога, мястото за противопоставянето е в парламента. Да, използваме го там, но го използваме винаги с аргументи. Аз смятам, че това задължително ще носи успехи и ДПС ще бъде политическа сила, без която сериозно, реално управление в Българи няма да може да има не само от БСП, но от която и да било друга политическа формация... и ще видите.
Водещ:Като говорим за господин Ахмед Доган, не е ли време той да излезе от сянката, в която е застанал в момента и да консолидира около себе си силата, за която вие говорите, която представлява ДПС?
Янко Янков:За голямо съжаление в момента господин Ахмед Доган се налага да ходи със сериозна охрана именно заради патриотичните си действия, които през всичките тези години извършва в полза на България.
Водещ:Сериозно, какво имате предвид?
Янко Янков:Имам предвид всичко онова, което се случваше през всичките тези години. Той наистина иска това, което ние, наследниците, младите, които идват след нас, да направят да бъде продължение на всичко, но да го правят те. Да стане така, че политиката да бъде колективно дело, екипен подход. Той обича този израз за ДПС да го казва – колективното тяло. Всъщност всички партии в България са загубили в политиката единствено от причината за тоталитарното ръководство на партиите. Вижте, всяка една партия, обикновено в България не знам, това е начин на мислене, начин на подход в политиката, се свързва точно с определен лидер и сякаш от него зависи не само съдбата на партията, а и съдбата на България. И между другото едно от сериозните проблеми, аз много години се занимавам с политика, е че председателите на партиите после оглавяват изпълнителната власт и парламентът става функция на изпълнителната власт и преставаме да бъдем парламентарна република. Това е изключително сериозен проблем за страната ни.
Водещ:Чакайте сега да ви върна към отношенията ви с ГЕРБ и настоящия управляващ кабинет. Как гледате на смяната, макар че, господин Дончев преди малко каза, че няма промяна на позицията на премиера Борисов по отношение на покупката на новите изтребители, но все пак, досега не бяхме чували за възможността тя да бъде отложена във времето, напротив, говореше се, че е спешно необходима?
Янко Янков:По принцип България има нужда сама да извършва да извършва /.../ на въздушното пространство. Има различни възможности. Ние имаме самолети Миг-ве, които да бъдат ремонтирани, имаме възможност да купим нови самолети. България има нужда не от инцидентни ходове е модернизацията. България има нужда от стратегия за модернизация на въоръжените сили на страната. Нещо като информация само да ви кажа това, от служебния министър анализ, че в момента сухопътните войски могат да си изпълняват само 30 процента ли беше, 32 процента от задълженията. Ами това си е нарушение на конституцията. Затова, ако някой, който има възможност да управлява въоръжените сили, независимо кой е и понеже има някакъв интерес – да се купят изтребители или еди какво-си каквото и да било в момента, и насочи усилията там, това не е правилният ход. Правилният ход е да се направи стратегически преглед на отбраната, да се види с какъв ресурс държавата разполага, всички партии да се ангажират с подкрепа на едни такива основни приоритети, защото те не могат да се реализират за един мандат, и да се направи наистина дългосрочна стратегия за модернизиране на въоръжените сили на България, защото това пряко влияе на мотивацията, не до комплекта от човешки ресурс във въоръжените сили на страната, е изключително сериозен...
Водещ:Въпросът е, че имаше нещо като консенсус по въпроса...
Янко Янков:...Трябва да ви кажа, че шест самолета там, една ескадрила самолети по никакъв начин няма да гарантират националната сигурност на страната. Ние в момента например имаме много по-сериозна нужда от повдигане на нивото и постигане на целите на сухопътните войски...
Водещ:Тоест, вие подкрепяте това, което каза Бойко Борисов, подкрепяте тази корекция, така да я наречем, по-неутрално, приоритетите във въоръжаването...
Янко Янков:...Ние на практика нямаме пари. Ние не може да отделим достатъчно ресурс. На това, когато човек няма пари в семейството, първо се купува това, което е най-важното. Добре, ако се прецени, че изтребителите са най-важните, о, кей. Но, ако може да ги ремонтираме..., ето, „Авионанса” стана държавно предприятие, там ако имаме лиценз, ние мисля, че имаме 15 Миг-а, които могат да бъдат ремонтирани и да изпълняват същите функции с много по-малко пари. Защо да не го направим? Въпросът е пак казвам, да се постигне консенсус между политическите сили за извеждане на стратегически приоритети, за да може да опазваме територията на страната. Виждате, че има огромна разлика отпреди пет години по отношение на ролята на въоръжените сили. Те сега се налага да опазват границата, утре може да се наложи много сериозни действия, антитерористични действия да има, може да се наложат други неща да вършат. Затова много е важно да се гледа комплексно, и на мениджмънта на отбраната, който задължително трябва да се променя, и нормативната база, която се приема да бъде адекватна на тези нови изисквания към мениджмънта, и разбира се на закупуването на техника и модернизация, която пряко да обслужва сигурността на страната към момента съобразно заплахите. Това е ситуацията.
Водещ:Тоест, вие ще подкрепите кабинета във всяко негово решение, което е свързано с модернизацията на армията?
Янко Янков:Ако това стратегическо решение на кабинета кореспондира с мнението на военната експертиза и реалните нужди на страната, ние ще го обсъдим, ние имаме сериозна експертиза и при нас като политическа сила, и разбира се, че ще го подкрепим. По никакъв начин... Значи, в областта на отбраната нашето мнение е самоцелно опозиционно поведение не трябва да има.
Водещ:Добре, благодаря ви. Заместник-председателят на ДПС Янко Янков.

За звуковия файл ТУК

(БНР,28.05.2017 г.)

Мустафа Карадайъ от Руен: 28 години показваме правилния път за развитие на нашата Родина, който ни посочи д-р Ахмед Доган

Днес в с. Руен, община Руен пристигна председателят на ДПС Мустафа Карадайъ и цялото ръководство на ДПС за да отбележат 38-мата годишнина на общината и паметта на жертвите на т.нар. „възродителен процес”. На събитието присъстваха още зам.-председателите на ДПС Ахмед Ахмедов и Янко Янков, Илхан Кючюк-председател на Младежко ДПС и евродепутат, зам.-председателите на ПГ на ДПС и народни представители Хамид Хамид и Халил Летифов, народните представители Севим Али, д-р Хасан Адемов, Велислава Кръстева, Ихсан Хаккъ, Джейхан Ибрямов и Танер Али, Дурхан Мустафа-член на ЦОБ, Ахмед Сюлейман-областен председател на ДПС Бургас и кмет-домакин на събитието Исмаил Осман, общински кметове и местни и общински председатели на ДПС, членовете на ЦОС на Младежко ДПС. Мероприятието бе уважено и от гости от Турция - Мехмед Гидер-зам.-кмет на община Къркларели, Перихан Лачин-секретар на община Къркларели, Тахсин Генджай-общински съветник-Къркларели, Варол Шен-представител на ДПС-Къркларели, Лютви Йозгюр-председател на Балгьоч гр. Ялова и екипа му, Гюнер Четин-представител на ДПС-район Тракия, Мустафа Кър-представител на община Ялова, Заид Йълмаз-представител на ДПС-Къркларели, Нуретин Йозтюрк-представител на ДПС-Чайърова, Джемалетин Шен-представител на ДПС-Гебзе, Байрам Шен-председател на спортен клуб-Балкан гр. Гебзе, Исмаил Абилов-олимпийски шампион по борба, Ефраим Камбероглу-председател на Балтюрк Авджълар и европейски шампион по борба, Нермедин Селимоглу-европейски шампион по борба. Присъстваха и депутати от Молдова.

Пред събралото се множество председателят Карадайъ припомни„Както всяка година, 28 години се събираме в Руен за да почетем паметта на нашите герои, чийто горди и достойни потомци сме ние! Да почетем тяхната памет, защото ние сме длъжни да се учим от нашата история и да си вземем историческите поуки. За това ние се връщаме към онези процеси за да си направим равносметка от днешна гледна точка, да ги пречупим през политическата ситуация на днешните събития и да видим докъде сме стигнали.   Защото ако преди 28 години трябваше да се обединяваме, за да се изправим срещу едни грозни процеси. Процеси, които потъпкаха достойнството ни, които отнеха имената, които се опитаха да забранят езика ни , които забраняваха нашата религия и култура. Поотделно, но с еднакъв модел, успяваха да ни потъпчат. Но 89-та година благодарение на д-р Ахмед Доган, ние се обединихме и това обединение се нарича Движение за права и свободи. 28 години проповядваме една политика на заедност и единство, в името на правата и свободите за да има стабилност и мир в нашата Родина.” „Единствената организация против тоталитарната система-това сме ние!” бе категоричен Карадайъ

Председателят на ДПС направи равносметка на политическата ситуация последните години и заяви „От днешна гледна точка, виждаме какви процеси се развиваха. Преди две години установихме, че езикът на омразата стана официален език-политици говориха от медиите с език на омразата, нещо повече от трибуната се лееше езикът на омразата. Омразата, разделението и противопоставяне влезе и в законодателствоето, този процес трябва да спре и да прекъсне и ние през президенстките избори направихме,така че да дойдат предсрочни парламентарни, за да не могат фашистите да са във властта. ”

Карадайъ се обърна „Онези,които се обяват за нови, станаха предатели и за нашата общност и за нашата Родина. Единственото нова при тях е, че са предатели. Тяхната лъжа направи така, че 100 хил. гласа да отидат на вятъра, те допринесоха в полза на нацистите, на националисти, на фашистите,които официално влязоха във властта. Политиката на предателите се гради на фалш и лъжа.”

„28 години показваме правилния път за развитие на нашата Родина. Нашата философия е толерантност и мир, заедност и единство, за нас различния не е враг. Заедно с другия, ние искаме да градим по-доброто бъдеще и на нас и нашите деца.”

Карадайъ заключи своето изказване с призив към събралото се множество „Призовавам да бъдем силни за да можем да отстояваме нашата кауза. Каузата за толерантност и мир в Региона, за заедност и обединение, за правата и свободите в нашата Родина и региона, за стабилност и сигурност в нашата Родина. За да отстояваме тази политика трябва да сме силни, а нашата сила извира от нашето единство и всеки един, който се опитва да ни разединява е наш враг и ще се борим против него.”

Танцова група от община Силиври подари на председателя на ДПС Мустафа Карадайъ портрет на Мустафа Кемал Ататюрк.

Вчера в Медовец, където ДПС традиционно провежда възпоменателен митинг в памет на жертвите на тоталитарния режим Карадайъ каза „Пак сме заедно и единни. Както беше миналата година и през последните 28 години. Събираме се да почетем жертвите в борбата за правата и свободите. На последните избори ни разделиха, но ние ще се борим с тези които ни разделиха. Ние ще се борим и за правата и свободите и на тези, които се объркаха.”

"Преди 28 години ни потъпкаха честта. В тези трудни моменти нашия лидер д-р Ахмед Доган ни показа правилния път. Той ни показа единни колко сме силни. Ние с тази сила свалихме комунистическия режим." заяви още Карадайъ.

"От 28 години имаме едно ДПС, и това е нашето ДПС, което защитава нашите права и свободи. И това ДПС е нашето единство. Толерантността е в основата на всичко, и в основата на ДПС има толерантност. Нашата политика е политика на толерантността." изтъкна още Карадайъ.

По-късно ръководството присъства на ифтара, който беше организиран от областното ръководство на ДПС.

 

IMG 9858

IMG 9321

Илхан Кючюк предрича председателство с воденичния камък на национализма

България няма шанс да бъде силен председател на Съвета на Европейския съюз. Това каза пред News.bg Илхан Кючюк, евродепутат от групата на Алианса на либералите и демократите в Европа.

Причина за това е противоречието между крайния национализъм и ценностите на демократична Европа. Кючюк посочи, че у нас в управлението участват политически партии, които всеки ден изговарят крайности. "Най-лошото е една страна да бъде управлявана от крайности. Европа се освободи от крайностите. В името на отстояването на демократичните ценности, на върховенството на закона, на човешките права, беше създаден Европейският съюз", заяви евродепутатът ни и изтъкна, че ЕС като ценност е отрицание на крайностите, включително и фашизма.

"Това е първият маркер, по който България, се отличава от другите страни, които ще председателстват Съвета на Европейския съюз и в този смисъл България няма как да бъде успешен председател", коментира още Кючюк.

Евродепутатът ни отправи апел към премиера на републиката г-н Бойко Борисов да се освободи от воденичния камък на национализма.

"Ако иска нашата страна да остане в историята на ЕС като страна, която се бори за високите демократични стандарти, той трябва да се освободи от този воденичен камък, наречен краен национализъм в българската политика", категоричен бе Кюкюк.

На въпрос не ли твърде късно за това, Кючюк настоя, че премиерът все още имал своя последен шанс.

Относно темата за българското председателство, евродепутатът ни бе категоричен, че страната ни трябва по много остър и категоричен начин да постави темата за присъединяването на Западните Балкани. Той припомни позицията на ДПС по въпроса, а именно че Европейският съюз не би бил завършен като проект без присъединяването на Западните Балкани.

На въпрос за другата приоритетна тема по време на председателството на България на ЕС, а именно кохезионната политика, Илхан Кючук изтъкна, че тя трябва да бъде защитена. По думите му трябва да бъдат изравнени стандартите между последните държави, които са се присъединили към ЕС и по-старите членки на ЕС.
"Само по този начин бихме живели в един ЕС, който дава равен шанс за всички свои граждани и всички свои страни членки".

Относно борбата с тероризма, Кючюк коментира, че най-лошото, което може да се случи, когато говорим за тероризъм, е да забравим последния или предпоследния терористичен акт.
"Тероризмът, заедно с още няколко предизвикателства, ще бъде съвременният бич на нашето общество. Всички европейски държави, както и силите, които могат да помогнат в борбата с тероризма, трябва да приемат конкретни действия. Трябва да се обменя информация, трябва службите да действат адекватно. В противен случая не бихме били достатъчно подготвени и не бихме били в голяма степен отговорни към очакванията на европейските граждани", заяви евродепутатът ни.

По думите му тероризмът няма граници, няма религия, няма етнос. "България трябва да бъде подготвена и да работи активно със своите европейски и външни партньори", настоя евродепутатът ни.

Цялото интервю може да гледате ТУК.

(news.bg, 26.05.2017г)

Народният представител Велислава Кръстева присъства на официалното честване по случай 24 май

Народният представител и член на комисията по култура и медии към НС Велислава Кръстева присъства на официалното честване на празника на българската просвета и култура и на славянската писменост. От името на ПГ на ДПС бяха поднесени венци пред паметника на "Св. св Кирил и Методий".

Поздравление от председателя на ДПС Мустафа Карадайъ по случай 24 май

Ръководството на ДПС поздравява всички по случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Днес се прекланяме пред делото на светите братя Кирил и Методий, пред величието на словото и ценността на културата, пред неуморните усилия на всички просветители и учители.

Мъдростта и светлината на този празник ни показват ясно, че когато има жажда за знания и любов към изкуството и духовността, е жива надеждата за напредък.

Желаем ви крепко здраве и професионални успехи!

Честит празник!

                                                                                                                                            Мустафа Карадайъ

                                                                                                                                          Председател  на ДПС

Съболезнователен адрес по повод терористичния акт в Манчестър

Ръководството на ДПС изказва дълбоки съболезнования на близките на десeтките жертви и пострадалите от терористичния  акт в Манчестър. Остро осъждаме тази проява на насилие срещу невинни граждани, сред които много деца. Убедени сме, че борбата с най-големия световен проблем-тероризма трябва да преминава през засилването на международното сътрудничество и солидарност.
Вярваме, че само обединените усилия, засилването на толерантността, пълното изолиране на всички прояви на омраза и нетърпимост могат да дадат резултати в битката срещу убийствената агресия на нашето време.

footerimage21

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност